\fi p* 15 de kant van de weg Theo Middelkamp Kees Bal De Tour op Schouwen woensdag 30 juni 2010 Zaterdag 3 juli Een dag voorafgaand aan de doorkomst van de Tour wordt de Pelotonstocht Tour de Rotterdam gehouden. Deze toertocht onder begeleiding gaat over Schou- wen-Duiveland tussen 11.30 en 12.00 uur. Meer infor matie: www.wielercomiterijnmond.nl Zondag 4 juli Vanaf 10.30 uur start bij golfclub De Molenberg in Burgh-Haamstede het luxe viparrangement dat service club Kiwanis Zierikzee houdt. Oud-wielerprof Gert Ja cobs (twaalfmaal deelnemer aan de Tour) en Gaby Min- neboo (vijf keer wereldkampioen op de baan) maken hier hun opwachting. De Zeeuwse kissmissen van de Giro zijn er ook en vertellen over hun ervaringen in de Ronde van Italië. De koers kan worden gevolgd op een groot scherm en als de renners voorbij komen kunnen de gasten op een afgezet stuk grond langs het par- koers de karavaan bekijken. De opbrengt van de dag gaat naar een dag zeilen voor gehandicapte kinderen. Vanaf 11.00 uur heeft camping Groenewoud bij de gro te stoplichten van Burgh-Haamstede een feestterrein ingericht met een stropop in Franse stijl, gratis Franse hapjes en rosé en de dweilband Liever ier as tuus. De reclamekaravaan van de Tour komt rond 12.10 uur langs het terrein gereden, de renners passeren er om streeks 13.47 uur (volgens het snelste tijdschema, 46 km per uur). Via een televisie kan de koers gevolgd worden en er wordt een actie gehouden ten bate van het gehandicapten paardrijden in Stal Balans in Dreischor In de 96 Ronden van Frankrijk die tot nu toe verreden zijn, zijn een paar duizend wielrenners van start gegaan. Een van de kleurrijksten onder hen moet ongetwijfeld Theo Middelkamp geweest zijn. De op 23februaii in Nieuw-Namen geboren en op 2 mei 2005 in Kieldrecht overleden be roepsrenner was de allereerste Nederlander die een etappe in de Tour de France won. Het was in een tijd dat racefietsen nog geen ver snellingen hadden. Op 14 juli 1936 won Mid delkamp de zware bergrit van Aix les Bains naar Grenoble, op de dag dat hij voor het eerst van zijn leven een berg zag. De Galibier, één van de zwaarste puisten in de Tour, was een van de bergen die moesten worden be klommen. In 1937 reed Middelkamp de Tour opnieuw, maar met minder succes. Hij moest na een val partij opgeven. Een jaar later won hij de ze vende etappe, die van Bayonne naar Pau ging. Het was zijn laatste Tour. Middelkamp verdiende er te weinig naar zijn zin. „Ik kan van roem en eer niet leven", was een bekende uitspraak van hem. Na de oorlog specialiseer de hij zich in kermiskoersen, waar veel meer geld te verdienen was. Middelkamp werd bo vendien drie keer Nederlandse kampioen en werd als klap op de vuurpijl in 1947 in Reims wereldkampioen. In 1950 had hij in Moorsle de de wereldtitel opnieuw in zicht, maar hij werd uiteindelijk tweede. foto Peter Nicolai van andere provincies, semi-overheden, oud-wielrenners en nog actieve renners en organisatoren van wielerevene- menten", somt Tjitte van den Buijs van de provincie Zee land op. Die gasten worden flink in de watten gelegd. Niet alleen staat het hele Deltapark met de attracties tot hun beschikking, ze kunnen ook naar hartelust eten en drinken. „Er is van alles te doen. Ons Boerengoed komt, er is een wijnproeverij, brocantemarkt en het belangrijk ste doel van deze bijeenkomst is netwerken. Er moet een wisselwerking tot stand komen tussen sport en bedrijven om nieuwe contacten aan te boren." Het is niet alleen netwerken wat de klok slaat. De gelegen heid wordt ook aangegrepen om de vierde etappe van het Jaar van de Fiets te starten. Gedeputeerde Kees van Beve- ren 'schiet' drie fietsers weg: de recreatieve fietser, de utili taire fietser (woon-werkverkeer) en de sportfietser. Dat zijn ook de drie soorten fietsers waar de komende twee maanden tijdens de vierde etappe de nadruk op komt te liggen in het kader van het fietsjaar. Ook zet de provincie enkele mensen in het zonnetje die zich hebben ingespannen voor het Zeeuws jaar van de fiets, de zogenaamde fietsambassadeurs. Alle festiviteiten vinden plaats in en rond Deltapark. Het grote parkeerter rein wordt deels benut om tenten neer te zetten en ook aan de Oosterscheldekant van het park worden tenten en parasols geplaatst. De gasten kunnen de etappe volgen op een groot videoscherm en - als het moment daar is - kun nen ze even naar boven naar de weg lopen om de renners voorbij te zien rijden. Daar zijn geen speciale faciliteiten voor getroffen. „Nee, ze staan gewoon bij het andere publiek", zegt Van den Buijs. „We hebben nog wel even gedacht aan een tribune, maar dat is lastig met de vergunningen en duur." Met z'n allen langs de kant van de weg dus. En dat mag - als het aan Rijkswaterstaat en de provincie ligt - best wel een beetje op z'n 'Tour de Frances'. Auto of camper in de berm, stoeltje er naast en maar wachten tot de reclameka ravaan en renners voorbijkomen. Veel plek zal daar overi gens niet voor zijn. „En het moet wel veilig zijn", zegt Ma- rije Bezuijen van Rijkswaterstaat. „Mensen mogen ook niet de avond er voor al gaan staan. Het is tenslotte een 100 kilometerweg en als ze dan de camper uitstappen zou dat veel te gevaarlijk zijn." Het is dus zaak om redelijk op tijd te arriveren. Rond 11.00 uur gaat de weg dicht en wordt alle gemotoriseerde verkeer tussen Burgh-Haamste de en Noord-Beveland tegengehouden. Ook de parallel weg over de kering mag niet door gemotoriseerd verkeer gebruikt worden. Fietsen en lopen mag wel. De parallel weg onder langs de kering blijft wel berijdbaar voor men sen die daar al zijn. Automobilisten wordt geadviseerd om te parkeren op de speciaal daarvoor ingerichte parkeerplaatsen. Aan de zee zijde, op zeer korte loopafstand van de weg, is heel veel parkeerruimte tussen het Topshuis en de Roompotsluis. „Normaal is dat gebied niet toegankelijk, maar nu halen we de paaltjes weg." Bezuijen verwacht dan ook geen par keerproblemen. „Hoeveel mensen er komen? Dat is lastig in te schatten, maar we verwachten wel drukte." Kees Bal uit het kleine Kwadendamme werd in 19-74 plotseling een beroemd heid in het wielerpeloton. Hij won dat jaar de Ronde van Vlaanderen na een korte solo. De kenners voorspelden hem een grote carrière, maar Bal kon de verlokkingen van het leven niet weerstaan. De reputatie van een renner die niet alles uit zijn talent heeft gehaald, zal hem altijd blij ven achtervolgen. De Tour de France reed hij twee keer, eerst in zijn succesvolste jaar in dienst van Gan Mercier, later in de Fiat-ploeg van Eddy Merckx, die Bal een kans gaf om zich weer in de kijker te rijden. Het Tourdebuut werd door tegenslag geken merkt. Al voor de proloog kwam Bal ten val en in de eerste etappe was hij weer betrokken bij een valpartij. Toch herstelde hij zich snel. In de zesde etappe naar Harelbeke leek Bal een hoofdrol te spelen. De jonge Zeeuw dacht, wen hij over de eindstreep kwam, dat hij de winnaar was, maar twintig seconden eerder waren de Fransman Molineris en de Belg Po- lentier al door de finish gereden. Dat jaar staakte hij de strijd in het gebergte, tijdens de beklimming van de Puerto de la Bonaigua. Drie jaar later kwam Bal terug naar de Tour in de ploeg van Eddy Merckx. Hij offerde zich op als knecht en reed in de vlakke ritten voor de Belgische sprinter Patrick Sercu. Toen de bergen achter de rug waren, mocht Bal één keer voor zijn eigen kans gaan. In de negen tiende etappe van St. Trievier naar Dijon zet te hij een vlucht op met Genie Knetemann. In de sprint was de Amsterdammer slimmer dan Bal. j\\W

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 101