door de Club van 23 Waterpolotoernooi op bescheiden schaal Nijpjes favoriet, maar alles is nog mogelijk 39 Wjm maandag 28 juni 2010 'Zelf heb ik altijd positief gestaan tegenover wereldwijde verbreiding van de sport. Zonder internationalisering kwam je niet verder.' Ton Marteijn door Roeland van Vliet YERSEKE - Dat de regels in de korf balsport nog altijd aan verande ring onderhevig zijn, vindt Ton Marteijn (82) een prima zaak. „Die evolutie is goed", stelde hij zaterdag tijdens het eeuwfeest van de Yersekse vereniging Volhar ding. „Ik was altijd vooruitstre vend. Je moet er altijd maar op ho pen dat je opvolgers jouw lijn doortrekken. Dat gebeurt geluk- kig." Marteijn is een belangrijk figuur (geweest) in de sport. De Yerseke- naar - tegenwoordig woonachtig in Goes - zat jarenlang in het be stuur van het Koninklijk Neder lands Korfbal Verbond en was daarnaast secretaris-generaal van de Internationale Korfbal Federa tie. „Die functies heb ik zelfs eni ge tijd gecombineerd", zei hij trots. Daarvoor was hij ook nog bestuurder in Zeeland, hoofdklas- sescheidsrechter en internationaal arbiter. „Iedereen in de sport ken de me. Men kwam mij overal te gen." Inmiddels is Nederland hem ver geten. België echter niet. Daar heb ben ze de zogenoemde Club van 23, een groep van oud-bestuur ders binnen de korfbalsport. Mar teijn is al geruime tijd het enige Nederlandse lid. Ze hebben hem gevraagd, omdat hij zo veel met hen te maken had gehad. Het is pure waardering. Met z'n allen proberen ze zo'n acht keer per jaar bij elkaar te ko men. „Je moet je contacten een beetje warm houden", zei de Be velander. „We maken culturele uitstapjes en sluiten de dag dan af met een goed etentje." Zaterdag was Marteijn de gast heer. De vereniging waar hij al zo'n zeventig jaar lid van is, vier de namelijk het honderdjarig be staan. De groep bezocht eerst de Yersekse oesterputten en nestelde zich daarna op het overdekte ter ras van Volharding. Op het kunst grasveld werden weliswaar twee duels gespeeld - het Zeeuws team werkte zich in het zweet tegen Oranje Wit, Oud-België trof gele genheidsteam Zeeland 4 - maar daar had de Club van 23 weinig oog voor. Er was veel te bespre ken. Een onvermijdelijk onderwerp was korfbal. „We bespreken de sport - als dat woord bestaat - re- tro-beschouwend", verklapte Mar teijn, die bij Volharding liefst zestien jaar lang penningmeester, secretaris en voorzitter tegelijk was. „Maar we moeten oppassen dat we niet alleen maar tegen el kaar zeggen: dat deden we vroe ger beter. Elke eeuw heeft z'n ei gen evoluties en daar zitten goede en slechte bij." Dat het spel nog altijd aan veran deringen onderhevig is, vindt Marteijn overigens juist. Stilstand is maar achteruitgang. „Zelf heb Ton Marteijn ik bijvoorbeeld altijd zeer positief gestaan tegenover wereldwijde verbreiding van de sport. Zonder internationalisering kwam je niet verder. Dan bleef korfbal iets na tionaals. Maar het was nog heel moeilijk om iedereen in Neder land die gedachte eigen te maken. De noodzaak werd niet gevoeld. Men dacht: doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg. Maar ik zei: we hebben een goed product met een co-educatief element. Het is namelijk de enige gemeng de teamsport!" Marteijn was chef de equipe op tal van internationale reizen en kreeg met korfbal voet aan de grond in vele landen. „Voordat ik begon, werd er in zes landen ge korfbald, nu zijn het er over de vijftig." Alleen in de Verenigde Staten wil de het niet zo lukken. „Dat is een teleurstelling. Maar die moet je voor lief nemen. Het gaat om het grote doel: van korfbal een mondi ale sport maken." De Yersekenaar was daardoor ook een groot voorstander van twee- vakkenkorfbal. Het spel met drie vakken, gespeeld door twaalftal len, zou internationaal niet 'ge noeg aanslaan. „Ik vond mijzelf al tijd een typische middenvakspe ler. Daar kon ik het best uit de voeten. Toch vond ik dat het mid denvak afgeschaft moest worden, om promotionele redenen. Als je een traditie over wilt brengen naar een ander land, zul je die iets moeten aanpassen aan de plaatselijke cultuur. In ons land was veel weerstand. Uiteindelijk ging Nederland overstag, maar wel pas een jaar na België." Dat was een mooi compliment voor de andere leden van de Club van 23, met wie Ton Marteijn het bij Volharding goed naar z'n zin had. Ze lieten zich de "mossels goed smaken. Lennart Swennen van De Stormvogel schiet op het doel van Bruinvis-doel man Paul van Dongen. foto Peter Nicolai door Aector Dooms SAS VAN CENT - Het waterpolotoer- nooi in Sas van Gent dreigde de laatste jaren door de desinteresse bij andere waterpoloverenigingen teloor te gaan. Dit jaar lukte het de organiserende club De Bruinvis, hetzij moeizaam, weer deelnemers voor het toernooi te vinden. DIO uit Etten-Leur en De Storm vogel uit Vlissingen zijn de enige clubs die op de uitnodiging zijn in gegaan. Gelukkig doen de gasten mee met twee teams, zodat er een halve competitie met vijf ploegen wordt afgewerkt. „We zijn een ge zelligheidsvereniging. Die sfeer zie je ook terug op ons toernooi", ver telt organisator Jan-Willem Ra- mondt, die bij De Bruinvis speelt. „We hebben een hechte vrienden- ploeg. De vijfde 'time' (een water- polowedstrijd gaat over vier perio des) vinden we belangrijk, maar we willen ook graag winnen. Dat is dit seizoen minder gelukt, want we zijn gedegradeerd." Is de magere opkomst een afspiege ling van de teruggang in het Zeeuwse waterpolo? Ramondt er kent dat het met het waterpolo in Zeeland armoedig gesteld is. „In Brabant leeft het meer. Natuurlijk hebben ze daar ook meer clubs." Pim Bekkers van De Stormvogel deelt de mening van Ramondt, maar gaat nog een stapje verder. „In heel Nederland wordt het ni veau in het mannenwaterpolo minder, omdat het waterpolo in de breedte achteruitholt. Kijk je naar Zeeland, dan hebben we al leen De Schelde, De Stormvogel en De Bruinvis nog. Ik heb andere tijden gekend." Bekkers (43) speelt al 35 jaar water polo en was jarenlang een vaste, waarde in het eerste team. De Zeeuwse derby tegen De Schelde had voor hem iets speciaals. Die komt volgend seizoen weer in beeld, omdat de Vlissingers zijn ge promoveerd naar de vierde klasse. „Vier jaar zaten we in een dip. Nu zijn we met een jonger team terug op de goede weg." Sjaak Leijnse, een andere routinier van De Stormvogel 1, wordt vol gend seizoen de coach. De Schelde en De Stormvogel zijn een uniek samenwerkingsverband aange gaan. Ze trainen gezamenlijk op de dinsdagavond in het zwembad van De Vliegende Vaart in Terneu- zen. Het mixteam van De Stormvogel 2 won zaterdag het toernooi voor De Stormvogel 1, DIO 1, De Bruin vis en DIO 2. Ook de vijfmeterses- sies (strafworpen) werden gewon nen door De Stormvogel 2. door Lucien Roelandt De vroege kopgroep raast door de straten van Nieuwerkerk. foto Dirk-Jan Gjeltema OUDE TONCE - Chantal Nijpjes stel de zaterdag nog maar eens uitdruk kelijk haar kandidatuur voor de eindzege in de Rabobank Talenten Dressuurcompetitie Regio Zeeland klasse Z. De amazone uit Middel burg stuurde in het Hippisch Cen trum Oude-Tonge voor de vierde keer op een rij de ruin William naar de overwinning in Z2. Chantal Nijpjes en William scoor den 65.29 procent. Nijpjes en de Rubiquil-zoon zijn hiermee hui zenhoog favoriet voor de eindzege in Z2. Maar de kaarten zijn nog niet geschud. Dat werd onder streept door Jeanine Nieuwenhuis, die de Rubiquil-dochter TDN's Va lencia met 65 procent naar de tweede plaats stuurde en zich daar mee verzekerde van een startbe wijs voor de eindstrijd. Daarin gaan eind augustus, bij 'Horses by the Sea' in Domburg, alle finalis ten met een blanco lijst van start. Dus alles is nog mogelijk. In de klasse Zi ging de overwin ning naar Wilma Salm met de merrie Zazou. De amazone uit Yer- seke reed de San Remo-dochter naar 63.82 procent. Salm is hier mee nog niet verzekerd van een plaatsje bij de beste acht, want zij heeft nog maar twee van de drie verplichte wedstrijden gereden. Een goed resultaat in de laatste se lectiewedstrijd, op het Palm Con cours in Vlissingen, is dan ook nog nodig voor een finaleplaats. Jessica*" Nijpjes, al verzekerd van de eind strijd, stuurde Vigo met 62.94 pro cent naar de tweede plek, die de Middelburgse moest delen met Tessa Baaijens en de merrie Rianaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 79