Terpstra: liever rood- De Bakker, rijzende ster in proftei 361 Vos laat haar hart spreken en gunt Cunnewijk de titel Belofte Minnaard verrast zichzelf op NK Knie baart Nadalzorgen maandag 28 juni 2010 door Patrick Delait BEEK - Marianne Vos leverde zater dag op de Adsteeg in Beek het be wijs dat wielrennen al lang geen in dividuele sport meer is. De kop- vrouw van Nederland Bloeit had haar vierde titel op de weg voor het grijpen, maar gunde ploeggeno te Loes Gunnewijk de eer. Hand in hand reden beide rensters naar de finish, waarna Vos hoffelijk in haar remmen kneep. Het was haar ma nier om Gunnewijk te bedanken voor de vele hand- en spandien sten dit seizoen. Na een slopende afvalrace moesten Gunnewijk en Vos in de laatste ron de alleen nog afrekenen met Irene van den Broek en Lucinda Brand. De twee ploeggenotes van Leon- tien.nl waren echter zo afgemat door het hoge tempo en de hitte dat ze niet meer konden reageren toen Gunnewijk ten aanval trok. Toen de 29-jarige renster uit Zwol le op de Maasberg het gezelschap kreeg van Vos lag een vierde titel van Nederlands beste renster voor de hand. Zo had Vos het echter niet begre pen. Op weg naar de finish op de Adsteeg liet ze niet haar benen spreken, maar haar hart. Doordat ze zelf enkele dagen eerder voor de eerste keer in haar carrière Neder lands kampioen tijdrijden was ge worden, kostte het Vos geen moei te om de rode loper dit keer uit te rollen voor Gunnewijk. „Ik. weet hoe mooi die kampioe nentrui is. Heb hem zelf drie keer gewonnen. Ik ben blij voor Loes dat zij nu aan de beurt is. Ik heb geen seconde overwogen om haar eraf te rijden in de sprint", zei Vos. Gunnewijk incasseerde de compli menten van haar veelvuldig gelau werde kopvrouw met een glimlach van oor tot oor. Cadeautje of niet: een jaar lang mag zij in het rood-wit-blauw rijden. door Roeland van Vliet BEEK - Marco Minnaard heeft zater dag voor een stunt gezorgd tijdens het NK op de weg voor beloften. De 21-jarige coureur uit Wemeldin- ge, eigenlijk meer een mountainbi- ker, finishte na 161 kilometer als zesde. „Ik reed mee als eenling", zei de renner van ZRTC Theo Mid delkamp. „Ik had dus niets te ver liezen." Minnaard had zich voorgenomen in het begin rustigaan te doen. „Vanaf vijf ronden voor het einde wilde ik wel voorin blijven zitten en proberen mee te springen bij een ontsnapping. Uiteindelijk kwam de wedstrijd pas op drie ronden voor het einde op gang. Toen kwamen we met elf man voorop te zitten." In de slotfase van het Limburgse NK viel de kopgroep nog flink uit een. Tom-Jelte Slagter (Rabobank) klopte ploeggenoot Ramon Sinkel- dam op de meet. Nummer drie Tij- men Eising (Sunweb-Revor) werd derde op acht seconden. Marco Minnaard volgde met nog enkele anderen op 37 tellen van de win naar. „Ik ben echt ontzettend blij met deze plaats", zei de Wemeldinge- naar. „Niemand had dit verwacht. Ikzelf ook niet." Volgens Minnaard is het duidelijk dat hij in vorm is. Dat is mooi met het oog op het Europees kam pioenschap cross country in Haifa, waar hij volgende week aan mee doet. Hij is één van de vier belof ten in de Oranje-ploeg. „Ik stel voor mezelf een hoog doel: een plaats in de top tien. Als ik dat haal, is mijn seizoen meteen al geslaagd. Maar ik weet wel dat ik dan een heel goede dag moet heb ben." In 2009 werd Minnaard op het EK in Zoetermeer twintigste. Hij was toen de beste Nederlander. door Ad Pertijs BEEK - Stralend als een kind be keek Niki Terpstra zijn nieuwe rood-wit-blauwe kampioenstrui. „Ik zit nu bij Milram twee jaar in de ploeg bij Servais Knaven. Iedere keer zag ik hem dat shirt met die rood-wit-blauwe mouwtjes aan trekken. Zo mooi. Zo prachtig. En nu mag ik zelf in die kleuren rij den", omschreef de 26-jarige Noord-Hollander op een gelukzali ge toon de beloning die hoort bij het veroveren van de nationale wielertitel. De manier waarop hij het flikte in het snikhete Zuid-Limburg maak te dat gevoel alleen maar mooier. Hij versloeg in de finale in zijn een tje de Rabobank-ploeg, het team waarvoor hij tot dusverre een tikje recalcitrant nooit heeft willen rij den. „Het is iets om trots op te zijn", beantwoordde hij de vraag hoe lekker het is om het opper machtig ogende Rabobank te klop pen. Omdat je nooit weet of je de oran jebrigade in de toekomst ooit nog nodig hebt, deed Terpstra zijn best om geen al te lange neus te trek ken, maar dat hij zichtbaar plezier had in zijn 'David en Go- liath'-triomf was wel duidelijk. „Ze willen pokeren en dan wor den ze weer zenuwachtig", om schreef hij het koersverloop. Toen Pieter Weening vertelde dat ze bij Rabobank in de laatste vijf kilometer onmogelijk het over zicht op de koersontwikkelingen konden volgen, kon Terpstra het even later niet nalaten om te zeg gen dat Rabobank het toch juist voor elkaar had gekregen dat de ploeg (tegen de regels in) wel met radiocommunicatie had mogen rij den. Niki Terpstra is een renner die zijn kracht kan halen uit dit soort senti menten. Hij gaat er prat op dat hij de ProTour heeft gehaald buiten het Rabobank Wielerplan om. En kele jaren geleden liet hij weten dat niet iedere Nederlandse renner er van droomt om ooit bij Rabo bank te rijden. Via de opleidings- ploeg van lelie Nijdam, Piels en LONDEN - De gesteldheid van zijn knieën baart Rafael Nadal weer de nodige zorgen. „Ik heb weer een beetje last van mijn rechterknie", onthulde de Spanjaard op Wimble don. „Ik ben wel een beetje bang." Nadal heeft al twee vijfsetters ach ter de rug, onder meer tegen Ro bin Haase. „Ik heb geprobeerd het gravelseizoen zo goed mogelijk in te delen, omdat mijn rechterknie beter is dan mijn linker. Maar ik weet dat mijn knieën nog steeds niet honderd procent oké zijn." De nummer één van de wereld kon vanwege knieproblemen vorig jaar zijn titel op Wimbledon niet verdedigen. Hij is zeker niet van plan om nu op te geven in Londen. door Marco Knippen LONDEN - De scheidslijn tussen potentie en prestatie begint te ver vagen. Thiemo de Bakker illus treerde op Wimbledon, net als recentelijk op Roland Garros, dat zijn ster rijzende is. In het veld van 128 deelnemers schaarde hij zich opnieuw onder de laatste 32. De 21-jarige kopman van het Ne derlandse tennis voldeed met zijn optreden aan de verwachtingen, die niet alleen aan zijn huidige sta tus maar ook aan zijn juniorenver leden kleven. In 2006 regeerde hij aan de Londense Church Road als jeugdspeler immers in het enkel spel van de talentencategorie. En vier jaar later meldde hij zich, in middels tot prof uitgegroeid, als vertegenwoordiger uit de mondia le top vijftig op de All England Club. De ruime voldoende die hij met de zwaarbevochten overwinning op de Colombiaan Santiago Gi- raldo (16-14 in de vijfde set), de strafexpeditie tegen de uitgewoon de Amerikaan John Isner en de acceptabele nederlaag van za terdag tegen de Fransman Paul-Henri Mathieu (6-7 6-7 7-6 4-6) scoorde, geldt daarentegen wel slechts als een cijfer op een tussenrapport. Want om de gehei men van het tennissen op gras écht te ontrafelen en zich te diplo meren, moet De Bakker nog wel het nodige huiswerk maken. Verplichte kost zou daarbij het be studeren en ontleden van de op tredens van zijn collega's Roger Fe- derer, Rafael Nadal, Lleyton He witt, Andy Roddick maar ook de Fransman Michael Llodra moeten zijn. De Bakker zou zich daarbij vooral moeten concentreren op het serve-volleyspel van Llodra, het voetenwerk van Nadal, de vechtlust van Hewitt, de aanval lende intenties van achteruit van Roddick en de variatie van Fede- rer. Als hij van elk van de vijf hun wa pen tot de zijne weet te maken, kan hij zich ontpoppen tot de ge vaarlijke outsider die velen in hem zien. Onder hen bevindt zich Rohan Goetzke, de techni sche directeur van de Nederland se tennisbond én ex-coach van Ri chard Krajicek, de Wimble- don-kampioen van 1996, en de Kroaat Mario Ancic, de halve fina list van 2004. „De grootste winst valt te behalen op het vlak van be wegen, en dan vooral in de hoe ken", doceert Goetzke. „Weet hij zijn voetenwerk aanzienlijk te ver beteren, dan creëert hij meer op ties. Zeker ook als hij nog aan li chamelijke kracht wint." Goetzke bespeurde in de afgelo pen week bij De Bakker tevens een gebrek aan lef. „Je ziet dat Thiemo zich op belangrijke mo menten nog onzeker voelt, maar dat is niet1 erwonderlijk. Hij mist Niki Terpstra geeft het tempo aan in de laatse beklimming van de Maasberg tijdens het Nederlands kampioenschap in e

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 76