sport! 35 saaie TT Kooistra, de stabiele factor van Oranje Start mislukt, weg droom Iwema lannone heerst Jaspers verslaat Merckx in finale EK driebanden maandag 28 juni 2010 De Italiaan Andrea lannone was zaterdag een klasse apart in de Moto2 (voorheen 250 cc). Hij begon de race vanaf poleposition, nam na de start ook meteen de leiding en gaf tijdens de race de koppositie niet meer uit handen. door Jaap van Brummelen ASSEN - Een MotoGP zonder Rossi is als bier zonder schuim. Er zijn twee nodig voor het dansen van de tango. Deze TT had veel weg van een bloemencorso. In Assen leidde Jorge Lorenzo van start tot finish. „We missen Valentino", sprak Lo renzo's manager Wilco Zeelenberg. „Met hem er bij is de uitdaging toch groter." 'Geen fratsen Jorge', beval Zeelen berg voor de TT. En zo vierde Lo renzo zijn triomf maar weer op de sobere manier: zonder Sinterklaas, maar met de zwarte vlag met op schrift 'Lorenzo's Land'. Als een ro bot marcheerde hij er mee door de grindbak. Een eerbetoon aan Zee lenberg, die Lorenzo de bijnaam 'I Robot' gaf naar de gelijknamige film. Zeelenberg bedacht die bijnaam voor de ouverture in Qatar. „Jorge reed op de training zonder banden wissel of wat ook ronden achter el kaar dezelfde tijden. Hij is zó con stant." Voor Lorenzo ligt de weg naar de wereldtitel nu wagenwijd open, al wilde Zeelenberg niet zo ver gaan. „Je hebt met Valentino ook gezien hoe snel het fout kan gaan. Jorge kan ook zijn been breken." Zonder het te zeggen gaf Zeelen berg daar mee aan dat het van de concurrentie niet moet komen. Hoewel tot halverwege de race Lo renzo, Pedrosa en Stoner als aan een touwtje hingen, was van een keiharde strijd totaal geen sprake. Pedrosa en Stoner missen de stabili teit die Lorenzo kenmerkt. Pedrosa is ook niet het type met een leeu wenhart, dat de keiharde confronta ties aangaat. Bij Pedrosa en Stoner zit het vooral tussen de oren. Een highsider in Silverstone, waarbij hij zijn Honda totaal aan gort reed, moet Pedrosa tot nadenken heb ben gestemd en Casey Stoner is na de verovering-van zijn wereldtitel in 2007 nooit meer de oude ge weest. Vorig seizoen sukkelde hij met een lactose allergie, nu sukkelt hij weer met een veel voorkomen de kwaal bij motorsporters. Door overbelasting raken spieren in de onderarm verzuurd. Dat leidt tot een zwelling die pijn veroorzaakt. Zeelenberg: „Het kost nogal wat kracht als kereltjes van vijftig kilo die motor steeds moeten om gooien. Jorge rijdt heel vloeiend, waardoor het bij hem minder kracht kost dan bij andere coureurs en hij het langer kan volhouden." Sloeg Lorenzo in Silverstone met een een kloof om die steeds groter te maken, nu was zijn strategie an ders. Dat had te maken met zijn bandenkeus. De Spanjaard bestelde bij Bridgestone een harde band op het achterwiel, terwijl Stoner en Pe drosa voor de zachte versie kozen. Zeelenberg over die beslissing: „Jor ge hoeft niet zo nodig meteen weg te rijden om voor de winst te gaan. Vorig seizoen heeft Valentino zes races gewonnen, maar twaalf niet. En tóch is hij wereldkampioen ge worden. Jorge weet nu ook dat niet alles om de overwinning draait. Dat haantjesgedrag is ie kwijt. Daar om hebben we liever een harde band die langer meegaat dan een zachte waar hij misschien wel met een zijn slag mee had kunnen slaan." Het begin van de race was voor Lo renzo het moeilijkste deel, zo gaf hij toe. „Die twee werkten mij be hoorlijk op de zenuwen, maar ik kon ze achter me houden." Halver wege de race zei Lorenzo 'adios Da- ni' tegen zijn landgenoot Pedrosa en sloeg hij een gat van ruim drie seconden. Maar het kostte hem meer moeite dan in Silverstone om Pedrosa voor te blijven. Jasper Iwema vlak voor zijn dramatische start in de 125 cc. foto Vincent Jannink/ANP door Jaap van Brummelen ASSEN - „Hey you, smile!" Als team baas Mirko Cecchini die troostende woorden vergezelt van een ferme schouderklop zijgt Jasper Iwema nog verder ineen. Ontroostbaar als hij is. De ontreddering is in de pit- box van zijn bezwete gezicht te scheppen. Zijn dertiende stek in de t25cc is een afknapper voor de twintigjari ge coureur uit Hooghalen, maar niet voor zijn fans. Zij schatten de prestatie van hun favoriet op waar de. Onder luid gejuich vist Iwema in de uitloopronde vanuit het rood gekleurde vak bij Duikersloot een Nederlandse vlag op. In de pitsstraat gaat het mis. Het touw, dat aan de vlag hangt, raakt verstrikt in de ketting van zijn Apri- lia. Iwema wordt bijna gekeeld door het doek, van de motor ge trokken en landt met een smak op zijn rug. Een vuurrode striem over zijn hals is het resultaat van het on geluk. „Ik had het gevoel dat ie mand mij van de motor af trok", zegt hij. Wat kan Iwema als hij start zoals hij het wil? Dat is de vraag. Weer valt zijn start in het honderd. Alsof er een patatkar achter hangt, zo traag komt de knaloranje machine van Iwema op gang. Als Iwema als zestiende zijn Aprilia de Noordlus indraait, weet hij dat al zijn hoop in de richting van een top-vijfplek in de TT de bodem is ingeslagen. Die mislukte start is de rode draad van zijn seizoen. Alles heeft te ma ken met zijn overstap van de Seel-Honda naar Aprilia. Vertaald naar de techniek: de Honda heeft een membraam inlaat, de Aprilia een roterende inlaat. Iwema kan er maar niet aan wennen. „Op de Honda kon ik vier tot acht plaatsen oprukken, met de Aprilia verlies ik constant terrein." Teambaas Jan Abbink heeft de start tot speerpunt gebombardeerd. „We moeten maar met die Aprilia een boerenweggetje op, met een doos koppelingsplaten bij ons, om te oefenen op die start." Na de tweede ronde ligt Iwema in dertiende positie. Gelet op zijn ron detijden ligt de weg naar de top tien nog altijd open voor hem. Er gloort hoop als zijn Duitse maatje Jonas Folger vanaf de laatste start plaats Iwema inhaalt. Maar in plaats dat hij zich op sleeptouw laat nemen verliest hij aansluiting. door René Banierink ROTTERDAM - Bondscoach Peter Blangé zegt het bij herhaling: zijn volleyballers kunnen van iedere ploeg winnen, mits iedereen zijn niveau haalt. En al was Oranje gis teren dichtbij een nieuwe stunt te gen Brazilië, dat lukt het team nog te weinig. Er is er eigenlijk maar eentje die wekelijks goed is: Wytze Kooistra. „Ik denk dat ik nu als volleyballer in mijn beste ja ren zit." Twee weken geleden wonnen de Nederlandse volleyballers in Sao Paulo op sensationele wijze van wereldkampioen Brazilië. Giste ren was de ploeg er in Rotterdam opnieuw dichtbij, maar Brazilië ontworstelde zich nog aan de houdgreep waarin het bijna drie sets had gelegen en won alsnog met 3-2. De teleurstelling was groot bij de Nederlandse ploeg, die ook za terdag drie sets dichtbij de wereld kampioen kon blijven maar toen met 3-1 verloor. Maar dichtbij is niet genoeg, weet Wytze Kooistra. „We missen nog net dat beetje geduld om zo'n pot eruit te sle pen. Brazilië speelde vandaag niet op zijn best, maar wint de wedstrijd wel door net even die paar dingen goed te doen op een beslissend moment. Dat moeten wij nog beter onder de knie krij gen." Kooistra is wel één van de spelers die bijna wekelijks zijn niveau haalt, zonder veel uitschieters naar boven of beneden. Zijn constante spel in de World Lea- gue is voor Kooistra geen verras sing. Hij heeft er in Italië een van zijn beste seizoenen ooit op zit ten. Met Modena werd hij vierde in de reguliere competitie. Een tegenvaller was daarna de directe uitschakeling in de play-offs door de nummer vijf Macerata. „Dat hadden we absoluut niet ver wacht." Aan de geboren en getogen Drent (met Friese ouders) heeft het echter niet gelegen. Hij speelde, ondanks twee keer een vinger ge broken te hebben, alle 32 wedstrij den en eindigde in het klasse ment van alle middenspelers in de Italiaanse Serie A op de vierde plek, een ranking die overigens werd aangevoerd door zijn collega in de nationale ploeg, Treviso-spe- ler Rob Bontje. Ook in de elite van de World Lea gue scoort Kooistra met een derde plek bij de blokkeerders. „Ik voel me heel goed op dit moment in de World League, het loopt ge woon lekker. Ook in de ploeg is er vertrouwen." Wytze Kooistra smasht in één van de twee thuisduels met wereldkam pioen Brazilië. SANKT WENDEL - Dick Jaspers heeft gisteren voor de derde keer in zijn loopbaan de Europese titel drie banden veroverd. In de finale in de Duitse plaats Sankt Wendel ver sloeg de Brabantse biljarter de Belg Eddy Merckx met 3-2 (15-12 14-15 6-15 15-2 15-3). Jaspers kwam tot een gemiddelde van 2,321, te gen 1,740 voor Merckx. De 45-jari- ge Jaspers werd eerder Europees kampioen in 2003 en 2008. De Nederlander haalde de finale door in de halve eindstrijd de Itali aan Marco Zanetti met eveneens 3-2 te verslaan. Jaspers begon goed aan de partij te gen Merckx. Hij won de eerste set met 15-12, maar daarna zette de Belg de partij naar zijn hand door twee sets op rij te winnen. On danks de 2-1-achterstand wist Jas pers zich te herstellen. Met 15-2 en 15-3 trok hij de winst toch naar zich toe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 75