ÜF SaiüMI Geschiedenis herhaalt zich; en Suarez telt nu echt mee Ghana schopt Project 2010 in de war 32 Duitsland heeft de kwartfinales van het WK bereikt, maar krijgt daarbij in de wedstrijd tegen Engeland wel hulp van de arbitrage. maandag 28 juni 2010 ENGELAND-DUITSLAND Met twaalf goals staat Miroslav Klose nu vierde op de topscorerslijst aller tijden van het WK. Ronaldo voert de lijst aan met vijftien goals. door Wilber Hack PORT ELIZABETH - Ajax verklaarde vorige week nog dat er zich geen Europese topclubs voor Luis Sua rez hadden gemeld. Dat zal snel veranderen. De aanvaller loodste Uruguay zaterdag in Port Eliza beth met twee doelpunten tegen Zuid-Korea (2-1-winst) naar de kwartfinale van het WK. De topscorer van de eredivisie had er moeite mee om zijn schotvaar digheid bij de nationale ploeg te bewijzen. Het tiental doelpunten in dertig interlands stond in schril contrast tot de 109 goals in 120 competitiewedstrijden in de Ne derlands eredivisie. In het Nelson Mandela Bay Stadium volgde de bevrijding en bewees Suarez dat hij ook op een groot podium be slissend kan zijn. Vooral de winnende goal tien mi nuten voor tijd was van grote klas se. Suarez kreeg de bal na een afge slagen corner links in het straf schopgebied in bezit, draaide om verdediger Jung-Woo Kim heen en deponeerde het leer met rechts via de binnenkant van de paal in het net. „Ik kon niet geloven dat die bal erin vloog", verklaarde de schutter. „Ik voelde een enorme blijdschap." Suarez sprong na zijn goal over een rijtje fotografen heen en vierde de treffer met de re serves van Uruguay. Die waren al aan het warmlopen omdat een ver lenging langzaam in zicht kwam. De Zuid-Amerikanen domineer den de eerste helft en bekroonden dat offensief met een treffer. Doel man Sung-Ryong Jung taxeerde een voorzet van Diego Forlan ver keerd. Suarez, die liefkozend Lucho genoemd wordt, benutte het buitenkansje. Na de pauze kwam Zuid-Korea sterk terug. Dat mondde uit in de gelijkmaker van Chung-Yong Lee, die een door de verdediging van Uruguay zwak verwerkte vrije trap binnen knikte. „Tot die 1-1 speelde Zuid-Korea na rust veel be ter dan wij", oordeelde Suarez. „Maar daarna nam het gas terug. En daardoor konden wij weer in de wedstrijd komen." Daardoor be reikte Uruguay voor het eerst sinds 1970 weer 's de kwartfinale. door Theo Brinkman RUSTENBURG - En weer is het de Verenigde Staten niet gelukt door te stoten naar de absolute top. De wereldtitel was het ultieme doel van Project 2010, maar de Amerika nen struikelden zaterdag in de achtste finale over Ghana. Na de finaleplaats op de Confede rations Cup, vorig jaar, waren de verwachtingen rond het team van de VS hooggespannen. De Ameri kanen versloegen op dat toernooi Europees kampioen Spanje. Dat voedde de gedachte dat er op het WK weieens iets moois in zou kunnen zitten. Ghana, het enige Afrikaanse land dat nog in het toernooi zit, bleek echter na verlenging te sterk (2-1). De Afrikanen speelden vooral in de eerste helft snel en aanvallend. Ze lieten meer zien dan in hun groepswedstrijden. „We hebben gespeeld voor Afrika", zeiden de spelers na afloop. De Ghanezen be seffen maar al te goed dat ze in Zuid-Afrika de hoop van het hele continent zijn na de vroege uit schakeling van de vijf andere Afri kaanse teams. Zaterdag kwam Ghana al na vijf minuten op voorsprong door Ke vin-Prince Boateng. Na rust werk ten de Amerikanen de achterstand weg (penalty Landon Donovan), maar in de verlenging sloeg Ghana toe. De sterke Asamoah Gyan bleef ondanks duwwerk van Car los Bocanegra knap op de been en schoot snoeihard raak. Voor de 24-jarige speler van Stade Rennes was het al zijn derde doelpunt op dit WK. In de groepsfase benutte hij twee penalty's. Voor de VS blijft na zaterdag de kwartfinale in 2002 het hoogte punt - de halve finale op het WK van 1930 even buiten beschou wing gelaten. Destijds, in 2002, maakte de wereld kennis met de 20-jarige Landon Donovan. Het ta lent was een van de rijzende ster ren van het Amerikaanse voetbal en kwam voort uit Project 2010. De Amerikaanse voetbalbond lan ceerde dat idee in 1999: de beste spelers in de categorie tot zeven tien jaar werden bij elkaar ge bracht op een trainingscentrum, zodat ze zich daar onder professio nele omstandigheden verder kon den ontwikkelen. Tot die eerste lichting behoorden Donovan, Onyewu en DaMarcus Beasley. WK ACHTSTE FINALES Port Elizabeth. Uruguay-Zuid-Korea 2-1 (1-0). 8. Suarez 1-0, 68. Lee Chung-Yong 1-1, 80. Suarez 2-1. Scheidsrechter: Stark (Dui). Ce- Ie kaart: Kim Jung-Woo, Cha Doo-Ri, Cho Yong-Hyung (ZKo). Aantal toeschouwers: 30.597. Rustenburg. Ghana-Duitsland 2-1 na verlen ging (1-0, 1-1). 5. Boateng 1-0, 60. Donovan 1-1 (strafschop), 93. Gyan 2-1. Scheidsrechter: Kassai (Hon). Gele kaart: Jonathan Mensah, Ayew (Gha), Clark, Cherundolo, Bocanegra (VSt). Aantal toeschouwers: 34.976. Bloemfontein. Duitsland-Engeland 4-1 (2-1). 20. Klose 1-0, 32. Podolski 2-0, 37. Upson 2-1, 67. Müller 3-170. Muller 4-1Scheidsrechter: Larrionda (Uru). Gele kaart: Friedrich (Dui), Jo hnson (Eng). Aantal toeschouwers: 40.911. Johannesburg. Argentinië-Mexico 3-1 (2-0). 26. Tévez 1-0, 33. Higuain 2-0, 52. Tévez 3-0, 71. Hernandez 3-1. Scheidsrechter: Rosetti (Ita). Gele kaart: Marquez (Mex). Aantal toe schouwers: 84.377. TOPSCORERS 1. Higuain (Arg) 4 doelpunten. 2. Vittek (Slw), Villa (Spa), Suarez (Uru), Gyan (Gha), Donovan (VSt), Müller (Dui) 3 doelpun ten. 8. Forlan (Uru), Luis Fabiano (Bra), Elano (Bra), Tiago (Por), Uche (Nig), Lee Jung-soo (ZKo), Eto'o (Kam), Holman (Aus), Honda (Jap), Lee Chung-yong (ZKo), Klose (Dui), Podolski (Dui), Hernandez (Mex), Tévez (Arg) 2 doelpunten. 22. Tshabalala (ZAf), Marquez (Mex), Demp- i sey (VSt), Gerrard (Eng), Heinze (Arg), Park Ji-sung (ZKo), Koren (Slv), Cacau (Dui), Özil (Dui), Kuijt (Ned), Alcaraz (Par), De Rossi (Ita), Reid (NZe), Maicon (Bra), Ji Yun-nam (NKo), Beausejour (Chl), Fernandes (Zwi), Pereira (Uru), Salpingidis (Gri), Torosidis (Gri), Blanco (Mex), Jovanovic (Ser), Birsa (Slv), Ljubijankic (Slv), Bradley (VSt), Sneijder (Ned), Eto'o (Kam), Bendtner (Den), Rommedahl (Den), Ri- veros (Par), Vera (Par), Smeltz (NZI), laquinta (Ita), Drogba (Ivo), Ronaldo (Por), Almeida (Por), Liedson (Por), Meireles (Por), Simao (Por), Gonzalez (Chl), Malouda (Fra), Khumalo (ZAf), Mphela (ZAf), Park Chu-young (ZKo), Ya- kubu (Nig), Demichelis (Arg), Palermo (Arg), Defoe (Eng), Pantelic (Ser), Cahill (Aus), Kopu- nek (Slw), Di Natale (Ita), Quagliarella (Ita), En- do (Jap), Okazaki (Jap), Tomasson (Den), Van Persie (Ned), Huntelaar (Ned), Yaya Touré (Ivo), Romaric (Ivo), Kalou (Ivo), Iniesta (Spa), Millar (Chl), Boateng (Gha), Upson (Eng) 1 doelpunt. LEI- - Het schot van Frank Lampard belandt via de lat achter de Duitse doelman Manuel Neuer, achter de doellijn. Scheidsrechter Larrionda kent geen doelpunt toe, hoewel Wayne Rooney (inzet) aangeeft hoe ver de bal over de lijn was. foto's EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 72