sport 139 door de Club van 23 Nijpjes favoriet, maar alles is nog mogelijk Sophia-ziekenhuis wint Prolongatie koppeltitels Back en Minderhoud foutloos in Krabbendijke mnmiL maandag 28 juni 2010 'Zelf heb ik altijd positief gestaan tegenover wereldwijde verbreiding van de sport. Zonder internationalisering kwam je niet verder.' Ton Marteijn door Roeland van Vliet YERSEKE - Dat de regels in de korf balsport nog altijd aan verande ring onderhevig zijn, vindt Ton Marteijn (82) een prima zaak. „Die evolutie is goed", stelde hij zaterdag tijdens het eeuwfeest van de Yersekse vereniging Volhar ding. „Ik was altijd vooruitstre vend. Je moet er altijd maar op ho pen dat je opvolgers jouw lijn doortrekken. Dat gebeurt geluk- kig." Marteijn is een belangrijk figuur (geweest) in de sport. De Yerseke- naar - tegenwoordig woonachtig in Goes - zat jarenlang in het be stuur van het Koninklijk Neder lands Korfbal Verbond en was daarnaast secretaris-generaal van de Internationale Korfbal Federa tie. „Die functies heb ik zelfs eni ge tijd gecombineerd", zei hij trots. Daarvoor was hij ook nog bestuurder in Zeeland, hoofdklas- sescheidsrechter en internationaal arbiter. „Iedereen in de sport ken de me. Men kwam mij overal te gen." Inmiddels is Nederland hem ver geten. België echter niet. Daar heb ben ze de zogenoemde Club van 23, een groep van oud-bestuur ders binnen de korfbalsport. Mar teijn is al geruime tijd het enige Nederlandse lid. Ze hebben hem gevraagd, omdat hij zo veel met hen te maken had gehad. Het is pure waardering. Met z'n allen proberen ze zo'n acht keer per jaar bij elkaar te ko men. „Je moet je contacten een beetje warm houden", zei de Be velander. „We maken culturele uitstapjes en sluiten de dag dan af met een goed etentje." Zaterdag was Marteijn de gast heer. De vereniging waar hij al zo'n zeventig jaar lid van is, vier de namelijk het honderdjarig be staan. De groep bezocht eerst de Yersekse oesterputten en nestelde zich daarna op het overdekte ter ras van Volharding. Op het kunst grasveld werden weliswaar twee duels gespeeld - het Zeeuws team werkte zich in het zweet tegen Oranje Wit, Oud-België trof gele genheidsteam Zeeland 4 - maar daar had de Club van 23 weinig oog voor. Er was veel te bespre ken. Een onvermijdelijk onderwerp was korfbal. „We bespreken de sport - als dat woord bestaat - re- tro-beschouwend", verklapte Mar teijn, die bij Volharding liefst zestien jaar lang penningmeester, secretaris en voorzitter tegelijk was. „Maar we moeten oppassen dat we niet alleen maar tegen el kaar zeggen: dat deden we vroe ger beter. Elke eeuw heeft z'n ei gen evoluties en daar zitten goede en slechte bij." Dat het spel nog altijd aan veran deringen onderhevig is, vindt Marteijn overigens juist. Stilstand is maar achteruitgang. „Zelf heb Ton Marteijn ik bijvoorbeeld altijd zeer positief gestaan tegenover wereldwijde verbreiding van de sport. Zonder internationalisering kwam je niet verder. Dan bleef korfbal iets na tionaals. Maar het was nog heel moeilijk om iedereen in Neder land die gedachte eigen te maken. De noodzaak werd niet gevoeld. Men dacht: doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg. Maar ik zei: we hebben een goed product met een co-educatief element. Het is namelijk de enige gemeng de teamsport!" Marteijn was chef de equipe op tal van internationale reizen en kreeg met korfbal voet aan de grond in vele landen. „Voordat ik begon, werd er in zes landen ge korfbald, nu zijn het er over de vijftig." Alleen in de Verenigde Staten wil de het niet zo lukken. „Dat is een teleurstelling. Maar die moet je voor lief nemen. Het gaat om het grote doel: van korfbal een mondi ale sport maken." De Yersekenaar was daardoor ook een groot voorstander van twee- vakkenkorfbal. Het spel met drie vakken, gespeeld door twaalftal len, zou internationaal niet ge noeg aanslaan. „Ik vond mijzelf al tijd een typische middenvakspe ler. Daar kon ik het best uit de voeten. Toch vond ik dat het mid denvak afgeschaft moest worden, om promotionele redenen. Als je een traditie over wilt brengen naar een ander land, zul je die iets moeten aanpassen aan de plaatselijke cultuur. In ons land was veel weerstand. Uiteindelijk ging Nederland overstag, maar wel pas een jaar na België." Dat was een mooi compliment voor de andere leden van de Club van 23, met wie Ton Marteijn het bij Volharding goed naar z'n zin had. Ze lieten zich de mossels goed smaken. door Lucien Roelandt OUDE TONCE - Chantal Nijpjes stel de zaterdag nog maar eens uitdruk kelijk haar kandidatuur voor de eindzege in de Rabobank Talenten Dressuurcompetitie Regio Zeeland klasse Z. De amazone uit Middel burg stuurde in het Hippisch Cen trum Oude-Tonge voor de vierde keer op een rij de ruin William naar de overwinning in Z2. Chantal Nijpjes en William scoor den 65.29 procent. Nijpjes en de Rubiquil-zoon zijn hiermee hui zenhoog favoriet voor de eindzege in Z2. Maar de kaarten zijn nog niet geschud. Dat werd onder streept door Jeanine Nieuwenhuis, die de Rubiquil-dochter TDN's Va lencia met 65 procent naar de tweede plaats stuurde en zich daar mee verzekerde van een startbe wijs voor de eindstrijd. Daarin gaan eind augustus, bij 'Horses by the Sea' in Domburg, alle finalis ten met een blanco lijst van start. Dus alles is nog mogelijk. In de klasse Zi ging de overwin ning naar Wilma Salm met de merrie Zazou. De amazone uit Yer- seke reed de San Remo-dochter naar 63.82 procent. Salm is hier mee nog niet verzekerd van een plaatsje bij de beste acht, want zij heeft nog maar twee van de drie verplichte wedstrijden gereden. Een goed resultaat in de laatste se lectiewedstrijd, op het Palm Con cours in Vlissingen, is dan ook nog nodig voor een finaleplaats. Jessica Nijpjes, al verzekerd van de eind strijd, stuurde Vigo met 62.94 pro cent naar de tweede plek, die de Middelburgse moest delen met Tessa Baaijens en de merrie Riana. KRABBENDIJKE - Het Sophia-biljart- toernooi in Krabbendijke is in het libre gewonnen door Franje Onions uit Krabbendijke en in het driebanden door De Heerenstraat 2 uit Goes en omgeving. Maar de grote winnaar was het goede doel. Het toernooi, dat voor de zestien de keer werd gehouden, boekte een recordopbrengst voor het Mc- Donald's-ouderlogeerhuis van het Sophia-kinderziekenhuis. Werd tot vorig jaar in totaal al 73.000 eu ro overgemaakt, zaterdag kon nog eens 8300 euro worden overhan digd aan de directie van het zieken huis in Rotterdam. Ook in sportief opzicht was het toernooi succesvol: 108 teams van vier spelers namen deel. In het li bre won Franje Onions vóór Zan- deetjes (Krabbendijke) en (Zeelan- dis). In het driebanden haalde De Heerenstraat 2 het vóór Onda de opvullers (Krabbendijke) en Delta 3-banden (Colijnsplaat). KWADENDAMME - Het driebanden koppeltoernooi op de grote tafel in Kwadendamme is gewonnen door de plaatselijke spelers Jaap Hame- ling en Nico Peeters. Op de kleine tafel waren André Schouwenaar en Markees Joosse opnieuw succes vol. Met een superieur moyenne (0.653) bleven Hameling, vorig jaar al winnaar met Rinus Pan- kow, en Peeters in de finale onge slagen. Sylvia Eckel en Ronny van Geyt werden tweede met twee wedstrijd punten minder en een ge middelde van 0.489. Op de kleine tafel ging de zege naar de titelverdedigers, André Schouwenaar en Markees Joosse uit Oudelande. Zij bleven het Zeeuws-Vlaamse koppel Jean Paul de Kraker en Koen Pöpsel voor. Voor de winnaars was het de vier de titel op de kleine tafel. door Sven Bakker De vroege kopgroep raast door de straten van Nieuwerkerk. foto Dirk-Jan Gjeltema KRABBENDIJKE - Bij het Reimers- waal-dubbeltoernooi hebben Rin- ze Back en Harro Minderhoud be slag gelegd op de eindzege in het mannendubbelspel. Tijdens de fi- naledage op de banen van tennis vereniging De Klappers in Krab bendijke versloegen Back en Min derhoud gisteren hun tegenstan ders Edward Bank en Edwin Lief broer met 6-0 en 6-3. Back en Minderhoud stonden als eerste genoteerd op de plaatsings lijst en bevestigden die status, be halve door hun winst in de finale, ook door de voorafgaande vier par tijen te winnen. Waar Back en Minderhoud de 5/6-categorie won nen, waren Levon Dek en Jeff Her wig de besten bij de 6- en 7-spe- lers. Dek en Herwig waren onge plaatst, maar slaagden er deson danks in al hun wedstrijden te winnen. Slotstuk was de eindstrijd tegen Martin Bal en Andre Sinke, die met 6-4 7-5 werd gewonnen. Jan Franje en Bram Lagendijk won nen de laagste categorie in Krab bendijke. Heieen en Ingrid Vroman wonnen het vrouwendubbelspel in de 5/6-categorie. In de finale werden er slechts twee games afgestaan aan Nienke Duijff en Louise de Koeijer. Het werd 6-0 en 6-2. Bij de 6- en 7-spelers legden Joyce van Langevelde en Corine van Oevelen beslag op de titel door in drie sets af te rekenen met Anne- lies van Gorp en Joke van Nieu- wenhuijzen: 4-6 6-3 6-2. Marjo Rie- dijk en Heieen Sinke mochten de hoofdprijs ophalen in de laagste ca tegorie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 65