Costa? Had je gedroomd' uit op een drama llSfllli innentanc 5 'Tijdens de eerste dagen vakantie is er een hogere kans op een hartinfarct' Top-5 pech onderweg Tips automobilist Cursussen voor tunnel- en brugangst Politie pakt compleet hockeyteam op PW weer grootste in peiling De Hond Aanhoudingen na doorrijden ongeval Brand woedt in toren van Rabobank Invloed ongeluk op Tour onduidelijk maandag 28 juni 2010 Ad Vingerhoets onderzocht vakantiestress Vakantie, wat zijn we er aan toe. Maar de stress kan flink toeslaan door die stortvloed aan goedbedoelde adviezen die de reiziger over zich uit krijgt uitgestort. door Bernice Breure Straks op vakantie in de ber gen? Dat vergt een aparte techniek. Vergeet het nieu we rijden en laat de motor weer ouderwets lekker toeren ma ken. Dus: omlaag rijden in dezelf de versnelling als omhoog. De bergweg in de tweede versnelling omhoog, dan ook in de tweede versnelling naar beneden. Op die manier remt de auto op de motor en dat spaart de remmen. Het is één van de vele tips die de ANWB de miljoenen automobilis ten die straks naar hun vakantie oord rijden, nog wil meegeven. De bond wijst erop dat van onze boli de het uiterste gevergd gaat wor den. „En pech tijdens de vakantie neemt veel tijd in beslag, is heel vervelend en kan een grote aan slag zijn op het vakantiebudget", zegt ANWB-woordvoerster Anne- lies Tichelaar. „Goed opletten on derweg kan ook storingen voorko men." Daar moet je als reiziger zelf dan weer goed voor uitgerust zijn, van daar dat het ministerie van Ver keer en Waterstaat vandaag de Campagne Word geen Slaaprijder' ('In één ruk naar de Costa? Dat had je gedroomd') lanceert. Hou het koel in de auto, drink de avond voor vertrek niet te veel al cohol en neem het bekende kwar tier rust na twee uur rijden. Volgens de SWOV, stichting we tenschappelijk onderzoek verkeers veiligheid, is bij minstens tien tot vijftien procent van de ernstige verkeersongevallen sprake van ver moeidheid bij de bestuurder. Bo- komen. Van een harde klap was geen sprake omdat het toestel in het zand en de struiken terecht kwam. „Het was een hele rare sfeer", stelt Brouwer. „In films zie je altijd dat helikopters na een crash meteen ontploffen. Maar dat gebeurde niet. Het was vooral stil, eng stil." De tocht stopte abrupt bij de plaats van het ongeval. „Er riep ie mand of er een dokter was onder de renners." Binnen vijf minuten meldden zich de eerste ambulances en de trau maheli. De brandweer moest eerst strui ken wegzagen om het wrak te kun nen bereiken. Een motoragent zou ternauwernood aan de ramp zijn vendien is een kwart van de be stuurders ooit wel eens achter het stuur in slaap gevallen. Dat u dat nog maar even weet. Scholieren in de regio midden be ginnen vrijdag als eerste aan hun zomervakantie. De Verkeersinfor matiedienst (VID) roept automobi listen op rekening te houden met drukte op de wegen naar populai re bestemmingen in Nederland zo als de campings op de Veluwe, en ook naar vakantiebestemmingen in Zeeland, Friesland en Noord en Zuid-Holland. Al die 'to do'-lijsten, waarschuw ingen en tips, het is nogal wat waarmee de reiziger om de oren wordt geslagen. Is de politie via de zogeheten 'vakantiekaart' wel inge seind wanneer u weg bent? Bij vol doende capaciteit kan dan een extra ronde langs uw woning wor den gemaakt. Want bedenk: 'de in- 'Het is verstandig niet alle adviezen op te volgen. Laat je niet gek maken' breker heeft nooit vakantie'. En die 'vakantiecheck' bij de garage? Ik zou het maar doen, zegt een woordvoerder van de Bovag. De brancheorganisatie voert sinds en kele weken een campagne voor de zomerbeurt. „Uiteraard worden remmen en verlichting gecontro leerd. Maar daarnaast stuiten mon teurs bijvoorbeeld ook vaak op een los slangetje van het koelsys teem. Het kan een hoop ellende voorkomen als dat op tijd wordt gezien." Hoe bent u verzekerd? De onlangs gelanceerde website Wijs op Reis van Buitenlandse Zaken wijst er fijntjes op dat één op de vier Ne derlanders in het buitenland 'op de een of andere manier in de pro blemen komt'. Een checklist met 32 punten stelt onomwonden dat een reisverzekering met dekking ontsnapt toen de helikopter vlak naast hem neerstortte en hij snel van zijn motor sprong. In eerste instantie werden twee do den gemeld, later op de middag be zweken nog twee inzittenden van het toestel aan hun verwondingen. De Tour du Port werd enkele uren later stopgezet, net als het feest dat na de finish op het programma stond. Volgens de politie hebben 'enkele honderden' renners het ongeluk zien gebeuren. Brouwer: „Iedereen bleef stilstaan. Een paar mensen die inzittenden van de helikopter kenden, zaten langs de kant van de weg te hui len. Het had allemaal een enorme impact." van medische kosten in het buiten land niets minder is dan 'de basis van een zorgeloze vakantie'. Zo ontspannen is vakantie sowie so voor velen niet, concludeerde Ad Vingerhoets, hoogleraar ge zondheidspsychologie aan de Uni versiteit van Tilburg, na een onder zoek naar vakantiestress. Zo is er tijdens de eerste twee dagen van de vakantie een verhoogde kans op een hartinfarct. Al die 'voor- stress' helpt daarbij niet mee. De druk op een geslaagde vakantie wordt enorm opgevoerd, stelt hij. „We hebben het verdiend, dat vin den we allemaal van onszelf En daarbij hebben we er al voor be taald, dat zijn twee redenen waar om het wel een succes moet wor den." Massapsycholoog Jaap van Ginne- ken, die veelvuldig pendelt tussen Frankrijk en Amsterdam, wijt de 'vertrekstress' aan het feit dat we veel te veel tot het laatst uitstellen. „Dan moet nog even dit, en nog even dat. Mijn vrouw is bijvoor beeld niet zo precies, daar kregen we vroeger slaande ruzies om. Zo van 'we zouden om acht uur weg gaan en nu om elf uur staan we hier nog steeds'. Tegenwoordig laat ik het meer op zijn beloop. Ik zie wel wanneer we in beweging komen en pas daar onze tussen stops dan op aan." En die stortvloed aan goedbedoel de tips is volgens Van Ginneken 'vooral erg Nederlands'. „Mis schien is het verstandig niet alle ad viezen op te volgen. 'Laat je niet gek maken', zei Ruud uit de eerste Big Brother al. Daarmee sprak hij wijze woorden." Bovendien: wie te haastig is ver trokken naar Frankrijk wordt daar nog flink gepamperd door de ANWB. Deze zomer rijdt er voor het eerst een vakantiewarenhuis op wielen langs tientallen cam pings. In de camper zijn de tien meest vergeten spullen te verkrij gen, met bovenaan de lijst de tele- foonoplader, zonnebrandmidde len en tandenborstels. 1. Koppakking 2. Koppeling/koppelingsplaten 3. Remmen 4. Turbo 5. Automatische versnellingsbakken 0 Let op de temperatuurmeter. Loopt de motor warm? Schakel dan terug en draai meer toeren. Zet de airco uit en zet verwarming en blower vol aan, dan kan de mo tor z'n overtollige warmte kwijt. Loopt de auto nu nóg warm? Dan stoppen en laten afkoelen. 0 Rij ook voor de zomer al geregeld met de airco aan. Dan houdt u rub bers en afdichtingen in goede staat. 0 Neem altijd een reservewiel mee voor auto én caravan en een reser vesleutel. Controleer de vloeistoffen van de auto: olie, koelvloeistof (alleen checken als de motor koud is) en ruitensproeiervloeistof. Bereid de reis voor: denk om we genvignetten, route- en wegenkaar ten. Zorg voor wat gereedschap voor zelf te verhelpen kleine mankemen ten zoals een sleutel voor de wiel- bouten en een krik. Bron: ANWB Mensen die angst hebben om in het buitenland door lange tunnels of over grote bruggen te rijden, kunnen terecht bij een rijangst- coach, zoals Marjan van Bijssum uit Steenwijk. Zij gaat deze zomer voor het eerst met een groep cliën ten naar Zwitserland om de angst voor tunnels te lijf te gaan. Ook neemt ze regelmatig bange au tomobilisten mee naar Duitsland om imposante bruggen over de Moezel te bedwingen ter voorberei ding op de autovakantie in de zo mer. Q www.rijangstcoach.nl BLEISWIJK Tijdens een feest na afloop van een hockeytoernooi in Bleiswijk heeft de politie vrijdagavond een com pleet hockeyteam uit Voorburg ge arresteerd: dertien jongens van 17 en 18 jaar. Volgens een meisje had den zij zich schuldig gemaakt aan handtastelijkheden. Omdat de schuldigen zich niet bekendmaak ten, is het hele team meegenomen. Zaterdagochtend zijn de jongens weer naar huis gestuurd. DEN HAAG De PW is in de peiling van Mauri ce de Hond weer de grootste partij. De PW steeg sinds de verkiezings uitslag van 9 juni in De Honds pei ling zes zetels en staat nu op der tig. WD en PvdA verliezen in de peiling elk drie zetels ten opzichte van de verkiezingsuitslag en staan op respectievelijk 28 en 27. Het CDA staat op een laagterecord van zeventien zetels, vier minder dan bij de verkiezingen. HENGELO De politie heeft zaterdagavond drie mannen van 21, 22 en 24 jaar uit Hengelo aangehouden, omdat zij in hun woonplaats betrokken wa ren bij een dodelijk verkeersonge val en er daarna vandoor gingen. De auto botste zaterdagmiddag frontaal op een 74-jarige fietsster uit Hengelo, die daardoor om het leven kwam. De politie onderzoekt nu wie van de drie mannen de au to bestuurde. UTRECHT In het nieuwe hoofdkantoor in aan bouw van de Rabobank in Utrecht heeft zondagochtend brand ge woed. Die ontstond door nog onbe kende oorzaak op vermoedelijk de 25e verdieping van een van de twee 105 meter hoge torens van het gebouw. De brand sloeg door naar de bovenste twee etages. Even na vier uur volgde een explosie op de bovenste verdieping, de 27e. De brandweer was op dat moment in de toren. Er vielen geen gewonden. ROTTERDAM - Het is nog veel te vroeg om te bezien of evenemen ten rond de Tour de France in Rot terdam worden versoberd of afge last. Dat stelde burgemeester Ahmed Aboutaleb zondag, nadat hij oogge tuigen van de helikoptercrash had gesproken. „De Tour is de Tour. We zullen contact hebben met de tour organisatie, maar naar verwach ting zal de Tour gewoon verreden worden." De Tour de France start volgend weekeinde in de havenstad. Ko mende week vinden al de nodige activiteiten plaats. De Tour du Port werd in dat kader ook verreden. Aboutaleb zei dat er met familiele den gesproken wordt om te kijken of er behoefte is om stil te staan bij het ongeluk. Het wrak van de neergestorte helikopter is gisteren aan het begin van de avond weggehaald en wordt elders onderzocht op sporen die iets over de oorzaak kunnen vertellen. foto Frank de Roo/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5