201 zeeland Opening verbindt muziek Maakt de prijs voor u het verschil? Capelle is niet meer Gewonde bij eenzijdig ongeval zeeland in de vorige eeuw Kies ook voor 3 jaar energie! DELTA, voordelig en dichtbij maandag 28 juni 2010 Het is Capelle, tussen Zierik- zee en Nieuwerkerk, schrijft Riet Schuit-van Dienst uit Wolphaartsdijk. „Op de kaart is aan de linkerkant het huis te zien waar ik vanaf juni 1930 heb gewoond met mijn vader Jacob van Dienst, mijn moeder Louwtje van Diénst-Koopman, mijn zussen Corrie, Aftnie, en later Adri, mijn broer Kees, en zus Nelleke. Voor het huis staat het 'tramkotje' waar mensen wachtten om met de tram (van de RTM, de Rotterdam se Tramweg Maatschappij) mee te gaan, richting Haamstede of rich ting Zijpe. Mijn vader was agent van de tram, hij opende en sloot het tramkotje, hij nam pakjes in ontvangst, gaf pakjes mee en schreef daarvoor de vrachtbrieven. We hadden geen telefoon van ons zelf, maar wel een van de RTM, die gebruikt werd door de conduc teurs voor 'dienst'-vragen of om door te geven als er vertraging was. In het middelste huis woon den mijn opa Kees en opoe Keetje Koopman-Hoogstrate. Rechts is Café Van Steijn, waar huwelijks feesten gevierd werden en de to neelgroep Capelle hun jaarlijkse feestavond met toneelstuk hield. Het gehuchtje is met de ramp op enkele huisjes na verdronken." „Capelle is niet meer', schrijft ook Kees Stevense uit Middelburg. „Het voormalige gehucht Capelle, gelegen in de Vierbannenpolder tussen Zierikzee en Nieuwerkerk, telde vóór de Watersnoodramp van 1953 zo'n twintig huizen." Het koffiehuis annex uitspanning was van Johannes Lodewijk, later van A.G. van Steijn. De laatste was ook schaapherder. „In die tijd was er ook een zondagsschoolgebouw tje, een kruidenierswinkel met bakkerij eigendom van Cornelis Stouten en sinds 1905 dorpsvereni ging 'Eendracht Bindt'. De winnaars van de waardebonnen zijn: C.J. van Dienst, Goes. H.J, Minnaar, Hein- kenszand en j.G. Nijsse, Middelburg. In deze serie Raadkaarten gaan we in op Zeeuwse gehuchtjes. Het zijn beelden van een lang vervlogen verleden. Deze oude ansichtkaarten zijn eigendom van Hans Lindenbergh. Waar is deze foto gemaakt? We zijn ook heel erg benieuwd naar anekdo tes of verhalen die verband houden met deze ansichtkaart. De oplossingen kunnen voor vrijdag verstuurd worden naar redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91, 4330 AB Mid delburg. Drie inzenders van goede antwoorden krijgen een waardebon. KLASSIEKE MUZIEK Muziekfestival Het Paradijs: delen uit Die Jahres- zeiten van J. Haydn in een bewer king van Hans van der Heide. Door Nederlands Blazers Ensem ble en Bart Moeyaert (verteller). Gehoord zaterdag 26 juni in de Concertzaal in Middelburg. Het bekende oratorium Die Jahreszeiten van Haydn, waarin het land leven doorheen de sei zoenen muzikaal wordt beschre ven, is door Hans van der Heide bewerkt voor een ensemble van hobo's, klarinetten, fagotten, hoorns, trompet, trombone, con trabas en slagwerk. Hoboïst Bart Schneemann, de ar tistieke leider van het Muziekfesti val, opende met zijn eigen ensem ble de twaalfde editie. Een aparte opening omdat de combinatie van literatuur en muziek voor veel toe hoorders een aangename afwisse ling is. Het Paradijs begint waar De Schep ping eindigt. In de tuin van Eden is het een en al overdaad. Moeyae rt, gezeten op een stoeltje verzorg de een nogal lange inleiding waar in hij de Schepping memoreerde en in dit Paradijs verschijnt tenslot te de vrouw. Moeyaert is een ras verteller met een warme, sensuele stem. Zijn verhaal is goed geschre ven en zijn wijze van voordragen is erg beeldend. De natuurbeschrij vingen prikkelen de zintuigen en de verhouding tussen de man en vrouw komt tijdloos over. Suggere rend was zijn uitspraak: „Als je in het begin van alles wilt zien, moet je veel weglaten." Dat weglaten is toegepast in de bewerking van de partituur van Hay.dn, die alleen bij het begin en het einde weerklinkt via een geluidsopname met koor Verteller Bart Moeyaert torent hoog uit boven het Blazers Ensemble. en vol orkest. Het ensemble speel de daarna in op de vertelling die Moeyaert vertolkt vanaf een soort gestoelte, zoals voor de tennisrefe- ree (hoge trap met het stoeltje er boven op). De fragmenten uit de Jaargetijden zijn herkenbaar, maar absoluut eigentijds. Knap was de belichting tijdens de uitvoering en grappig de enkele theatrale vond sten: de windmolen en het laten re genen door twee gieters te legen. Het harmonieuze verhaal, soms sappig, zoals de appels die de musi ci tussendoor opaten, soms beang stigend, kreeg een onverwachte wending. De harmonie werd ver stoord door de onvrede en loom heid van de vrouw, deze dissonan ten werden op een originele ma nier opgelost. Het Nederlands Blazersensemble ZAAMSLAG - Op de Rondweg bij Zaamslag vond zondagnacht rond 2.00 uur een eenzijdig verkeerson geval plaats. Een 19-jarige automobiliste uit Ter- neuzen kwam vanuit de richting van Hulst en reed richting Terneu- zen. Toen zij een dier op de weg zag lo pen wilde zij uitwijken en raakte daarbij vermoedelijk de macht over het stuur kwijt. Ze belandde in een sloot en kwam daar tot stil stand. De vrouw liep bij het onge val vermoedelijk een gebroken kaak op maar ze kon wel op eigen kracht het voertuig verlaten. De au to werd vernield. Bel 0800-5150 en stap in voor 1 juli

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 36