ii spectrum Zaterdag 26 juni 2010 foto Juan Vrijdag/ANP Zeker zo belangrijk, vindt Duivesteijn, is dat Vinex-wijken nog geen normale sa menlevingen zijn. „Er is een heel strikte scheiding tussen wonen en werken. Men sen kunnen er nog niet terugvallen op so ciale verbanden en zijn heel erg op zich zelf gericht, op het eigen gezin, de eigen fa milie. Voor jongeren heeft zo'n wijk wei nig tot niets te bieden." Gideon Bolt, stadsgeograaf aan de Universi teit Utrecht: „De verwachtingen over Vi nex-wijken zijn veel te hooggespannen. Als je er gaat wonen met de gedachte dat je de overlast en de criminaliteit van de stad ontvlucht, kom je bedrogen uit. De problemen vallen dan extra tegen. Het idee van de idylle van de veilige, blanke buitenwijk moet beslist doorgeprikt, maar het omgekeerde is ook niet waar: het is geen hel." Socioloog Spangenberg stelt dat er in een wijk balans nodig is tussen wonen, wer ken en spelen. „Die wordt gevormd door bewoners, maar beleidsmakers dachten dat ze die konden scheppen op de tekenta fel. Met als gevolg dat architecten in op dracht van domme bestuurders wijken hebben ontworpen waar ze zelf nooit zou den willen wonen. Het is de ideologie van technocraten. Langs de liniaal zijn huizen en straten getekend die zó dicht op elkaar staan, dat je het er benauwd van krijgt. Met als gevolg dat mensen er weer zo snel mogelijk weg willen, op zoek naar ruimte, naar een open plek. Maar niet iedereen heeft de financiële mogelijkheden om ook daadwerkelijk te vertrekken." Dat komt doordat mensen in de hoogcon junctuur een woning hebben gekocht met een tophypotheek, oordeelt Duivesteijn. „Ze hebben gewoon te veel betaald en als ze nu verkopen, blijven ze met een flinke schuld zitten. In Vinex-wijken zie je een concentratie van mensen, meestal tweever dieners, die bezig zijn om te overleven. En de economische crisis maakt die druk al leen nog maar groter." Uit een recent onderzoek van het Planbu reau voor de Leefomgeving blijkt dat in de meeste Vinex-wijken een afspiegeling van de bevolking van de rest van de stad' woont. Stadsgeograaf Bolt: „En net als in sommige stadswijken zorgen ook in Vi nex-wijken jongeren van een bepaalde leef tijd voor overlast. Als je wijken wilt waar niets gebeurt, moet je streven naar een soort Wassenaar: wijken met alleen rijke, witte mensen. Dan veroordeel je alle ande ren dus om in de stad te blijven wonen." Stadsgeograaf Bolt ziet wel dat een deel van de overlast en criminaliteit zich ver plaatst van de stad naar de Vinex-wijk. Hij noemt dat het waterbedeffect. „Oude vriendjes uit de stad ontmoeten elkaar in de Vinex-wijk." Een goed voorbeeld daarvan is IJburg, het fraaie Vinex-eiland bij Amsterdam. Aange prezen als een wijk waar het exclusief wo nen is. Bewoners verwachtten een rustige buurt, waar ze hun fiets niet op slot hoef den te zetten zoals in de stad. Maar er kwam overlast, er kwamen overvallen op de supermarkt. Er is geen wezenlijk ver schil meer met de stad en menig bewoner is weer vertrokken of wil weg. Van hun droom is niets meer over. Toch denkt Bolt dat het in Vinex-wijken over het algemeen voor veel mensen heel aardig toeven is. „Zolang je maar niet ver wacht dat je van alle vervelende dingen ge vrijwaard blijft. Dat is onrealistisch. Niet denken dat je de achterdeur open kunt la ten. Realiseer je dat waar jongeren zijn, je bijna automatisch overlast hebt. Het is geen pais en vree in de Vinex-wijk, maar het zijn beslist niet de getto's geworden die sommigen hadden voorspeld." De moeder van de tweeling denkt daar toch anders over. Al vindt ze het wel jam mer. „Van mensen die hier zijn komen wo nen toen de wijk net was gebouwd, heb ik gehoord dat het destijds heel prettig was", zegt ze. „Veel van die bewoners zijn ver trokken. Mijn man en ik denken er ook wel eens over te verhuizen, maar dat kun nen we ons nu nog niet veroorloven. Mis schien over een jaar of vier, want we wil len onze kinderen hier toch liever niet la ten opgroeien." reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 95