Dit zal wel de laatste, of op een na laatste mail worden vóór je terug keert. Misschien verras ik je wel en sta ik te wachten op het vliegveld, samen met de familie en vrienden van de ande re terugkerende militairen, om te ervaren hoe zo'n thuiskomst is. Emotioneel in ieder geval, lijkt me. 9 spectrum Zaterdag 26 juni 2010 n maart kwam de uit Middelburg afkomstige tweede luitenant Thijs aan in Uruzgan. Thijs is com mandant in Deh Rawod (Camp Hadrian). Elke twee weken mailt hij PZC-verslaggeefster Ondine van der Vleuten over zijn ervaringen. Luitenant Thijs heeft ook contact met kamp Tarin Kowt (Kamp Holland), verderop. Reageren? www.pzc.nl/uruzgan anp bron reuters Beste Ondine, Een van de mooiste momenten van de afgelopen periode vond ik wel het opspel den van de NATO medaille bij mijn peloton. De inscriptie op de medaille luidt: In service of peace and freedom. Voor veel van mijn mannen, waaronder ikzelf, was deze uitzending de eerste keer. Het was echt mooi om de onderofficieren en manschappen van mijn peloton te waarderen voor hun inzet onder de vlag van de NATO. We zijn ons nu aan het voorbereiden voor de overdracht van het gebied aan de Amerikanen en de Australiërs en dit is een prettig gevoel. Inmiddels zijn de eerste collega's van andere krijgsmachten geland. Het is goed te weten dat anderen ons werk voortzetten, zij het misschien op iets andere wij ze, en dat wij hier niet voor niets zijn geweest. Dat lijstje met afkortingen, dat je de vorige keer stuurde, was grappig om te lezen. Dat maakt me er weer bewust van dat het taalgebruik binnen het leger behoorlijk vakjargon is, doorspekt met (of alleen be staand uit) afkortingen. Eigenlijk is er voor alles wel een afkorting. Zo wordt rood-wit-lint (afzetlint) ROWILI, zsm wordt ASAP (as soon as possible), teruggaan naar de base wordt RTB (return to base), heb je iets begrepen of ont vangen dan wordt het ROGER of KVO (kennisgeving van ontvangst) en een mili tair wordt vaak wat oneerbiedig aangeduid als PAX (person at excersise). Na een oefening en straks na de uitzending zal ik zeker weer regelmatig van mijn vrien din te horen krijgen: „Praat nou niet zo afgestompt, doe toch eens normaal!". Je zat er met de uitleg van de afkortingen niet heel ver naast. Alleen jammer dat je weer de term 'bermbom' gebruikt voor IED (improvised explosive device, geïmproviseerde explosieven). Het ligt natuurlijk lekker in de mond, maar hier in Afghanistan zijn vrijwel geen bermen en lED's worden meestal juist in een rijspoor gevonden! Absoluut geen correcte term wat dat betreft! Typerend voor de communicatie binnen defensie is, naast de afkortingen, dat we redelijk direct communiceren. Waarschijnlijk komt dit ook door de hiërarchische organisatie; daardoor wordt vaak min of meer 'gecommandeerd'. Al gaat het er in het uitzendgebied wel een stuk minder stijf aan toe. In Nederland spreek je elkaar netjes aan met de rang en achternaam, maar hier gebruiken we voorna men. Dat zal straks dus weer wennen zijn, als we te rug zijn in de kazerne. De afgelopen weken is het redelijk rustig geweest (voor zover dat kan hier in Uruz gan). Tijdens de laatste actie buiten de poort heb ik vanaf de overwatch (uitkijkpositie waarvan de we omgeving in de gaten kunnen houden) kunnen zien hoe de locals met middeleeuwse technie ken de oogst weer binnen te halen en te verwerken. Vrijwel alles doen ze daarbij met de hand, soms onder steund met ezels of met een niet zo middeleeuws Uitzicht over de akkers vanaf de uitkijkpost, trekkertje. Heel anders dan hoe het er vandaag de dag in Zeeland op het land gewerkt wordt. Van: o.vandervleuten@pzc.nl Verzonden: 25 juni 2010 Aan: thijs@uruzgan.af Onderwerp: thuiskomst Hallo Thijs, En dan begint de omslag: wennen aan het 'nor male' leven. Niet meer in afkortingen praten, en zo... Als je ingrijpende dingen hebt meege maakt en maandenlang hebt geleefd met de wetenschap dat morgen je laatste dag kan zijn, ga je heel anders denken, vermoed ik. Mis schien kun je er niet meer goed tegen als men sen klagen over kleine ergernissen of zich druk maken over zaken die in feite totaal onbelang rijk zijn. Kortom, ik ben benieuwd hoe deze er varing de mannen veranderd heeft. Ook vraag ik me af: is de eerste keer de meest indringen de, went het? Dramatische gebeurtenissen wen nen natuurlijk nooit, maar het dagelijks leven in zo'n kamp, ver van huis, dat wordt op den duur toch ook gewoon. Heb je nu bepaalde ge woontes ontwikkeld die je straks zal moeten afleren? Vooruitlopend op de hereniging met de Zeeuwen uit Uruzgan ga ik dit weekeinde in elk geval kijken naar de Nederlandse Veteranen- dag, die in Den Haag wordt gehouden. Ik weet niet precies hoe de mogelijkheden bij jullie zijn voor het bekijken van live stream video, maar vanaf 9.30 uur kan de Nederlandse Veteranen- dag live op de website www.veteranendag.nl gevolgd worden. Van de plechtigheid in de Rid derzaal tot en met de medaille-uitreiking, het défilé en het concert op het Malieveld toe. Om jongeren meer bij het evenement te be trekken, zijn Ilse de Lange, de 3J's en dj Isis uit genodigd om op te treden op het Malieveld. Thijs: tot de volgende mail. Of tot ziens! Ondine Van: thijs@uruzgan.af Verzonden: 24 juni 2010 Aan: o.vandervleuten@pzc.nl Onderwerp: afbouwen Nederlandse bases 40km nb: Afghaanse overheid rekent district Cizab sinds 2006 tot Uruzgan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 93