Cupido reist altijd mee spectrum 8 Zaterdag 26 juni 2010 zijn er reisorganisaties te vinden waar het principe telt: hoe meer zielen, hoe meer vreugd. Ofj voor de single die echt op zoek is: hoe meer zielen, hoe meer keus. Bij Villavibes, dat singlereizen voor hoger opgeleiden aanbiedt, is een groep van 72 wintersporters zelfs aan de kleine kant. Op een grijze vrijdagmiddag in februari verza melen reizigers zich bij een busopstap plaats in Utrecht. Uit alle windstreken melden zich mannen en vrouwen tus sen de 25 en 49 met drie gemene de lers: ze zijn single, hoogopgeleid en houden van wintersport; Op papier zijn ze perfect gematcht qua leeftijd en sekse. Bij Villavibes ligt er meer nadruk op het datingaspect, erkent eigenaar Harold Blanken van Villavi bes. Hij heeft sinds 2002 al heel wat relaties zien voortkomen uit de weekendjes weg, de zeil- en zomer vakanties. En ook de wintersportva kanties zijn doorgaans goed voor een romantisch rendez-vous. Het schoolreisjesgehalte ligt bij deze reis van Villavibes wat hoger. Veel 'Villavibers' zijn al vaker meege- weest en weten hoe het werkt tij dens zo'n week. „Je moet niet te snel willen pieken, dat doen mannen vaak, overprofileren. De meeste din gen gebeuren op dinsdag, let maar op. Als je op woensdag of donderdag nog niet onder de pannen bent? Dan is er leftover-friday"vertelt een doorgewin terde singlereiziger. Kliekjesdag dus, in de apresskibar. De term wordt met een knipoog gebezigd door de singles die voor al in een ongedwongen sfeer andere men sen willen ontmoeten. Ze willen skiën en een feestje bouwen. Wie even geen zin heeft om te feesten, trekt zich met een boek terug in het chalet. De groep is groot, je kunt zo anoniem of zichtbaar zijn als je zelf wilt. Toch heeft Cupido z'n pijlen al tijd bij zich. De eerste 'match' ontstaat in derdaad op dinsdag, eind van de week staat de teller op zes. Zes stelletjes hebben elkaar gevonden in de Franse Alpen. Als de drempel eenmaal geslecht is, is de sin gle vaak om en boekt vaak opnieuw een singlereis, weet Blanken. Volgens Monique Johann van SQ.Travel vindt maar 7 procent van de mensen die op singlereis gaan een relatie op vakantie. „Toch is het eerste wat mensen ook mij vragen als je terugkomt van zo'n reis: 'En? Is er nog wat ontstaan?' Maar als je echt op zoek bent, zou ik zeggen: ga speeddaten." „Het is niet altijd een vrijwillige keuze om alleen weg te gaan", zegt Ans. „]e familie of je vrienden kunnen niet altijd mee. Ze hebben geen tijd, ze hebben een gezin of ze hebben het geld niet om mee te gaan. Met singlereizen moet je ervoor waken dat niet de negatieve berichten de boventoon gaan voeren, zoals dat ook bij internetda- ting gaat. Ook daar krijg je als man en vrouw wel eens vreemde of seksueel getin te reacties. Maar die kun je gewoon weg klikken, hoor. Ik heb m'n volgende reis al weer geboekt, in augustus ga ik naar Tosca ne met SQ-Travel. Een hele week." lurgen, die er inmiddels al heel wat singlereizen heeft opzitten, meldt bij terugkeer op het vlieg veld van Weeze dat hij er nu klaar mee is. „Hartstikke leuk, maar ik ga niet meer mee met singlereizen. De volgende keer wil ik graag met mijn nieuwe vriendin op va kantie." reageren? spectrum@wegener.nl Zo'n singlereis, is dat niet voor casanova's die willen scoren, nerds zonder vrienden en vrouwen die maar niet aan de man komen? Het vooroordeel is hardnekkig, de werkelijkheid anders. De reizende single stapt gerust moederziel alleen op het vliegtuig en deelt een hotelkamer met een wildvreemde. Het vinden van liefde is geen drijfveer, maar Cupido reist altijd.mee. door Femke Nales fotomontage Wim Corduwener Op Airport Weeze zitten mensen op het terras die el kaar nog nooit hebben ge zien. Toch gaan ze drie da gen met elkaar naar Milaan, als wildvreemden delen ze zelfs hun hotel kamer. Ze hebben één ding gemeen: ze zijn single. Monique Johann, eigenaar van de internetcommunities Singlessite.nl en Single2travel.nl, heeft sinds kort haar eigen SQ-Travel opgericht. Samen met de Ensche- dese reisorganisatie noSun biedt ze luxe sin glereizen aan. Ze zwaait, wuift en leidt zoekende reizigers naar het terras op het vliegveld. Ze vult de stiltes met praatjes over het weer en de reis naar de luchthaven. Het eerste half uur is altijd het ergst. Mensen zijn toch een beetje gespannen, weet Monique johann. Want wat en wie tref je aan als je zo'n singlereis gaat maken? Die adrenaline is smeerolie voor de conversatie, blijkt al snel. Waar woon je, wie ben je, is het de eerste keer dat je zo'n reis maakt? De groep is klein, maximaal twaalf men sen. Er zijn er deze vrijdag zeven. De jong ste van de reizigers is 28, de oudste 55. Ie dereen heeft een relatie achter de rug, kort of lang en is nu alleenstaand. Gescheiden, samengewoond, de één is zoekend, de an der 'heeft gewoon even geen zin in al het gedoe'. „Maar dat ik geen man heb, is voor mij geen reden dan maar jaren niet op va kantie te gaan", vindt Ans. Ze is net 50, al een tijdje gescheiden en trekt er het laatste jaar vaker alleen op uit. „De meeste men sen om me heen vinden het knap en stoer dat ik alleen of met wildvreemden zoveel lol kan hebben. Maar er zijn ook mensen die zeggen dat ze het een beetje zielig vin den. Die probeer ik te overtuigen van het tegendeel, maar dat kost veel energie." De vrouwen zijn met vijf in de meerder heid tijdens het tripje naar Milaan. Geen probleem, voor Monique Johann. Ze is geen bemiddelingsbureau. De mensen die mee gaan, willen eropuit, de wereld zien, genieten en gelijkgestemden ontmoeten. Alleen reizen kan ook. Maar vooral rond etenstijd mist de echte bourgondiër dan de gezelligheid die hoort bij lekker eten en een goed glas wijn. Jurgen is begin 30 en heeft nu een aantal singlereizen gemaakt. Hij kwam niet tot over zijn oren verliefd terug. „Als je er met die instelling naartoe gaat, kom je van een koude kermis thuis, kan ik je vertellen. Ik ga nu mee omdat ik het leuk vind wat te ondernemen. Als ik dan die ware tegenkom, is dat mooi meege nomen." De sfeer in Milaan is ontspannen. Er wordt samen geborreld en gegeten. Op zaterdag staat er een gezamen lijk uitstapje naar de Dom op het programma. Daarna doet iedereen wat hij wil. Wie wil shoppen, duikt de winkelstraten in. De cultuurliefheb bers bezoeken musea. „Ik ben ook wel bij groepsreizen aangehaakt, maar dan zit je tussen de stelletjes of vrienden die met elkaar reizen en dan kun je je juist heel al leen voelen", vindt Han- neke. Nieuwkomers in de we reld van het singlerei zen zijn er ook. Zoals Mike. Die niet weet of dit wel wat voor hem is. „Ik dacht, ik probeer het een keer, een weekendje. Maar ik ben er nog niet hele maal uit of dit wat voor me is. Het valt me mee." Nieuwsgierigheid en twijfel, ze gaan vaak hand in hand als het gaat om singlereizen. Rondom de singlereis hangt nog altijd het imago van casanova's die willen scoren, de nerd zonder vrienden of de wanhopige vrouw die maar niet aan de man komt. Monique Johann kent de vooroordelen. „Typisch vooroordelen van de niet-single, maar het werpt een drempel op voor mensen om mee te gaan. Terwijl ik denk: je weet niet wat je mist. Sin gles zijn gewoon mensen die tijdelijk geen relatie hebben, maar wel leuke din gen willen blijven doen, zon der daarbij afhankelijk te zijn van het wel of niet hebben van een partner. Zo'n week end is het ideale concept, den ken we, om mensen toch ken nis te laten maken met het feno meen singlereizen. Voor de scep tici is een weekend nog wel te overzien." Dat er schroom is als single op reis te gaan, blijkt wel uit de sta tistieken. Nederland telt 2,5 mil joen alleenstaanden. Maar vol gens het Kenniscentrum Toeris me gaan er jaarlijks maar 25.000 op vakantie met andere singles. Slechts 1 procent van het marktpo tentieel kiest dus voor een reisorga nisatie die zich specifiek op de sin gles richt. Die organisaties zijn er in alle soorten. Waar SQ-Travel zich voornamelijk op kleine groepen richt,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 92