7 spectrum Zaterdag 26 juni 2010 Kanonskogels op de Oosterbanken. foto Barend de Lange De duikapparatuur aan boord van de Karin Rose wordt opgetuigd. dmachine Slot Lodijcke Hendrik wapenfeit van de maritiem amateur-ar cheologen betrof het onderzoek naar een wrak voor de kust bij Kamperland. Daar kwam uit dat het ging om de sinds 1944 vermiste Groningse kustvaarder Globe, die door de Duitsers was gevorderd en omge bouwd tot zogeheten voorpostenboot. „Het gaat bij ons verder dan wrakduiken alleen", vertelt De Lange. „Zodra wij een object in beeld hebben, willen we ook exact weten wat de achtergrond daarvan is. Veel is al bekend, de kunst is dat je al die gegevens moet zien te koppelen." De archieven van de Werkgroep Duitse Kriegsmarine, Wings to Victory in Arne- muiden en het Lloyds Register of Ship ping vormen rijke bronnen voor hun na speuringen. Maar het begint vrijwel altijd met het in kaart brengen van specifieke kenmerken van het wrak onder water. Onder de Karin Rose hangt een sonar, waarmee de bodem wordt afgezocht. De bewegende beelden zijn op een scherm in de stuurhut direct te zien. Zodra de ingevoerde coördinaten op de route worden bereikt, vaart Groen net zo lang en vooral langzaam over die plek heen, totdat zich een duidelijk reliëfver- schil aftekent. Met een beetje geluk valt uit de scan goed af te lezen hoe het wrak er bij ligt en hoe groot het ongeveer is. Het nut van die verkenning wordt pas echt duidelijk wanneer Groen na het mid daguur het tweede' duikobject van die dag op de Oosterbanken benadert, dat voorals nog te boek staat als 'kanonnenwrak'. On derweg vaart hij nog even over een andere boot, of wat daar van over is. De sonar toont een uiteengerukt wrakveld, waar schijnlijk het gevolg van de brute werkwij ze van 'Corretje Plof, één van Groens illus tere voorgangers in de jaren tachtig van de vorige eeuw. „Hij gebruikte springstof om het kostbare koper van wrakken te halen. In dit geval iets te veel... Dat waren cow boys in die tijd." Souvenirjagers schuwen ook vandaag de dag geen enkele methode om hun slag te slaan. Historische relikwie ën van onder water doen het goed op de zwarte markt. De wrakduikstichting werkt samen met de Rijksdienst voor het Cultu reel Erfgoed (RCE) in de bescher ming van waardevolle objecten, vertelt De Lange. Wrakken als de Zierikzeese Oost-In- diëvaarder De Roompot voor de kust van Vrouwenpolder worden met enige regel maat bekeken om te beoordelen hoe ze er aan toe zijn. Niet dat de onderzoekers veel aan die situatie kunnen veranderen. Geld voor dure bergingen is er niet. Voorwer pen en scheepsonderdelen die voor date ring en analyses worden meegenomen, verdwijnen meestal in depots van RCE en provincie. Eeuwig zonde, vinden Groen en De Lange. Ze pleiten voor de opening van een wrakkenmuseum zoals op Terschel ling, in aansluiting op het Zeeuws mari tiem museum in Vlissingen. „Meer dan een schuur waar je een wisselexpositie in kan onderbrengen, is niet nodig. Dat spreekt enorm tot de verbeelding en kost bijna niks." Groen pakt een overzichtstekening van het kanonnenwrak uit één van zijn dikke mappen, gemaakt door Arent Vos van de RCE. De afbeelding maakt zelfs van de meest gelouterde duikers aan boord van de Karin Rose weer even kleine kinderen. Een twintigtal ijzeren kanonnen en een veelvoud aan kogels liggen in het zand van de Oosterbanken. Aangenomen wordt vooralsnog dat het schip met een lading af gedankt schiettuig onderweg was naar een smelterij in Zweden of Engeland. Vermoe delijk zijn de kanonnen gebouwd tussen 1621 en 1637. Af te leiden aan de gebruikte houtsoort komt het schip zelf uit de eerste helft van de achttiende eeuw, vertelt Groen. Opvallend detail is dat er bij het wrak ook een Portugees muntje uit 1757 is gevonden. Het ankeren boven het kanon nenwrak luistert uiterst nauw. Groen wil absoluut voorkomen dat hij het object raakt en beschadigt. Meter voor meter kruipt de Karin Rose dichterbij en op het juiste moment drukt hij op het knopje van de schorre scheepstoeter. Hét sein voor Freddy Vinckx om de haak over boord te mikken. De ervaren Vlaming voelt aan het touw en verzekert zijn maatje van het eer ste uur dat de boot vast ligt. Vinckx kan haast niet wachten om naar beneden te gaan. Het gevoel de geschiedenis letterlijk binnen handbereik te hebben, doet zijn bloed sneller stromen. Op nog geen tien meter diepte worden de stoutste dromen waarheid. Kanonlopen steken uit het zand, ingenomen door een moedige kreeft. Ronde kogels liggen als in een bowlingcentrum netjes opgestapeld. En zeker niet minder tot de verbeelding sprekend is de complete keukenvloer, met rode plavuizen en een oven van gele ijssel- steentjes. Terug boven glinsteren Freddy's ogen. „Dit soort ervaringen doet iets met je. Het is een tijdmachine. Uniek! En daar voor hoefje niet naar verre buitenlanden. Dat ligt allemaal hier, in Zeeland. Werke lijk waar, nergens ligt er zo veel interes sant materiaal bij elkaar. Het is hier prach tig!" Q www.vimeo.com/wdsr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 91