5 spectrum Wild vakantieleven RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE houtlucht Marjan Berk Zaterdag 26 juni 2010 Zojuist per Thalys teruggekeerd uit La Douce France, zon-gestoofd en flink aangekomen(i,9 kilo schoon aan de haak!) van al die heerlijke Bretonse vis sen, overgoten met beurre Blanc, en dan als toet je rijpe frambozen met een flinke kwak crème chantilly, bied ik het hoofd aan achtennegentig mailtjes van mensen die mij allemaal iets drin gends te melden hadden in de tien dagen van mijn afwezigheid! En dat, terwijl mijn hoofd vol voetbalpret en spanning zit! Ondanks de vier zoons en vier kleinzoons ben ik een absolute voetbal-analfabeet, maar bij een wereldcompetitie laat ik mij graag meeslepen door al die achter een bal aan-hollende jongens uit verre landen. Ik had bijvoorbeeld nog nooit een Japanner zien voetballen, maar die hebben het heel aardig onder de knie.. En ik moest ook een beetje snikken, toen ik de schreiende Korea- nen in gele regenjasjes langs de kant zag zitten, ze verloren... Er is veel leed in de wereld, ook onder voetbal lers. In Frankrijk werden wij op ongeveer alle te levisiezenders geconfronteerd met de "le blama ge, le cauchemar, le crise, le drama" en hoe de Fransen het afgaan van hun topvoetbalclubje nog meer noemden. Hier kan geen televisieserie tegenop, heerlijk! Mijn reisgenote en ik zaten ge zamenlijk op mijn bed en lieten ons totaal gaan in onze uitingen van opwinding en spanning, hoewel we soms niet helemaal doorhadden of de spelregels wel correct werden gehandhaafd. En nu maar weer met kloppend hart aanstaande maandag afwachten, of we die slim spelende Slo- waken kunnen kloppen! Gelukkig was er, toen we ons weekje Bretagne besloten met twee dagen verblijf in Parijs, ook de cultuur. Want uit iedere vakantie moet in on ze frontale kwabben toch een herinnering blij ven hangen die verder gaat dan het genot van heerlijk eten en het passen van Parijse mantel pakjes! Het kwam dus goed uit dat op de Boule vard St. Germain tegenover de winkel van Sonia Rykiel en het nieuwe modepaleis van de Ameri kaanse modevorst Ralph Lauren het "Musée des lettres et manuscrits" is gevestigd, waar een ten toonstelling van de correspondentie en manu scripten van Marcel Proust valt te bezichtigen. Ik had zojuist het boek van William C.Carter, de biograaf van Proust, gelezen: "Proust verliefd", hetgeen een smakelijk werkje is over de fysieke en geestelijke liefdes die de grote schrijver in zijn korte leven koesterde. Hoofdstukken met titels als 'Mijn hart slaat alleen voor jou!' en 'Waar het wemelt van de blonde vreemdelin gen', 'De jongens van de Ritz' en 'De nachtjager' lezen prettig weg, waarna wij ons hart kunnen laven aan Prousts uitspraak: 'Alleen liefde is god delijk!' Zo nemen wij ons na het zien van deze boeiende tentoonstelling voor de zoveelste keer voor om nu eindelijk eens het levenswerk van Marcel in zijn geheel tot ons te nemen, een voor nemen dat tot nu toe niet verder is uitgevoerd dan het lezen van de passage uit het eerste deel, waarin de grootmoeder van de schrijver rond de kerk loopt. Zou het te maken hebben met ons, door de visuele overvloed die wij dagelijks tot ons nemen, verdunde concentratievermogen van een fruitvliegdat ons geduld om te lezen zo'n korte adem heeft gekregen? Ik wens U, lieve lezer, een mooie lange zomer, met veel leesgeduld en - genot!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 89