op duizend meter hoogte' 3 spectrum I Zaterdag 26 juni 2010 „De rust boven is fantastisch", zegt voorzitter Koen De Jong- he van de Koninklijke Bel gische Ballon Federatie (rechts), foto's Geert Ivens en Djorry Simoen lons in de vorm van een konijn, fakir, trein, kasteel en dinosaurus. De feesten kenden in al die jaren slechts enkele sme tjes. In 2003 vloog de luchtballon Mercator met piloot Raymond De Bock tegen het stadhuis, gelukkig raakte niemand zwaar gewond. En slechts één keer in de geschie denis kon er geen enkele luchtballon opstij gen tijdens de feesten. Dat was het geval in 2008, toen het weer niet meewerkte. De Vredefeesten vinden plaats in het eerste weekend van septem ber. De stad nodigt dan verschil lende ballonvaarders uit. Sint-Niklaas heeft, net als de zustersteden, de gemeen schappen en de gewesten, haar eigen bal lon. Zo is er ook de Messenger from Bel gium, de staatsballon, gevaren door Lenny Cant uit Vrasene. Vandaag behoren de Vredefeesten tot de vijf belangrijkste ballonhappenings ter we reld. Het evenement trekt jaarlijks zo'n 50.000 bezoekers. De ballons stijgen op vanuit het stadscentrum en dat is niet al leen voor de toeschouwers een unieke sen satie, maar ook voor de ballonvaarders, om dat het bijna nergens anders mogelijk is in de bebouwde kom het luchtruim te kie zen. Tegenwoordig zijn de feesten uitgegroeid tot een vredesfestival (Villa Pace), met op tredens in de avond van bekende muziek groepen op de markt en op het Sint-Niko- laasplein. Ballonvaren is volgens De Jonghe niet moeilijker dan autorijden. „Vier gasflessen, een omhulsel en een mand en je bent vertrokken." De tech niek is simpeler dan die in een auto, hoe wel de bediening uiteraard afwijkt. Een au to reageert direct op gas geven en rem men, een luchtballon niet. „Een ballon rea geert zo'n twintig seconden later op hande lingen, dus is het belangrijk dat je vooruit leert denken", zegt De Jonghe, die inmid dels zelf twintig jaar ervaring als piloot heeft. De aanschafkosten liggen tussen de 15.000 voor een kleine ballon, en het dub bele voor een grotere. De 'Rolls Royce on der de ballons' is er eentje die liefst 32 men sen kan vervoeren, heel wat meer dan de twaalf personen die de ballons van de meeste professionele ballonbedrijven kun nen huizen. „Maar die kost dan ook een kwart miljoen euro." Een ballonvlucht is een spannende reis, vertelt De longhe. „Het is altijd een tocht naar het onbekende. Dat is het mooie van ballonvaren. Je treft wel je voorbereidin gen, maar levert je vervolgens over aan de natuur. De wind bepaalt waar je heen gaat. Alleen het opstijgen en het landen heb je zeifin de hand." Een gemiddelde vaart duurt één tot anderhalf uur. Vluchten vin den óf's morgens vroeg óf twee uur voor zonsondergang plaats. Op andere tijdstip pen is de atmosfeer te instabiel. Verder mo gen er geen regen- of onweersbuien in de buurt zijn en mag het wolkendek niet te laag hangen in verband met de zichtbaar heid. „Het enige dat je hoog in de lucht hoort, is het geluid van de gasbranders van de ballon. En het geblaf van honden. Ook dat hoor je opmerkelijk genoeg tot op een kilometer hoog. De rust boven is fantas tisch. Je bent eventjes helemaal weg van de wereld, letterlijk en figuurlijk. Als een vogel wordt je geruisloos meegedreven door de wind om in volle vrijheid te genie ten vanuit het mandje van de luchtballon. Uitgestrekte panorama's van stukjes bos, groene weiden, pittoreske dorpjes of zelfs het bruisende stadsleven trekken onder je voorbij." Strengere Europese regelgeving vormt vol gens De Jonghe een serieuze bedreiging voor het voortbestaan van de ballonvaart. „Er komt een heel pakket eisen op ons af, dat niet in verhouding staat tot wat ballon varen is. Wij zijn geen piloten op een Air bus A380 met meer dan driehonderd passa giers achter ons. De nieuwe regels zijn daar echter wel op gericht, maar dragen niet bij tot meer veiligheid." Ballonnen Meetjesland Het gedeelte van Oost-Vlaan- deren ten zuiden van West- Zeeuws-Vlaanderen wordt het Meetjesland genoemd. De Meetjeslandse Ballon meeting vindt elk jaar plaats in Eeklo. Het tweede ballonevene ment in Oost-Vlaanderen heeft dit jaar een zilveren randje. De 25e Ballonmeeting vindt plaats op zaterdag 24 en zon dag 25 juli. Tientallen warme luchtballon nen met piloten uit binnen- en buitenland verzamelen op het terrein achter de sporthal om hun ballon de lucht in te sturen. Net als bij de Vredefeesten in Sint-Niklaas is er een uitge breid randprogramma met animatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 87