Blaffende honden spectrum 2 Zaterdag 26 juni 2010 Dat Oost-Vlaanderen en dan met name het Waasland tot de grootste balloncentra ter wereld behoren, is volgens voorzitter Koen De Jonghe van de Koninklijke Belgische Ballonvaart Federatie (KBBF) historisch gegroeid. Al aan het einde van de achttiende eeuw liet Joannes Van Goethem, zoon van een edelsmid uit Sint-Niklaas, de eerste (onbe mande) ballon zo'n honderd meter hoog over de Grote Markt drijven. De eerste bemande ballonvaart zou nog zestig jaar op zich laten wachten. Luchtrei ziger Kirsch ging op 3 maart 1845 vanaf de speelplaats van het Sint-Jozef-Klein- Seminarie het luchtruim in met een ballon van een Antwerps genootschap. Een grote menigte was getuige van zijn reis, die enke le kilometers verderop eindigde op het grondgebied van Belsele. De voorzitter van de Belgische ballonfede ratie groeide zelf op in Sint-Niklaas en kreeg naar eigen zeggen het ballonvaren dankzij de jaarlijkse Vredefeesten zo onge veer met de paplepel ingegoten. Aan deze feesten dankt Oost-Vlaanderen ook de faam tot de grootste balloncentra van de wereld te behoren. De KBBF is in 1933 opgericht, aanvankelijk met het doel de Belgische deelnemers aan Luchtballonnen zijn in het Zeeuws- Vlaamse luchtruim in de zomer een vertrouwd beeld. Ze komen aangewaaid uit Oost-Vlaanderen, dat te boek staat als één van de belangrijkste balloncentra ter wereld. Bekende ballonevenementen zijn de Vredefeesten in Sint-Niklaas en de Meetjeslandse Balloonmeeting in Eeklo. door Harold de Puysseleijr de Gordon Bennett Cup te ondersteunen. Dat is 's werelds oudste (gas)ballonrace, die in de jaren twintig van de vorige eeuw drie keer op rij werd gewonnen door de Belgische militair Ernest Demuyter. Pas la ter ontwikkelde de federatie zich tot belan genbehartiger voor de ballonvaart. De bond telt momenteel zo'n tweehonderd leden, die voornamelijk afkomstig zijn uit Vlaanderen. Sommigen doen volgens De Jonghe zuiver voor de sport aan ballonva ren, anderen louter voor eigen plezier. De grote middengroep vaart als bijverdienste tegen betaling op evenementen of maakt rondvluchten met passagiers. Eén van de opvallendste is verzekeringsagent De Jonghe met zijn 'Flying Comics' (vliegende stripfiguren). Zeeland is volgens de voorzitter van de KBBF merkwaardig genoeg één van de weinige delen van Neder land zonder geregistreerde ballonvaarders. „Dat is inderdaad vreemd", zegt hij. „Mis schien heeft het iets te maken met de lig ging nabij de Schelde en het feit dat het een dunbevolkt gebied is. Anders zou ik het ook niet kunnen verklaren." Tijdens de Frans-Pruisische oorlog in 1870 werden luchtballons met succes als ont snappingsvoertuigen gebruikt, en daarna groeide de populariteit van de ballonvaart razendsnel. Franse en Belgische aëronau ten zoals Jean-Baptiste Glorieux, Camille Dartois en Adolphe Denys trokken rond in Vlaanderen om feesten en kermissen op te luisteren met ballonopstijgingen. Vanaf 1873 waren ballonvaarders geregeld te gast op de Sint-Niklase zomerkermissen. Zo raakte de stad langzaam maar zeker in de ban van de ballon. In 1912 werd de Aëro-Club Sint-Niklaas op gericht met als doelstelling 'de uitbreiding van luchtvaart in het Vlaamsche gedeelte van België' en 'de algemeene onderne ming van luchtvaartfeesten, bijzondere luchtreizen en wetenschappelijke proefne mingen en opstijgingen'. Tot het uitbreken van de Eerste Wereld oorlog organiseerde deze club geregeld luchtreizen, maar toen werden de ballons opgeëist door het Belgische leger en kwam er een einde aan het bestaan van de Aëro-Club. Het stadsbestuur pikte vanaf 1919 de traditie van ballonopstijgingen op kermisdonderdag weer op en na de Twee de Wereldoorlog werd dit evenement ge koppeld aan de herdenking van de Bevrij ding. Het initiatief lag bij de voormalige burgemeester Romain De Vidts en de za kenman André Sax; op hun aanbeveling werd een wedstrijd voor gasballons uitge schreven. Later kwamen de heteluchtbal lons (1970), en de special-shapes (1981), bal-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 86