zeeland 127 De meeste reuzen wonen in Vlaanderen 'Maximiliaan was bovendien een sjieke meneer en 00k dat beeld Sprak Ons Wel aan' Monique de Bruijn mm r zaterdag 26 juni 2010 door Harold de Puysseleijr Toen reuzen uit andere ste den vorig jaar meeliepen in de folkloristische stoet tijdens de Hulster Vesting- dagen, kwam een oud idee boven drijven. „Bij de oprichting in 2003 van de Stichting Bezoekersmanagement Hulst was het eigenlijk al onze wens om een eigen reus te heb ben", vertelt bezoekersmanager Monique de Bruijn, „maar dat idee is toen weggeëbd." Op initiatief van George Sponselee stak een groepje enthousiastelin gen eerder dit jaar echter opnieuw de koppen bijeen om te praten over een eigen Hulster reus. „Edwin Verstraete van de Koren beurs vond het zo'n leuk initiatief dat hij de opbrengst van de Haring party van dit jaar ter beschikking heeft gesteld. Die drieduizend eu ro is een hele mooie start om het reuzenproject mee te financieren", aldus De Bruijn, die de totale kos ten schat op zo'n 10.000 euro. Carnavalsbouwclub de Droolse Woepers uit Terhole durfde de uit daging wel aan om de Hulster reus te ontwerpen en te bouwen. „Eerst moest echter natuurlijk het besluit worden genomen welke fi guur we voor de reus zouden kie zen. Een Ulsterse kallesaischaiter of toch weer Reynaert de Vos. Op zeker moment viel zelfs de naam van de burgemeester, maar uitein delijk is de keuze gevallen op Maxi miliaan van Oostenrijk, omdat die van grote historische betekenis is geweest voor Hulst", aldus De Bruijn. Maximiliaan (1459-1519) hielp Hulst in de vijftiende eeuw bevrij den van de bezetting door de Gen tenaren en verleende de stad als dank voor de trouw aan de keizer toestemming om de titel 'keizerlij ke stad' te dragen. Sinds die tijd staat op het stadhuis van Hulst de dubbele Oostenrijkse adelaar en wordt het Hulsterse stadswapen bedekt door een keizerskroon. „Bo vendien was Maximiliaan een sjie ke meneer en dat sprak ons ook wel aan." Drie specialisten van de landelijke Reuzenfederatie hebben de initia tiefnemers in Hulst van advies ge diend met informatie over subsi diemogelijkheden en bouwtech nieken. Hulst heeft ervoor gekozen de nieuwe reus op wieltjes te zetten. Dat is volgens de reuzenspecialis- ten zonder meer een trend van de laatste tijd, omdat de vier meter hoge reus Maximiliaan toch een behoorlijk gewicht heeft. „Twee mensen lopen in de pop om die te duwen en daar omheen loopt een aantal mensen om aanwijzingen te geven." De pop wordt overigens in stukken gemaakt, zodat het mo gelijk is de reus met een aanhang wagen te vervoeren. Eergisteren is bij de notaris in Hulst de stichting Reus Hulst opge richt. Volgens De Bruijn is de naam van de stichting bewust alge meen gehouden, omdat er in de toekomst mogelijk nog meer reu zen worden gebouwd. De nieuwe stichting zoekt nog mensen die mee willen werken in het bestuur, of die bijvoorbeeld een keer een dagje met de reus op stap willen gaan om mee te doen aan een van de reuzenstoeten die in Vlaanderen en Nederland elk jaar worden gehouden. Ook bedrij ven die mee willen helpen om het benodigde geld bij elkaar te breng en, kunnen zich melden. Dat kan via email: reus@hulstnet.nl. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling om Maximiliaan, die liefko zend al Max wordt genoemd, dit jaar tijdens de Vestingdagen al te dopen en in te schrijven als nieu we inwoner van Hulst. Dat mo ment komt echter te vroeg. „Je hebt zo dertig meter stof nodig voor de kleding van de reus, om maar een simpel voorbeeld te ge ven. Daar moet je wel snel aan kunnen komen. Daarnaast moe ten we nog extra geld zien te vin den via subsidies en sponsors, want behalve de bouwkosten voor de pop heb je ook een aanhangwa gen nodig en kostuums voor de mensen die de reus begeleiden", al dus de bezoekersmanager verder. Tenslotte is het de bedoeling een prijsvraag uit te schrijven, want er moet ook een reuzenlied komen dat in aanwezigheid van de reus kan worden gezongen. door Harold de Puysseleijr Reuzen bestaan al sinds eeuwen, en hun aan tal stijgt nog steeds. De oorspronkelijke reuzen verbeelden reli gieuze figuren en liepen mee tij dens processies. Sommige steden zijn al eeuwen lang in het bezit van stadsreuzen. Vooral Spanje en Vlaanderen ken nen de reuzentraditie, waarbij de reuzen vaak de functie van verte genwoordiger van de stad vervul len. Ze zijn een soort mascotte. Vlaanderen alleen telt meer dan 1700 reuzen. Unesco erkende de reuzenoptochten van Brussel, Me- chelen, Dendermonde, Aat en Ber gen (zie ook Ducasse van Bergen) in 2005 als Immaterieel Werelderf goed. Nederland kende tijdens het folklorejaar 2005 alles bij elkaar 17 Is studie naar stormvloedker ing in Westerschelde zinvol? Zie www.pzc.nl/ zeeuws-vlaanderen ruim veertig jaar uit de horeca. Wim horeca als 'Wim Palm', foto Peter Nicolai stadsreuzen en blijft dus flink ach ter bij Vlaanderen. De meeste reuzen in ons land, zo als de drie Tilburgse reuzen, zijn nog zeer jong. Andere Nederland se gemeenten met eigen reuzen zijn Bergen op Zoom, Maastricht, Venlo, Losser, Roermond, Oister- wijk en Boxtel. Ook Rotterdam is momenteel voor iedere deelge meente karakteristieke reuzen aan het ontwikkelen. Een reus is niet zomaar een pop, maar de weer spiegeling van een gemeente of stad. Hij of zij wordt als een echte inwoner beschouwd. Reuzen wor den dus niet gemaakt maar gebo ren, en ze krijgen een doopakte of een plaats in het volksregister. Ver volgens worden ze feestelijk ge doopt en krijgen een peter en een meter. In Hulst wordt burgemees ter Mulder de peetvader van Maxi miliaan. De drie Tilburgse reuzen krijgen volgend jaar gezelschap van de eerste Huls ter reus Maximiliaan. foto Stichting Reuzengenootschap Tilburg vanaf €199,- HL HSE71 actie 199,- VERVAET BIERVLIET B V KINDEROPVANG OP Dagopvang O tot 4 jaar Buitenschoolse opvang 4 tot l Weekendopvang 0 tot 12 Jaar .Tel 011S-686100 «Locaties: Axel Gdes Hulst Philippine SchoondijVe Zaamslag Zuiddorpe langs van maandag t/m zondag tot 19.00 uur www.juultje.nl laakt deel uit van Süchung Prokino

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 79