301 zeeland Twee melkbussen of een vertrouwde Onvorwaerdelijke trouw an een dier woensdag 30 juni aanvang 19.30 uur toegang gratis Arsenaaltheater, Vlissingen aanmelden via: debat@pzc.nl zaterdag 26 juni 2010 TWEEDE KERNCENTRALE Delta laat twee leveranciers een aanbieding maken Operationeel directeur Ad Louter van Delta met de maquette aan de hand waarvan hij in huiskamerbijeenkomsten uitlegt waar de tweede kerncentrale is geprojecteerd. foto Lex de Meester ontwerp (de Engelse afkorting van Europese drukwaterreactor) van de Frans-Duitse combinatie Areva NP. De bouw van de twee centra les heeft vertraging opgelopen (in Finland zelfs drieënhalf jaar) en de aanvankelijke kostenramingen zijn fors overschreden. Louter wekt niet de indruk dat hij daar wakker van ligt. „Je kunt je afvragen of de inschattingen over kosten en bouwtijd wel reëel waren. Er is bij voorbeeld uitgegaan van 3,5 mil jard euro aan bouwkosten. Wij re kenen met 5 miljard. En met een bouwtijd van vijfjaar." Areva is in elk geval een van de twee centralebouwers die Delta na een pre-kwalificatie procedure heeft uitgenodigd een aanbieding te doen voor een EPR met een ver mogen van 1.650 Megawatt (MW). Ter vergelijking: de bestaande kern centrale Borssele heeft een vermo gen van 485 MW. De andere is de Amerikaanse onderneming Wes- tinghouse die een drukwaterreac tor heeft ontworpen die als AP1000 door het leven gaat. Het vermogen van deze centrale is 1.200 MW. Kenmerkend verschil tussen beide ontwerpen is de vorm van het reactorgebouw. De EPR heeft een bol; de AP1000 heeft wat weg van een melkbus. Westinghouse heeft een modulai re bouwmethode ontwikkeld, waaraan de zware kraan te pas komt. Dat maakt de bouw van één AP1000 duurder, waardoor het fi nancieel aantrekkelijk is meteen voor twee reactoren te kiezen; 2.400 MW dus. Die opwekkingsca paciteit past mooi binnen de grens die Delta in het milieueffectrap port voor de tweede kerncentrale heeft gesteld: 2.500 MW. Wat het ook wordt, een EPR of twee keer een AP1000, als locatie is een plek gekozen tussen de be staande kerncentrale en het opslag centrum van radioactief afval Covra, aan de noordkant van de Europaweg. Dat is zo afgestemd met havenschap Zeeland Seaports en de gemeente Borsele. De loca tie is 1.500 meter uit de rand van 1987-1992: promotie-onderzoek bij het Reactor Instituut van de Technische Univer siteit in Delft. 1992-1998: onderzoeker bij het Energie Onderzoekcentrum Nederland in Petten. sinds 1998: onderzoeker en assistent-hoog leraar bij de TU Delft. In de aanloop naar het energiedebat publiceren wij een serie achtergrond artikelen en stellen wij de panelleden van het debat voor. Vandaag deel 2, aanstaande dinsdag deel 3. door Ben Jansen Met een kloeke kof fer en een zak bo lussen is Ad Lou ter de komende tijd op pad. De operationeel directeur van energie bedrijf Delta presenteert tijdens huiskamerbijeenkomsten aan wie het maar wil de plannen voor een tweede kerncentrale. In de koffer een maquette van de nucleaire hoek van het Sloegebied. De bolus sen zijn als dank voor de gastvrij heid. Nee, Delta wil er niemand mee lijmen. Louter: „Het gaat om de feiten. Onwetendheid leidt tot angst." Een jaar geleden presenteerde Del ta zijn plannen voor een tweede kerncentrale. Met een eisenpakket. De 'nieuwe nucleaire stroomfa- briek moet een broer van de be staande kerncentrale Borssele zijn. Dat wil zeggen, ook met een druk waterreactor als hart. Maar dan wel van de derde generatie. Die wordt gekenmerkt door een verbe terde reactorveiligheid en passieve en elkaar aanvullende veiligheid systemen. Louter: „Het gaat erom dat de menselijke factor bij incidenten na genoeg wordt uitgesloten en in on voorziene omstandigheden wordt opgevangen. Zelfs als alle syste men falen - dat is een kans kleiner dan één keer in de miljoen jaar - moet de reactorkern veilig worden gesteld." Andere eisen: het ont werp van de centrale moet gecerti ficeerd en gestandaardiseerd zijn Panellid Jan Leen Kloosterman en moet ergens in aanbouw zijn. Zo wil Delta voorkomen dat tij dens de bouw leergeld wordt be taald. In West-Europa zijn momenteel twee kerncentrales in aanbouw: in Flamanville in Frankrijk en in Ol- kiluoto in Finland. Net als het door Delta gewenste type zijn het druk water reactoren. Naast deze twee zijn acht centrales met dezelf de soort reactor in aanbouw in China, in de Verenigde Staten staat de bouw van vier stuks op het punt te beginnen en er zijn plannen voor acht ervan in het Verenigd Koninkrijk, vier in Italië en twee in India. Louter gaat ervan uit dat al min stens tien centrales met een druk waterreactor van de derde genera tie in bedrijf zullen zijn voordat die van Delta in bedrijf komt. „Dat is een plezierige positie. Tegen die tijd is er zoveel ervaring mee opge daan dat bouwtijd en kosten goed in de hand kunnen worden gehou den." Dat is bij de nieuwe centra les in Flamanville en Ol- kiluoto geen sinecure ge bleken. Beide zijn van het EPR- Ooit verzuchtte d'r es ie mand: „Oe langer a'k mee mensen werreke, oe meer a'k van dieren ouwe". Di zit best wat in en het za Marianne Thieme as muziek in d'r oren klinke. Me moete 't natuur lijk ook wi nie overdrieve en de an- leg van de kustwering uutstelle vö een veugelnist...! Mé goed, de meêste mensen ebbe wé wat mee dieren. Onden, katten en paerden dienk ik, dat de meêst geliefde dieren bin. En 'trouw' en 'vriendschap' zulle bie de meêsten as belangriek ervaeren ore. Zet di dan het woordje 'onvorwaerdelijk' nog vö en dan behriep je da die ren dikkels licht in 't voordeêl bin ten opzichte van de mensen...! As kind ebb'ik ook een ond haod, mé die ao ADHD.., hloofik! Die blafte voral te onpas en di verhroötte'n het weungenot van de buren nie mee...! Dirom moest'n nè rustiger oorden, tot mien hröte verdriet...! Laeter ei een katte ons geköze as 'dienaer', wan van een katte bin jie nooit 'de baos'. Dat is die katte zelf Op de Partij vó de Dieren za'k nie stemme, wan ik dienke wé es dat het wat 'deuslaet'. De leste tied zie'k, as ik ardlope over de kunst- hostennisbaenen bie ons op 't durp, nöha es een lange wurm, die, zonder resultaat, probeert de grond in te duken. Dan dienk' ik aoltied an Marianne, de hroötste dierenvriend in van Nederland. Zou die noe die wurm oppakke en nè de 'volle' grond brienge? Zou ze kaemervraehen stelle over het dieronvriendelijke kunsthos? Ik laete die wurm aeltied doe, a probeer ik er nie op te trappen. Wat bezielt zö'n beêst toch om eêl die tennisbaene over te wille ste ken? Nog een geluk dat 'n nie op 't kunsthos van een hockeyveld is verdwaeld...! Mooi is't ook om te zien oe of huus mee dieren omhae. Vö ulder bin een ond en/of een katte speel- kammeraodjes. je kan d'r van ao- les mee onderneme en z'ore nie vlug kwaed.J Noe bin huus ook a eêl gelukkig mee een naemaekdier. Di ore ze eigenlijk naebie mee hroöt gebrocht. De knuffelberen en dito -onden, -katten en -olifan ten bin vö vee huus onmisbaer bie 't opgroeien. En meêstal ebbe ze één lievelingsdier as knuffel bie dag en nacht, in goeie en kwaeie uren, tuus en overal wi ze komme. Ouwers kunne gerust nè ruus as de 'kokkel' vergeten is. En z'ore lang gebruukt....! Ik kenne zö'n beêst, da a ooit een beertje was, mè noe een nie bestaend dier is hore mee oren van een knien en ledemaeten van een ond. Mè d'ei- genaer is t'r nog zö an gehecht, dat de nacht nie kan beginne zonder z'n 'dier'. En andoenlijk is ook het verhaaltje van dat meisje van vie- re. Zie ei een muus gekrege, een muus van meer dan twintig centi meter lang. Het is d'r steun en toe- verlaet. Mè deu 't gebruuk oordt de conditie van 't beêst nie beter. Ie oordt wè es nat, en zeker wè es vies. En dan moet 'n gewassen ore. De muus oordt, op straffe van vee geblèr, alleên in de wasmachine ge- stoke. De 'bazin' zet d'r eihen vö 't apperaat en kiekt deu 't venstertje zonder opouwen nè d'r lieveling, die een êle stuit lei te 'rollebollen' op dertig graden. Z'is t'r nie bie weg te slaen en af en toe zwaai ze nè d'r muus, todat 'n schoon is! 'Onvorwaerdelijke' trouw an een dier, deu een mens(je). Dat bestaet ook..!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 74