binnenland 15 Wilders woedend over uitsluiting Zelfmoord bij artsen is 'makkelijk' Hzzci Marokkaanse jongens vaak in de fout Fratsen Schoolgeweld •■JTM&'sl' Mba-Verpleegkunde diploma behaald? Hogeschool Zeeland zaterdag 26 juni 2010 S8RBR5158l88iK6@$86$ 'Waarom gaan mensen in Nederland nog stemmen als de grootste winnaar een cordon sanitaire om zich heen krijgt? Met dit soort fratsen wordt de kloof tussen burger en poli tiek alleen maar groter.' Geert Wilders Geert Wilders is razend dat zijn partij nu buitenspel staat bij de vorming van een nieuw kabinet. Maar zelf was hij niet bereid tot het doen van concessies. door Sandra Donker en Hanneke Keultjes Ziedend is hij, dat zijn PVV, toch de grote win naar van de verkiezin gen, nu al buiten spel staat bij de vorming van een nieuw kabinet. Mark Rutte (WD) mocht gisteren opnieuw langsko- Voorkeuren partijen 0 VVD-voorman Mark Rutte houdt vooralsnog vast aan een driepar- tijenkabinet met zijn eigen partij, PvdA en CDA, eventueel aangevuld met D66. Ook het CDA wil zo'n 'middenkabi net'. Maar CDA-leider Maxime Ver hagen is nog steeds bereid met de VVD en de PW te gaan praten als die eerst hun geschillen bijleggen. 0 PvdA-leider Job Cohen heeft een voorkeur voor PaarsPlus: WD, PvdA, D66 en GroenLinks. Een vijf- partijenkabinet met het CDA erbij is voor hem 'een allerlaatste optie'. Ook Femke Halsema van Groen Links en Alexander Pe^htold van D66 zijn nog steeds voor PaarsPlus. men bij koningin Beatrix om te praten, net zoals Job Cohen van de PvdA, CDA'er Maxime Verha gen en zelfs Alexander Pechtold en Femke Halsema (D66 en Groen Links). Maar Geert Wilders, leider van de derde partij van Nederland, kreeg geen nieuwe uitnodiging voor een bezoek aan Paleis Noordeinde. Praten over een coalitie met de PW heeft; geen zin meer, conclu deerde Uri Rosenthal in zijn eind verslag. Door 'alle betrokkenen' werd de af gelopen dagen alleen maar herbe vestigd wat de informateur op 17 juni al naar buiten had gebracht: samenwerking in een rechts kabi net is onhaalbaar. Het CDA wilde alleen aanschuiven in zo'n coalitie als WD en PW het eerst op een aantal belangrijke punten eens werden. „Ik heb na donderdag geen enkel signaal gekregen dat die situatie was veranderd", aldus Rosenthal. De druiven zijn zuur voor Wilders. Hij noemt de uitslui ting van zijn partij 'schandalig', 'onvoorstelbaar' en een belediging aan de anderhalf miljoen mensen die op de PW hebben gestemd. „Waarom gaan mensen in Neder land nog stemmen als de grootste winnaar een cordon sanitaire om zich heen krijgt? Met dit soort frat sen wordt de kloof tussen burger en politiek alleen maar groter", zei hij gisteren. Wilders hield na de eerste, tot niets leidende gesprek ken van andere partijen over Paar sPlus en een 'middenkabinet' de hoop dat zijn rechtse coalitie toch weer in zicht zou komen. Maar AMSTERDAM - Ruim de helft van de Marokkaanse jongens heeft op zijn 22ste minstens één misdrijf ge pleegd. Dat blijkt uit onderzoek dat gisteren is gepubliceerd in het Tijdschrift voor Criminologie. Het gaat om 54 procent van de jongens en mannen die in 1984 in Neder land zijn geboren uit ten minste één Marokkaanse ouder. Ter verge lijking: van de Nederlandse man nen in diezelfde leeftijdsgroep pleegde 20,3 procent voor hun 23ste verjaardag een of meer mis drijven. In 1984 werden volgens de onder zoekers in Nederland ruim 87.500 jongens geboren en ruim 83.300 meisjes. Voor de vergelijking zijn zij opgesplitst in categorieën Ne derlands, Marokkaans, Surinaams, Antilliaans, Turks en 'overig'. Van de gehele groep had ruim 14 pro cent op 22-jarige leeftijd minimaal één misdrijf op z'n kerfstok. De wetenschappers maakten gebruik van het politiesysteem HKS, dat sinds 1996 voor wetenschappelijk onderzoek kan worden gebruikt. De onderzochte groep was in 1996 12 jaar, de leeftijd waarop kinderen voor het eerst strafrechtelijk ver antwoordelijk kunnen worden ge houden. De lichting van 1984 was de eerste over wie betrouwbare gegevens in het HKS staan, aldus de onderzoe kers. Bijna 43 procent van de Suri- namers uit 1984 en bijna 41 pro cent van de Turken tot 23 jaar staan minimaal een keer in het HKS. Onder de vrouwen zijn de Neder landers relatief braaf: van hen heeft 5,4 procent een of meer ver meldingen in het politiesysteem. Bij de Marokkaanse vrouwen is dat 16,6 procent. DEN HAAG - Scholen worden in de toekomst verplicht geweldsinciden ten te registreren via één landelijk registratiesysteem. Dat heeft het kabinet gisteren besloten. Bezoek vandaag de eerste Veerse Palingrookwedstrijd! In Veere van 10.00 - 16.00 uur Zie advertentie elders in deze krant. 2E ONDERZOEK Rosenthal hielp hem gisteren defi nitief uit de droom. Waar de informateur het 'nee' van de betrokken partijen tegen de mo gelijkheid van PaarsPlus en het middenkabinet nog inschatte als een tijdelijk 'nee', beoordeelde hij het 'nee' van het CDA tegen deel name aan een rechts kabinet als definitief Maar valt de PW zelf ook niet iets te verwijten? Rutte was bereid geweest om eerst alleen met Wilders over eventuele pijnpunten te spreken zoals Verha gen wilde, liet hij gisteren door schemeren. „Ik had me voorbereid op onderhandelingen, maar heb me door Wilders laten overtuigen dat dit niet verstandig was. Wil ders wilde alleen met z'n drieën onderhandelen en niet tegen een lege stoel praten, en daarin had hij gelijk." WD en PW waren de af gelopen weken niet bereid Verha gen alsnog tegemoet te komen, ter wijl zij wisten dat de CDA-leider in een moeilijk parket zat. Zijn achterban is in grote meerder heid mordicus tegen samenwer king met Wilders, en bovendien is het CDA hard onderuit gegaan tij dens de verkiezingen. Mochten zij werkelijk een rechts kabinet heb ben willen formeren, dan hadden zij het ongebruikelijke voorstel van Verhagen kunnen inwilligen. Dat een rechts kabinet niet mogelijk is, noemde Verhagen nadrukkelijk de conclusie van Rosenthal. „Ik heb helemaal niets geblokkeerd", zei Verhagen gisteren, „ik heb de op tie steeds opengehouden." Rutte wil de schuld niet bij Verhagen leg gen, noch bij de informateur. Artsen kunnen simpel aan de middelen komen om een eind aan hun leven te ma ken. Deskundigen willen hen daarom beter psychisch begeleiden. door Gerard den Elt Preventiedeskundige profes sor Ad Kerkhof schrikt niet van het feit dat artsen vaker dan gemiddeld de hand aan zichzelf slaan. Moeite loos somt hij de top 3 op van art sen die het meest suïcide plegen. De anesthesisten prijken op num mer 1. „Ze hebben de middelen bij wijze van spreken in hun borstzak je voorradig", zegt Kerkhof, hoog leraar klinische psychologie en suï cidepreventie aan de Vrije Univer siteit in Amsterdam. Op 2 de die renartsen. „De middelen liggen in de koffer bak. En ze weten hoeveel ze nodig hebben per kilo lichaamsgewicht." En op 3 de apothekers. Ook door de beschikbaarheid van adequate middelen. „Maar eigenlijk geldt dat voor de hele medische beroeps groep. Psychiaters, huisartsen, ver pleegkundigen, iedereen weet aan de geëigende middelen te komen. Wanneer zij in geestelijke proble men komen, dan bestaan tussen droom en daad geen praktische ob stakels meer", aldus Kerkhof Psy chiater Audrey van Schaik consta teert op basis van een literatuurstu die naar zelfdoding dat artsen in Europa en de VS vaker dan gemid deld overgaan tot zelfmoord. Ze publiceerde haar bevindingen in het tijdschrift Medisch Contact. De oorzaken van de zelfdoding bij artsen zijn zeer divers, maar onbe handelde psychische stoornissen, stress, een burn-out, alcoholmis bruik en andere verslavingen dra gen volgens Van Schaik bij tot de problemen. Artsen zijn volgens haar 'notoire zorgmijders', die niet graag een col lega raadplegen. Ze zijn bang voor gezichtsverlies. Volgens Van Schaik is een cultuurverandering noodzakelijk om verslaving en de pressiviteit, voorafgaand aan een zelfmoordpoging, beter bespreek baar te maken. Preventiedeskun dige Kerkhof: „Iedere arts zou een persoonlijke coach moeten hebben, die toeziet dat er niet te veel hooi op de vork wordt geno men." www.hz.nl Gefeliciteerd! En nu? Eerst op vakantie natuurlijk... Maar heb je al nagedacht over een vervolgstudie? Hogeschool Zeeland heeft voor jou een hbo-V verkort traject dat prima te combineren is met een baan. Zo heb je binnen 2,5 jaar een hbo-diploma op zak. Oók voor ervaren mbo-Verpleegkundigen! Ben je al langere tijd werkzaam als mbo-verpleeg- kundige, ook dan is dit traject geschikt om je kansen op de arbeidsmarkt te vergroten. Kijk op www.hz.nl voor meer informatie of bel 0118 - 48 97 21.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5