Immer bewegende trends in de muziek, 261 zeeland Welkome gasten in Rococo-woning en flirten via bewegen van de waaier 'Zet beroepsmensen op blusposten brandweer' Theaterschool voor Schouwse jeugd is in trek Fracties zijn houding GGD meer dan beu zaterdag 26 juni 2010 ZOMERTENTOONSTELLING Weerspiegeling van tijdperk, beschaving en volksaard in Nieuwe Kerk Zierikzee Meer nieuws uit de regio op: www.pzc.nl/schouwen-duiveland door Ali Pankow Trends is de naam van de zomer ten toons telling 2010 in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Het gaat om trends in muziek, architectuur en mode. „Naast leerzaam zal het ook verras send zijn", belooft Baukje Bijlsma, bedenker van het thema en coördi nator van de tentoonstelling. „De enquête die we vorig jaar heb ben gehouden, wijst uit dat men sen dat graag willen: een tentoon stelling waar ze iets van kunnen opsteken in een monumentaal ge bouw waar ook nog eens mooi or gelspel te horen is." De presentatie van trends in mu ziek, architectuur en mode vol doet naadloos aan die wensen vindt Bijlsma. Zij is blij dat haar idee voor de zomertentoonstelling zo enthousiast is ontvangen en dat het met enorme inzet van een groepje vrijwilligers nader is uitge werkt. Trends bestrijkt vele eeu wen met: Klassieke oudheid (476 na Chr.), Middeleeuwen (500 - 1500), Renaissance (1400 - 1600), Barok (1600 - 1750), Klassieke pe riode (1750 -1810), Neoclassicisme (1800 - 1850), Jazz (1863 - tot he den), Jugendstil (1880 - 1914) en Hip hop (1970 tot heden). „In iedere stijl zitten overeenkom sten en na iedere stroming komt er een opmaat tot nieuwe ontwik kelingen. Het is een eeuwige bewe ging die van generatie op genera tie doorgaat", constateert Bijlsma. Op de banieren aan de buitenkant van de Nieuwe kerk en op de flyers prijkt daarom een DNA-pro- fiel ter illustratie van de verbin ding van trends. Van de verschillende periodes wor den taferelen ingericht met onder meer muziekinstrumenten, archi tectuur prints en historische kos tuums. Handige houtbewerkers onder 'De Vrienden van de Nieu we Kerk' hebben accessoires ge maakt, zoals Barok krukjes en een deur uit de tijd van Lodelijk XV. Het klavecimbel dat in bruikleen Muzikale opening De zomertentoonstelling Trends wordt vrijdag 2 juli om 19.30 uur geopend met medewerking van: Kramer Dance Masters, rappers Mastah-D, Loba en De Mozah en graffiti-kunstenaar Mr. Tmr. Optredens van RK mannenkoor olv Wim Boer; Wim Ham (luit), Co- rella Nijsse (sopraan) en Peter Rein- ders (tenor). 9 Verder worden diverse perioden muzikaal belicht door: Mar van der Veer (orgel), Arjan Huizer (piano), Ellengard Jense (piano), Marjolein Kloet (zang), Nienke ten Brinke (piano). werd afgestaan en dat helemaal wordt opgeknapt, prijkt straks naar verwachting als een van de pronkstukken van de presentatie. Een week voorafgaand aan de ope ning lijkt het nog een hele klus de Nieuwe Kerk ingericht te krijgen in de sfeer van Trends. Her en der liggen ledenmaten of staan er bus tes van etalagepoppen. De eerste twee Romeinen zijn net in het kos tuum gehesen en kregen een plek je op het bordes. Bijlsma heeft een inrichtingsschets gemaakt voor de tentoonstelling. Die voorziet ook in een kinderhoekje met onder meer de powerpoint presentatie Van hoepelrok tot pruikentooi. De consistorie wordt getransformeerd in het domein van Guido van Ar- rezzo, grondlegger van de muziek notatie met ut-re-mi-fa-sol-la, zo als die nog steeds in de Gregoriaan se zang wordt gebruikt. In de con sistorie is ook een dvd te zien over de samenhang van de drie items. „Zo zie je dat hiphop niet alleen als trend in muziek en mode geldt, maar dat er ook duidelijke invloe den van in de architectuur te her kennen zijn", zegt Bijlsma. Speci fiek voor deze trend kreeg zij me dewerking van hiphoppers van het eerste uur. „Dat zijn inmiddels veertigers die in Limburg een mooie praktijk als vormgevers heb ben opgebouwd." De expositie in de Nieuwe Kerk wordt vrijdagavond 2 juli geopend. Een waaier gebruikten vrou wen in de periode van de Rococo niet alleen om zich zelf koelte toe wuiven. De 'taal van de waaier' had veel meer te zeggen. Een bezoek aan de zomer tentoonstelling 'Trends' in de Nieuwe Kerk leert dat er studie voor nodig was om de bewegin gen goed te kunnen verstaan, want daar ging veel betekenis ach ter schuil, van: 'Ik wil niks met jou te maken hebben' tot 'ik zou je graag eens nader willen ontmoe ten'. Een kwestie van flirten via de waaier. Of Johanna van der Os ooit op veelzeggende wijze haar waaier heeft gehanteerd, is niet be kend. Wel dat zij in de tweede helft van de 18e eeuw met haar man Andries Heshuysen in het fraaie 'Zeeuwse Rococo' huis aan het einde van de zuidzijde van de Oude Haven in Zierikzee heeft ge woond. De vroegere deur van de ze woning is zo exact mogelijk na gemaakt en zal deze zomer ook te zien zijn in de Nieuwe Kerk. Na tuurlijk zal Johanna van der Os daar uitnodigend naast staan, want zij ontving graag bezoek in haar woning die opviel door de fri vole stijl. „Je zou het nu wellicht 'hip' of'een beetje over de top' door Ton van den Nouweland SCHARENDIJKE - De brandweer kan ook overdag snel uitrukken als er op de blusposten een beroeps aan wezig is. Die suggestie doet vrijwillig brand weerman Peter.Haas uit Scharen- dijke. Die beroeps zou een van de officieren van dienst kunnen zijn. Haas reageert hiermee op de bewe ring van brandweercommandant Dirk Jan Bestman, dat de brand weer uit veiligheidsoverwegingen altijd het protocol volgt en dat een blusploeg dus niet mag uitrukken voordat de bevelvoerder er is. In april ontstond beroering in Scharendijke omdat de eigen blus ploeg klaar stond voor een contai- nerbrand, maar niet mocht uitruk ken. In plaats daarvan werd de blusgroep Burgh-Haamstede inge schakeld. Haas en de dorpsraad stelden hier vragen over. Bestman reageerde met een uitleg over het protocol en het belang van een be velvoerder op de auto. „Mijn vraag over de inzet van beroepsperso- neel is hiermee niet beantwoord," schrijft Haas nu aan Bestman." De brandweerman vindt het frus trerend dat hij en zijn mede-vrij willigers in het dorp niet kunnen uitleggen waarom de brandweer niet komt als er brand is. noemen. Heerlijk toch?", laten de makers van de tentoonstelling Jo hanna zeggen. Andere hoogge plaatste inwoners van weleer die hier specifiek aandacht krijgen zijn: Mr. Pieter Mogge en stads bouwmeester Johannes van Es. Al le begeleidende teksten worden in drie talen gepresenteerd. „De Vrienden van de Nieuwe Kerk hebben met de zomerten- toonstellling vooral tot doel zowel belangstelling als inkomsten te ver werven voor het behoud van dit monumentale gebouw. Het is toe aan een flinke restauratie", zegt coördinator Baukje Bijlsma. ZIERIKZEE - De Jeugdtheaterschool Zeeland is vorig jaar in Zierikzee van start gegaan met twee groe pen. Die zijn inmiddels doorge stroomd en krijgen komend sei zoen naast toneellessen ook onder wijs in zang en dans. Voor het komend seizoen zijn er weer twee groepen, waarvan de jongste (9 tot 12 jaar) inmiddels is volgeboekt. In de groep van 12 tot en met 17 is nog plaats. De lessen beginnen eind september. Elk jaar is verdeeld in twee spelblokken die worden afgesloten met een pre sentatie in podium 't Beest in Goes. Daar komen dan alle lokale groepen van de Jeugdtheater- school Zeeland bij elkaar. Twee Romeinen houden de wacht op het bordes van de Nieuwe Kerk. ZIERIKZEE - Als het aan de fractie van Groenlinks ligt, is het geduld op met de GGD. „Het is triest dat zelfs na een kapitaalinjectie de or ganisatie afspraken nog steeds niet na komt", zei Theo de Gelder tij dens de raadsvergadering. „De GGD is geen duivenclub, je mag toch verwachten dat ze een orden telijke financiële administratie kun nen voeren" viel CDA-er Ad Schouw hem bij. De partijen zijn het beu dat de GGD telkens op het allerlaatste moment met stukken komt, waardoor een normale be sluitvorming door de gemeente raad vrijwel onmogelijk is. Wet houder Gilles Houtekamer kaartte de kwestie al meerdere malen aan. MEEST GELEZEN 1. Sail-in bioscoop Grevelingen (foto) 2. Eis 2 jaar tegen Zierikzeënaar 3. Raad is houding GGD beu EN VERDER schrijft Melita Lanting over de Schou- wen-Duivelandse natuur op: www.pzc.nl/buutekieke TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Guido van Arrezzo, grondlegger van de muzieknotatie. De middelste woning aan de Oude Haven gold als 'Zeeuws Rococohuis'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 58