Chil enen Boeman Weiss ineens volksheld in Slowakije 37 Brazilië en Portugal geloven het wel na een verhitte openingsfase Woede om 'bejaarde' Italianen Chili lang met tien man zaterdag 26 juni 2010 W De Chileen Marco Estrada krijgt in de 37e minuut op ongelukkige wijze zijn tweede gele kaart. door Roel Wiche PRETORIA - Even sloegen de golven over het dek, maar nu het WK echt gaat losbarsten vindt de Spaanse armada langzaam weer de juiste koers. Een moeizame zege op tien dappere Chilenen (2-1) temperde gisteren de storm en kroonde de Europees kampioen alsnog tot groepswinnaar. De Zuid-Amerikanen liepen on danks het verlies in Pretoria dolblij van het veld. Doordat de Zwitsers vijfhonderd kilometer verderop in Bloemfontein het taaie Honduras niet konden kraken (0-0), mag ook Chili naar de knock-out fase. Spanje ontloopt door de winst top favoriet Brazilië, maar ook het al ternatief zal de ploeg van de eeu wig stoïcijnse coach Del Bosque tot een uiterste krachtsinspanning dwingen. De tegenstander is dins dag aartsrivaal Portugal, een duel dat het Iberische schiereiland op zijn grondvesten zal doen daveren. De Spanjaarden zijn nog lang niet zeker van hun zaak. Ook gisteren bleek dat de ploeg veel te afhanke lijk is van David Villa, die steeds meer cement voor een nationaal standbeeld verzamelt. De dodelijk effectieve spits van Valencia scoor de dit WK drie van de vier doel punten. Ook op het gouden EK sloeg hij al vijf keer toe. De Brazilianen mogen het - ook dinsdag - tegen de Chilenen opne men, een opgave die de vijfvoudig wereldkampioen niet zal vrezen. De equipe van de gelouterde Mar- celo Bielsa speelt met het hart, maar kan alleen boven zichzelf uit stijgen op een absolute topdag. Zowel de Spanjaarden als Chile nen trapten gisteravond af met het mes op de keel. Een nederlaag kon een bitter einde van de WK-droom betekenen, mits Zwit serland een goed resultaat zou ha len tegen het in theorie ook nog niet uitgeschakelde Honduras. De Europees kampioen presenteerde zijn sterkste formatie, dus met de koningskoppels Xavi-Iniesta (mid denveld) en Villa-Torres (aanval). Het surplus aan talent was in de openingsfase nauwelijks terug te zien, totdat de Zuid-Amerikanen het duel volledig uit handen ga ven. Eerst schoof doelman Clau- dio Bravo bij een doldrieste uit looppoging de bal recht in de voe ten van Villa, die van grote afstand scoorde. Een paar minuten later verzilverde Andres Iniesta een geo liede Spaanse aanval: 2-0. Tot over maat van ramp voor Chili kreeg Marco Estrada zijn tweede gele kaart omdat hij Fernando Torres licht had aangetikt. De ploeg van Del Bosque, die de onzichtbare Torres later wisselde, leek vervolgens te freewheelen naar het einde. Maar het veel te la conieke spel gaf de tien Chilenen nieuwe hoop. Meteen na rust ver wende invaller Rodrigo Millar het klassieke Loftus-stadion met een door Piquet van richting verander de boogbal: 2-1. De Spanjaarden verzuimden vervolgens de score uit te bouwen en bleven hangen in eindeloze driehoekjes. Omdat Chili op de hoogte was van de gunstige stand, was de tegenstand ook te verwaarlozen. Zo eindigde het Spaanstalige treffen in het Pact van Pretoria, dat de voetbalpuris ten zal hebben doen gruwen. msmmmzèmmsi BRATISLAVA - De voetbalwereld ver andert snel. Dat blijkt wel uit de lofzang in de Slowaakse media voor bondscoach Vladimir Weiss van Slowakije gisteren, een dag na de sensationele zege van Slowakije (3-2) op Italië. Waar eerst vanwege de magere resultaten hard werd ge schreeuwd om de kop van Weiss, is hij in één dag de nieuwe volks held geworden. „Weiss, onze wonderdokter", kop te dagblad Hospodarske noviny gis teren. Ook boulevardkrant Novy Cas is vol lof De krant geloofde eerder na de nederlaag tegen Para guay niet in een langer verblijf van de Slowaken in Zuid-Afrika en be dankte het wereldtoneel voor de aandacht. Een krappe week later is ook Novy Cas om. „Wie scoorde er drie tegen Italië?", luidt de zelf verzekerde kop. Plusiden, een van de belangrijkste kritische volgers van Weiss en het Slowaakse elftal, kopte gisteren: „Jongens bedankt". Eerder had het blad nog een klacht tegen Weiss ingediend bij de Fifa. De coach zou enkele journalisten hebben be dreigd. De controverse liep zo hoog op dat de Slowaakse bondscoach zijn spelers verbood om met de pers te praten. Weiss gaf zijn spelers giste ren vrij. En er mocht zelfs weer met de media gesproken worden, iets dat de trainer na de verliespar- tij tegen Paraguay (0-2) vanwege de in zijn ogen 'vulgaire' kritiek van de journalisten op zijn ploeg, had verboden. Slowakije is maandag in de achtste finale in Durban de tegenstander van Oranje. Het WK in Zuid-Afri- ka is voor de Slowaken de eerste deelname aan een mondiale ein dronde. door Theo Brinkman DURBAN - Kalm en bedaard, vredig bijna, blies de Groep des Doods gistermiddag zijn laatste adem uit. Even maakten Brazilië en Portugal zich druk, daarna geloofden ze het wel (0-0). Hun plek in de achtste finales was zeker. Ivoorkust was de dupe. Het is het risico dat een supporter op elk eindtoernooi loopt. Je koopt vooraf een kaartje voor de derde groepswedstrijd en hoopt op spektakel. Een alles-of-niets- wedstrijd, een gevecht op leven en dood. Vervolgens kom je er in het stadion achter dat je zit te kijken naar twee elftallen die er bar wei nig van bakken omdat hun kostje al gekocht is. Brazilië-Portugal was zo'n duel, al maakten ze er in de eerste helft nog wel wat van - zij het niet zo zeer in voetballend opzicht maar vooral in fysieke zin. Hier en daar werden stevige duels uitgevochten. Prestige en eer verdienen het ten slotte om met verve te worden ver- Het leverde zeven gele kaarten op (vier voor Portugal, drie voor Bra zilië) en daarmee berokkenden bei de teams zichzelf meer schade dan nodig. Met een waarschijnlijk pitti ge achtste finale voor de boeg staan er nu de nodige spelers op scherp. Brazilië mocht zelfs nog van geluk spreken dat het met elf man eindig de. Verdediger Juan had voor rust rood moeten krijgen voor een handsbal, maar scheidsrechter Be nito Archundia hield het bij geel. Om niet nog meer averij op te lo pen, namen beide ploegen na rust nauwelijks nog risico's. Kansen waren spaarzaam. De Bra ziliaan Nilmar was het dichtst bij een doelpunt, hij trof de paal. Vooral de Portugezen toonden nog eens aan dat ze aan de hand van bondscoach Carlos Queiroz be paald geen aanvalsmachine zijn. Ja, tegen Noord-Korea hadden ze een oprisping (7-0), mede dankzij de zwakke Aziaten, maar in de an dere twee groepsduels ging zeker heid voor alles. De Portugees Cristiano Ronaldo klimt op de nek van de Braziliaan Gilberto Silva in het soms wel erg fysieke WK-duel. foto Andre Penner/AP Met succes. Na het EK van 2004 (fi nale), het WK van 2006 (halve fi nale)-en het EK vaiT2008 (kwartfi nale) is Portugal er ook nu in de knock-outfase weer bij. En gezien de verdedigende sterkte zullen de Zuid-Europeanen moeilijk te klop pen zijn. Oranje zal dit keer de Portugezen pas in de finale kunnen treffen. De 0-0 betekende dat Brazilië groepswinnaar werd, waardoor het Nederlands elftal in de kwartfi nale de Goddelijke Kanaries kan ontmoeten. In Nelspruit, in de andere groeps wedstrijd, voerde Ivoorkust door de wapenstilstand in Durban een kansloze strijd. Op voorhand had den de Afrikanen nog een theoreti sche kans om door te gaan. Ze moesten dan zelf met grote cijfers winnen van Noord-Korea, terwijl Portugal moest verliezen. Zowel het eerste als het tweede gebeurde niet. Ivoorkust won wel, maar de 3-0 was hoe dan ook te weinig om het doelsaldo van Portugal te over treffen. Daarmee mocht Ivoorkust zich enigszins slachtoffer van het speelschema noemen. De Ivoria- nen stuitten in hun tweede duel op een gemotiveerd Brazilië, ter wijl Portugal een stuk minder te duchten had van de Zuid-Ameri kaanse titelfavoriet. Voor Ivoor kust, met wereldster Didier Drog- ba, betekende zodoende de Groep des Doods net als in 2006 (toen te gen Nederland en Argentinië) daadwerkelijk meteen al het einde van de WK-droom. door Eelco van der Linden PERUGIA - De Italianen zijn nooit mals als het gaat om het afserve ren van hun 'nazionale', meestal omdat clubvoorkeuren meespelen, maar dit keer lijkt de hele natie het eens te zijn. De woede keert zich tegen Lippi. De commentator van Radio24 over het meteen aan getrokken boetekleed: „Hij is zo vol van zichzelf, zo arrogant, dat hij ook vindt de aangewezen per soon te zijn zichzelf te bekritise ren." Lippi liet talenten als Balotelli van Inter en Cassano van Sampdoria thuis en vertrouwde op de kern van het team waarmee hij wereld kampioen werd in Duitsland. „Do- nadoni werd ontslagen omdat we twee jaar terug in de EK met een jong team verloren van Spanje na strafschoppen. Van Spanje, van Spanje meneer, niet Slowakije!", zegt de opgewonden krantenverko per Gianni Rossi bij zijn kiosk in Perugia. Velen zien in de afgang van de Azzurri een perfecte afspie geling van hun land, zoals de krant II Fatto. „Geen leiding, geen inspiratie, angstig en verouderd", schrijft Oliviero Beha. Hij herkent de oude kwalen van het land, waarbij „wordt vastgegrepen aan wat we hebben, kwaliteit niet wordt beloond. De zo retorisch op gehemelde 'groep' is in werkelijk heid de eigen clan (van Lippi, red.). De WK was voor onze zom bies een angstige tunnel". De minder geëngageerde pers is niet vriendelijker. De roze Gazzet- ta dello Sport spreekt van 'de meest verschrikkelijke en donker ste dag uit onze voetbalgeschiede nis, erger nog dan in Korea in 1966 en Duitsland in 1974'. De sportkrant vindt het logisch dat alle Italianen plaats nemen in het executiepeloton om Lippi, 'die zijn borst heeft ontbloot', en het team af te schieten. Maar het is voor hen nog te makkelijk, vindt Andrea Monti. „Lippi vertrekt en zijn ridders gaan met pensioen. De wederopbouw onder Cesare Prandelli start in de donkerst denk bare nacht." Niemand heeft vandaag mededo gen. Vittorio Zucconi omschrijft in La Repubblica de WK 2010 als „een nachtmerrie, een horror show, met een komisch slot: laat ste in de zwakste groep." „De film Lippi2 was de vreselijkste, meest schandalige vertoning van ons na tionale voetbal: versteend en ang stig waren onze helden, alsof de spieren verlamd waren - geen schot op doel in 75 minuten." Geen achtste finales tegen Neder land, en iedereen vindt dat hier te recht. Het getoonde spel van de Neder landers was voor het blauwe le gioen wel voetbalzuurstof. Oranje is in Italië tot dé titelkandidaat ge bombardeerd. „Met Robben is het Super Nederland', schrijft de zo in tens treurende Gazzetta.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 39