sport 135 respect afgedwongen het veld 'Te weinig geloof in WK-titel 1998' WK Zuid-Afrika Oranje naar de kwartfinale? Sl°*aken zullen maandag af moeten haken! Meld je alvast aan op www.kras.nl/2466 waarom zou je meer betalen zaterdag 26 juni 2010 door Roel Wiche JOHANNESBURG - Toen Mark van Bommel bij de pupillen van W Maasbracht speelde, liep hij eens halverwege een wedstrijd naar een ploeggenootje dat nog nooit ge scoord had. Hij fluisterde in zijn oor dat hij mee naar voren moest lopen, pakte de bal en passeerde bijna alle spelers van de tegenstan der. Bij het lege doel keek hij om waar het andere jongetje bleef en schoof hem de bal in de voeten. Die had, zo wil de overlevering, de dag van zijn leven. Van Bommel (33) heeft een uitste kende sociale antenne, zeggen de mensen die dicht bij hem staan. Hij is intelligent, nieuwsgierig, ei genwijs en verbaal zo ontwikkeld dat hij de prijs kreeg voor de meest welbespraakte voetballer van het Nederlands elftal. Hij kruipt graag in zijn cocon, als de discussie fel wordt, om vervolgens zijn gespreks partner weer uit te dagen. Schrijf dus niet op dat hij zich ontpopt als ongekroonde leider van Oranje. Want dan zal hij zijn eigen visie verdedigen, resoluut. „Dat is geen onderwerp, het gaat er mij om dat je je gewaardeerd voelt. Ik vind het mooi om onopvallend te zijn en toch belangrijk voor het elftal. Er wordt niet altijd positief over mijn rol geoordeeld. Je moet je méér laten zien, hoor je dan. Kijk, Nigel de Jong en ik houden ons bezig met het afbreken van de tegenstander, maar óók met voet bal. Dat wordt wel eens onderge waardeerd." Ze hoeven straks geen standbeeld voor hem te bouwen in München of Limburg, alsjeblieft niet zeg. Van Bommel weet dat hij, op het veld dan, lang het imago heeft gehad van 'bad boy'. Een bloedzuiger, een ongeleid projectiel, volgens sommi gen. Een absolute winnaar die on- misbaar is, volgens anderen. Hij zelf denkt dat de beeldvorming over zijn persoon te zeer bepaald is door zaken die hij niet in de hand heeft. „In mijn laatste jaar bij PSV heb ik een hoog niveau gehaald. Dat niveau heb ik in mijn beleving vastgehouden bij Barcelona en bij Bayern München. Maar dat was moeilijk te volgen in Nederland, ook omdat ik twee jaar interland voetbal gemist heb. Altijd maar weer kwamen die momenten over waaien waarin ik een overtreding maakte. Dit seizoen komen veel wedstrijden van Bayern op de Ne derlandse televisie. En dan hoor je 'dat is toch best een aardige spe ler'." Die 'aardige speler' staat inmiddels hoog in de hiërarchie bij het Neder lands elftal, hoger dan ooit. Waar hij in het verleden moest vechten voor zijn status, ook als jongen van de provincie, is hij nu onomstre den. Gerijpt in lichaam en geest, als voetballer en als mens. Geen speler van Oranje won zoveel prijzen (acht) als Mark van Bommel. Iets wat meer opvalt over de grens dan in eigen land. „In Duitsland heb ben spelers een handtekeningen kaart waar op de achterkant staat hoeveel titels je gewonnen hebt. Op die van Uli Hoeness (Bayern- topman) staat Weltmeister en Euro pameister. Zoiets is toch mooi? Daar gaat het uiteindelijk om, de hoeveelheid titels die je wint. Maar in Nederland ligt dat anders. Wij verafgoden winnaars niet." Hij had, misschien, nog méér zilver werk kunnen oogsten. Of goud. Oranje speelde twee jaar lang zon der Van Bommel, inclusief het 0 zo grillige EK 2008. Marco van Basten stak zijn twijfels over zijn functio neren niet onder stoelen of banken en tartte hem daarmee tot het ui terste. Het dwong Van Bommel, een man van trots, tot het meest in grijpende besluit uit zijn carrière: bedanken voor het Nederlands elf tal. Het gebeurde na een incident dat hem tot in het diepst van zijn ziel gekrenkt heeft. „Nu, twee jaar later, vind ik het nog steeds moeilijk om erover te praten. Ik vond dat ik ge lijk had, dat ik in mijn recht stond. Dat vond ook iedereen die erbij was. Nee, ik wil niet de vuile was buiten hangen. Maar er moet écht iets gebeurd zijn wil je zo'n ingrij pend besluit nemen. Het is niet eer lijk gelopen." Onder de huidige bondscoach is zijn gevoel 180 graden gedraaid, al wist hij vanaf zijn rentree in Oran je dat de vooroordelen op de loer la gen. Schoonvader en schoonzoon, dat had een splijtzwam kunnen worden, of een tikkende tijdbom. Het is nu, op het veld van eer in Zuid-Affika, een thema waar nie mand het meer over heeft. De schoonzoon heeft respect afge dwongen, zonder dat hij daarvoor zijn schoonvader nodig had. „Ik weet dat er sceptisch naar onze rela tie werd gekeken. Ik voelde veel druk, voor mijn gevoel moest ik de eerste tien interlands direct top presteren. Het was voor mij een uit daging om dat te laten zien. Vanaf het eerste moment heb ik mijn ni veau gehaald. Was dat niet ge beurd, dan weet je precies wat er aan de hand zou zijn geweest. Nu is de situatie normaal, zoals het ook de bedoeling is." door Leon ten Voorde JOHANNESBURG - Frank de Boer (113 interlands) en Phillip Cocu (101 interlands) hebben wel eens momenten dat ze terugkijken over hun schouders. Dan vinden ze de herinneringen terug, die ze in het nieuwe leven als assistent-trainers meenemen naar -het Oranje van dit moment. Wijze lessen, die als dwingende boodschappen worden afgegeven. „Als we op het WK van 1998 iets meer geloof in onze kan sen hadden gehad, waren we we reldkampioen geworden", zegt De Boer. In '98 in Frankrijk werd Oranje in de halve finales na strafschoppen uitgeschakeld door Brazilië. Het was de laatste keer dat het Neder lands elftal op een WK uitzicht had op goud. „Als team hebben we toen nooit in de wereldtitel geloofd. We von den het leuk als we een ronde ver der kwamen, meer niet", aldus De Boer. „Ik ben er nog steeds van over tuigd dat het dubbeltje tegen Brazi lië de goede kant had kunnen op rollen als we met zijn allen dat ene doel in ons hoofd hadden gehad: namelijk wereldkampioen wor den. Maar wij vonden de halve fi nale al een topprestatie." De Boer maakt de verwijzing naar '98 heel bewust. „Omdat ik vind dat de groep van nu net zo veel kwaliteit heeft." Daarom zijn de twee boezemvrienden ook voort durend in gesprek met de spelers. „Houd die focus, blijf scherp, wees nooit tevreden met de achtste fina les, of de kwartfinales", zegt Cocu. „Je moet in een toernooi altijd wa ken voor teveel euforie." De Boer zegt als geen ander te kunnen putten uit zijn eigen car rière. „Als ik terugkijk op mijn loopbaan, dan ontbrak bij mij die focus op het EK van 1992 en het WK van 1994. Ik zat niet in die tunnel. Ik miste scherpte. Er was alleen niemand die mij toen in fluisterde dat ik niet goed bezig was. Persoonlijk zat ik als speler in '98 en op het EK van 2000 wel in die opperste concentratie. Als ploeg hadden we dat in 2000 ook veel sterker dan in '98. Op dat EK in eigen land was de tweede plek niet goed genoeg. Dat we het doel niet haalden, kwam omdat we de penalty's verprutsten. Niet door het gebrek aan geloof." „Niet al leen het individu, maar het hele team moet maar een missie voor ogen hebben", zegt De Boer. „Als je als reserve plotseling moet inval len, moet je niet schrikken. Dan moet je er meteen klaar voor zijn. Over zulke dingen praat je met de jongens en dan vooral met de jon ge spelers. Bijvoorbeeld met Elia, die voor het eerst op een groot toernooi speelt." Cocu en De Boer zijn er heilig van overtuigd dat dit soort mentale as pecten uiteindelijk de doorslag geeft op het veld, dat zo dicht bij elkaar zit. „Stel dat we Brazilië nog tegenkomen. Als dat gebeurt staan er alleen maar goede spelers op het veld. En twee teams die elkaar in kwaliteit niets ontlopen. Net als in '98 dus. Zo'n topwedstrijd wordt dan beslist door details. Door zaken als geloof en vertrou wen." Frank de Boer (links) en Phillip Cocu. foto Koen van Weel/ANP wereldkampioen in de poule nog onder het nietige Nieuw-Zeeland eindigt. Ook tegenvallend, maar daarom niet minder verwacht, is de margi nale rol van de Afrikaanse landen. Overal in Europa lopen fantas tische Afrikaanse spelers rond, maar zet er elf bij elkaar en vroeg of laat gaat het altijd mis door een gebrek aan (tactische) discipline. Alleen Ghana heeft de groepsfase overleefd. Argentinië en Brazilië zijn na het voortraject nog altijd favoriet voor de wereldtitel, maar vanaf vandaag, als het vangnet is wegge haald, zal alles anders zijn. Dan telt het niet meer of je nou mooi of lelijk hebt gespeeld. Er zullen mensen zijn die stellen dat het wereldkampioenschap nu pas gaat beginnen. Laten we hopen dat het vooral leuker wordt. Spandoek van: Antoine, Zoutelande mm':

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 37