'Bad boy1 Van Bommel heeft Het is feest, maar nog niet op Leuke dag Na een ballingschap die een onuitwisbaar litteken achter liet is Mark van Bommel sterker dan ooit teruggekeerd in Mark ™n Bomme'staat °p59 in- Oranje. Hij neemt op het WK zijn ploeg bij de hand. m-gangersmet meer caps. zaterdag 26 juni 2010 door Bert Maalderink Eergisteren in Kaapstad moest ik terugdenken aan Bazel twee jaar geleden, toen het Nederlands elftal door het Rusland van Guus Hid- dink werd uitgeschakeld in de kwartfinale van het EK. Aan de avond van 21 juni 2008 heb ik slechte herinneringen, aan de och tend en middag van die dag niet. Als een herinnering een kleur zou hebben, draagt deze de kleur oran je. Vanaf het moment dat ik die za terdag wakker werd tot het mo ment dat ik naar het stadion ging, zag ik supporters in onze lands- kleur. De schattingen van toen luidden dat er ongeveer 140.000 Nederlanders de Zwitserse stad overspoelden. Je kon die dag in Ba zel geen stap doen of je liep tegen een in het oranje gestoken landge noot aan. Aan het begin van de middag stap te ik in een bus naar het centrum van de stad. Ik weet nog dat ik uit het raam van de bus in de verte een groot park met oranje bloe men zag. Dat dacht ik tenminste. Toen ik beter keek, bleek het een plein vol Nederlandse fans te zijn. Een ongelooflijk beeld. Hoe dichter de bus het centrum naderde, hoe langzamer de bus reed. De chauffeur moest zich heel voorzichtig een weg banen door de enorme menigte die de straten deed verstoppen. Bij het eindpunt wurmde ik me de bus uit en raakte vervolgens verstrikt in de mensenmassa die uit het centraal station schuifelde. Bom vol is een omschrijving die de si tuatie in Bazel te kort doet. Het was imponerend, maar meteen ook ongezellig druk. Woensdag in Kaapstad was dat an ders. Ook nu ging ik 's middags de stad in, hoewel er ook hier veel voetbalfans op de been waren, vond ik het stukken gezelliger. Misschien heeft dat te maken met Kaapstad zelf. Veel bekenden van me die al eens in Zuid-Afrika ge weest waren, hadden me lovende verhalen over de stad verteld. Die bleken te kloppen. In de sjieke havenwijk Waterfront, waar je struikelt over café's, terrassen en restaurants, beviel het me uitste kend. Ook al omdat de supportersle gioenen die er naartoe reisden minder groot waren dan twee jaar geleden in Bazel. Je kon gewoon lopen en overal was ruimte om een glas te drinken en een hapje te eten. Ik ontmoette echte voetbalsupporters en niet de dron ken carnavalsvierders die ik bij het EK van 2008 vooral tegen kwam. Het zou mooi zijn als we dinsdag 6 juli op herhaling gaan in Kaap stad. Dat betekent twee dingen: mij staat opnieuw een leuke dag te wachten en Oranje haalt de hal ve finale. Die wedstrijd wordt na melijk gespeeld in Kaapstad. IDEALE SCHOONZOON terlands. Er zijn vier Nederlandse Zuid-Afrika wilde de wereld tonen waartoe het land in staat is en die missie lijkt na de eerste WK-ronde op koers. De stadions zijn prachtig, het volk is dolen thousiast. Het wordt tijd dat het WK nu ook op het veld echt leuk wordt. Een evaluatie van het WK tot nu toe. Waar moet je begin nen nu de zwakke re broeders zijn af gestoten en het toernooi de beslissende fase in gaat? Bij het demasqué van de fi- door Leon ten Voorde en Roel Wiche nalisten van vier jaar geleden, Ita lië en Frankrijk? Bij de worsteling van andere Europese grootmach ten, de vrolijke dans van de Zuid-Amerikanen, de o zo ver diende ontsnapping van de Ame rikanen, of de weinig gelukkige 'thuiskomst' van het Afrikaanse voetbal? Het zijn allemaal bijzondere ver halen, maar dat wil niet zeggen dat het al twee weken lang genie ten is. Hoeveel heroïsche wed strijden hebben we eigenlijk aan ons voorbij zien trekken? Ameri- ka-Slovenië was spectaculair, Ita- lië-Slowakije sensationeel, de Por tugezen produceerden zeven kunstwerkjes tegen Noord-Korea en bij elke dribbel van de Argen tijn Lionel Messi trok er een golf van opwinding door het lichaam. Maar al met al was er, zoals zo vaak in de groepsfase, te weinig dat bewaard blijft in onze gedach ten. De tijd dat het beste voetbal op een wereldkampioenschap wordt gespeeld is door de verstikkende belangen van de kalender van het internationale clubvoetbal allang voorbij. Het echte topvoet bal is tegenwoordig exclusief gere serveerd voor de Champions Lea gue. Maar toch zag je op het eind van de groepsfase, toen het heilige moeten het kille gecalculeer had verdreven, dat het amusanter werd. Misschien niet meteen be ter, maar wel grilliger, spannen der. Er wordt sinds een paar dagen in elk geval weer over het spelletje zelf gesproken. De vuvuzela blijft blazen, maar de kritiek is een stem uit de achterhoede gewor den. De Jabulani blijft dwarrelen, maar 'het onding' is inmiddels geaccepteerd. Simpel gezegd: het gaat in Zuid-Afrika weer over winst en verlies. Vandaag trekt dat soms zo dolle circus met zestien landen verder. Of we iemand missen? Eigenlijk niet. Italië en Frankrijk hebben de wereld niets gegeven. Waar de re bellerende Fransen te lang vast hielden aan een gehate coach, klampte de coach van Italië zich krampachtig vast aan een stel uit gebluste oudjes. Niemand kan ver baasd zijn over hun eliminatie, al staat het wel wat slordig dat je als Mark van Bommel is niet de aanvoerder van Oranje, maar zet in het veld wel de lijnen uit. foto Jordi Matas/GPD ANALYSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 36