2 zeeland Opinie over kernenergie grillig Directeur veiligheidsregio Zeeland bepleit centralere aansturing PZC zaterdag Leeuw De krant 5 weken voor 15 euro! Moet er een tweede kerncentrale komen bij Borssele? De publieke opinie zwalkt nogal, in tegenstelling tot de politieke standpunten. i i zaterdag 26 juni 2010 door Maikel Harte Bent u niet die man die op zaterdag een column schrijft in de PZC, vroeg de man die zondagmid dag op mij afstapte. „Dat klopt" antwoordde ik. „Columnisten we ten veel, toch?", vervolgde hij. „Nou dat weet ik niet, misschien dat dit voor sommige columnis ten geldt, maar voor mij niet." „Waarom bent u dan columnist?, zei hij met verbazing. Ik haalde mijn schouders op. „Mag ik u toch een vraag stellen waar nie mand mij het antwoord op kan ge ven?" Ik ben de beroerdste niet en dus knikte ik uitnodigend. „Waar om heeft Nederland een leeuw als wapen?", vroeg hij. „Dat valt mij op bij dit WK." Plots realiseer de ik mij de huidskleur en af komst van de man die de vraag stelde. Hij was donker, hij bleek Afrikaan. Daarmee bekroop mij di rect een gevoel van schaamte. Hoe heeft iemand het ooit in zijn hoofd kunnen halen om een leeuw als symbool voor Neder land te kiezen. Wat moeten ze daar in Zuid-Afrika wel niet den ken, als wij met onze vlaggen en COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NAI4) O ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,- Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Telefoonnummer Woonplaats Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven RekeningnummerHandtekening GEEF UW MENING EENS? ONEENS? Stem op www.pzc.nl/energiedebat Stelling 1: Nederland loopt achter bij het stimuleren van duurzame energie. shirts met leeuwen aan komen zetten. Daar stikt het van de leeu wen, terwijl wij er misschien een paar in een dierentuin en een cir cus hebben. En nu stond ik oog in oog met iemand uit Afrika met het gevoel dat ik ter verantwoor ding werd geroepen. Ik probeerde me er nog met een grap van af te maken. „Wij hadden vroeger ook leeuwen, maar die zijn uitgestor ven. Vandaar." Hij lachte, „Loekie de Leeuw zeker!" Ik gaf hem ge lijk. De Spanjaarden zwaaien met vlaggen met een stier erop, de Duitsers hebben een adelaar, de Fransen hebben een haan, alle maal volstrekt logisch. Die leeuw slaat nergens op. „Waarom heb ben jullie geen schaap, koe of Bar- neveldse hen als wapen?", vroeg hij nog „Dat maakt geen indruk", zei ik. Hij ging alleen maar harder lachen. „Heb je er al eens over na gedacht wat voor indruk het maakt als je in Afrika 'Hup Hol land Hup Laat de Leeuw niet in zijn hempie staan' zingt. Alsof hij normaal een driedelig grijs draagt Schrijf daar maar eens een column over." Bij dezen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl TWEEDE KERCENTRALE door Jeffrey Kutterink De publieke opinie over kernenergie is sterk veranderd in de afgelopen decen nia. Nederland ken de vooral veel weerstand tegen kernenergie in de tweede helft van de jaren tachtig. Sinds de eeuwwis seling zijn mensen minder nega tief. Hoe komt dat en wat is daar op van invloed? Het Sociaal Cultureel Planbureau deed er onderzoek naar in op dracht van de ministeries van Vrom en Economische Zaken. De afgelopen jaren lijkt de publieke opinie te verschuiven naar een po sitiever of pragmatischer stand punt. Hoewel er volgens de mees te onderzoeken nog geen meerder heid is voor (meer) gebruik van kernenergie, lijken door de ver wachte energietekorten meer men sen het als onvermijdelijk te be schouwen. Een renaissance? Dat is volgens het SCP vooralsnog een kwestie van publieke en politieke stem ming. Het percentage kernenergie in de totale energievoorziening neemt wereldwijd nog steeds af Van de 52 reactoren die in 2009 in de wereld in aanbouw waren, staan er twee in West-Europa: Fin land en Frankrijk. Verschillende factoren kunnen de meningsvorming beïnvloeden. Mensen die denken vanuit een eco nomisch perspectief, benadrukken de voordelen voor de nationale welvaart en economische groei. Terwijl mensen die redeneren van uit veiligheid, vooral de risico's als uitgangspunt nemen. De publieke opinie verandert door allerlei omstandigheden. Ze ver slechtert na nucleaire ongelukken of door angst voor een nucleaire oorlog. Ze verbetert als er zorgen zijn over afhankelijkheid van olie- leverende landen en klimaatveran dering. Ook sociaal-demografische facto ren zijn van invloed. Mannen zijn aanzienlijk positiever over kern energie dan vrouwen, concludeert het SCP. Ouderen staan er ook po sitiever tegenover en 35- tot 54-jari- gen zijn het meest negatief Lager opgeleiden zijn het minst en ho- geropgeleiden het meest voor kern energie. Kiezers van CDA en WD zijn meer dan gemiddeld voor en die van de PvdA en SP meer dan gemiddeld tegen. Kiezers van GroenLinks zijn sterker tegen. Ook mensen die in de buurt wo nen van een kerncentrale zijn in het algemeen positiever. Dat wordt bevestigd door onderzoek van energiebedrijf Delta, dat een tweede centrale bij Borssele wil bouwen. Delta laat ook TNS Nipo jaarlijks in november een onder zoek doen naar de publieke opinie in Zeeland en Nederland. De uit komsten gebruikt Delta bij het be leid. Maar de uitkomsten van het laatste onderzoek wil het bedrijf niet vrijgeven. „De opinie is al weer positiever dan het onderzoek uitwijst", zegt woordvoerder Peter Couwenberg. „We willen de opi nie niet negatief beïnvloeden." Hoe mensen hun mening vormen en of ze die zullen veranderen, is afhankelijk van vertrouwen in de overheid en berichtgeving in de media. Dat vertrouwen staat on der druk. Het publiek heeft vol gens het SCP reden voor scepsis: voorlichting van de overheid wijkt soms af van de werkelijkheid. On langs nog bleek 'veilig opgeslagen' Duits kernafval op onverantwoor de wijze in oude zoutmijnen te zijn gestort. De journalistieke regel van hoor en wederhoor leidt er volgens het SCP toe dat de kennis van deskundigen en de gevoelens van burgers als gelijkwaardige vi sies worden gepresenteerd. Onder invloed van stijgende ener gieprijzen en de discussie over het klimaatprobleem zal de steun voor kernenergie toenemen. Al blijft volgens het SCP een meerderheid tegen. De publieke steun voor kernener gie kan ook plotseling en sterk af nemen door bijvoorbeeld nieuwe incidenten met centrales of kernaf val. Veel hangt volgens het Sociaal Cultureel Planbureau af van stand punten van politieke partijen en maatschappelijke organisaties. Pro beren zij de steun voor hun stand punt juist te versterken of wordt kernenergie onderhandelbaar on der het mom van 'een hopelijk tij delijk noodzakelijk kwaad'? Wat gebeurt is 'tamelijk onvoorspel baar', denkt het SCP. Daardoor is het ook moeilijk inschatten welke groepen in de samenleving de ko mende tijd meer voor of tegen zul len zijn. door Marcel Modde De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie MIDDELBURG - Burger én hulpdien sten zijn meer gebaat bij aanstu ring van rampenbestrijding en cri sisbeheersing op nationaal of Euro pees niveau. Het Nederlandse mo del van 25 veiligheidsregio's werkt volgens directeur Frans Captijn van de Veiligheidsregio Zeeland (VRZ) inefficiënt en zal uiteinde lijk als tussenvorm verdwijnen. Captijn komt tot die conclusie na een internationale conferentie in China, waar hij op uitnodiging van het Rode Kruis Nederland ver tegenwoordigde. Aan de bijeen komst deden 40 landen mee, waar onder de Verenigde Staten, Japan, Duitsland en Engeland. Captijn zit momenteel midden in een reorga nisatie van de Zeeuwse veiligheids regio, die binnen een jaar z'n defi nitieve vorm moet krijgen. De klei ne schaal waarop in Nederland wordt gewerkt, heeft niet altijd z'n voordelen, vindt de directeur. „De tijd van klassieke rampen raakt meer naar de achtergrond. In een maatschappij die steeds kwets baarder en afhankelijker wordt, moeten we beter anticiperen op nieuwe typen van risico's. Klimaat verandering, epidemieën, groot schalige internetstoringen, noem maar op. Wat we in Nederland doen, is het wiel steeds opnieuw uitvinden. Regionaal moet vooral de basiszorg (brandweer, ambulan ce en politie) centraal staan en goed geregeld zijn. Je hebt er veel meer aan specifieker in te zetten op het individuele vakmanschap van hulpverleners en vooral zor gen dat ze zo goed mogelijk kun nen samenwerken. We moeten stoppen met die onnodige planvor ming. Je kunt je niet op alles voor bereiden", zegt Captijn. Tegelijker tijd bepleit hij lesprogramma's voor scholen om de zelfredzaam heid van burgers te stimuleren. „Dat heeft meer effect dan af en toe een folder op de deurmat."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2