12 Stadsduiven zijn vieze vogels. En nu blijkt dat ze je ook echt ziek kunnen maken. Maar: „Eén parkietje in huis is slechter dan 150 dui ven in een til." zaterdag 26 juni 2010 door Joost Bosman Leuk was dat, als kind op de Dam in Amsterdam duiven voeren. Je kon er zelfs zakjes met zaden ko pen en had je geluk, dan kwamen de duiven op je hand of hoofd zit ten. De tijden zijn echter veran derd. De aaibaarheidsfactor van de (stads)duif is tot een nulpunt ge daald en we vinden hem inmid dels maar een viespeuk. 'Vliegen de ratten' zijn het, zo luidt het cli ché nu (zie kader). Spaanse wetenschappers kwamen afgelopen week met een ietwat zorgelijk onderzoek: duiven zijn 'opslagplaatsen' van bacteriën die de vogels zelf geen schade berokke nen, maar mensen wel. In Madrid blijken zeven van de tien duiven een bacterie te dragen die één van de belangrijkste oorzaken van acu te diarree is (nog erger dan de sal monella-bacterie). Nog eens meer dan de helft van de duiven was be smet met een bacterie die kan lei den tot griep of longontsteking. Microbioloog Edou Heddema deed in 2006 onderzoek naar bac teriën bij duiven. Zijn bevindin gen waren minder ernstig dan die van zijn Spaanse collega's. „Dat neemt niet weg dat je van duiven ziek kunt worden. Vooral de Chlamydophila psittaci-bacterie, die ontstaat in gedroogde duiven- mest die uitwaait, draagt een risi co in zich. Hij gedraagt zich een beetje als de Q;koorts. Je kunt er griep van krijgen en in extreme ge vallen beland je in het zieken huis." Ton Ebben van de Nederlandse Postduivenhouders Organisatie (NPO) relativeert de Spaanse on derzoeksresultaten „Niks nieuws, het is vaker onderzocht. Kom ge woon niet te dicht in de buurt van stadsduiven, dan is er niet zoveel aan de hand." Ebben maakt wel een scherp onderscheid in stads duiven en postduiven. De laatste worden goed verzorgd door hun houders, maar stadsduiven heb ben overwegend een slechte ge zondheid. Ze eten immers alleen maar afval. Ebben zegt dat men sen sneller met duiven in contact komen, doordat die minder schuw zijn dan kraaien, kouwen of huis mussen. Daardoor is de kans op ziekte bij mensen groter. Volgens de Spaanse onderzoekers moeten hun bevindingen 'worden meegenomen bij het beheren van de duivenpopulatie'. Met andere woorden: de hoeveelheid duiven moet (drastisch) worden inge perkt. De vraag is hoe? In het verle den zijn er verschillende metho den uitgeprobeerd. Er werd een 'duivenpil' verspreid in het voed sel om de vrouwtjes onvruchtbaar te maken. De gemeente Amster dam zette roofvogels in om de dui ven in kooien te drijven, waarna ze ver van de stad werden uitge zet. En in Rotterdam kozen ze voor de botte bijl: koolzuurgas. Voormalig WD-raadslid Kees de Gruiter maakte zich er sterk voor. „Het is een humane methode, maar de meerderheid van de ge meenteraad vond van niet", ver telt hij. De raad - die wel erkende dat er sprake was van een plaag - wilde op een andere manier van de duiven afkomen. En dus werd er gefilosofeerd over duiventillen waarin de eieren zouden worden vervangen voor kalkeieren. Zo zou den de vrouwtjes broeden, zonder dat er ooit jongen kwamen. Het plan was volgens De Gruiter wei- 'Er moet wat gebeuren, want die beesten vliegen je zo tegen je kop!' nig succesvol. „Er moet wat gebeu ren, want die beesten vliegen je zo tegen je kop!" Volgens de Dierenbescherming is Rotterdam inmiddels weer terug gegaan naar de gasmethode. „En daar zijn wij natuurlijk niet blij mee", zegt woordvoerder Casper Schrijver. „In Almere en Winscho ten worden duiven weggelokt naar andere locaties, waar ze goed ge voed worden en de eieren worden verruild voor kalkeieren. Maar die methode is duurder dan duiven af maken, dus kiezen gemeenten vaak voor het laatste." Volgens Ebben van de NPO is het achterliggende probleem dat men sen te veel etensresten laten slinge ren in de stad. „Als je minder voed sel weggooit, hebben de duiven minder te eten en blijven vanzelf de gezonde exemplaren over." Het Spaanse onderzoek ten spijt, Ebben gelooft niet dat we nu col lectief bang moeten worden voor duiven: „Eén parkietje in huis is slechter dan honderdvijftig duiven in een til." Microbioloog Hedde ma: „Als iemand vraagt of het nog veilig is over de Dam te lopen, dan antwoord ik: net zo veilig als vori ge week. Het aantal ziektegevallen is nog altijd zeldzaam." En misschien lost het duivenpro- bleem zich vanzelf op. Door de nieuwbouw in de steden hebben ze steeds minder gaten en kieren om in te nestelen. Daardoor zal de stadsduif uiteindelijk (deels) uit sterven. Tot opluchting van velen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 12