Défilé van Nederlandse veteranen kijktip Radio Tour de France werd veertig jaar geleden voor het eerst uitgezonden. Bernice Breure blikt terug op 'het equivalent van het zorgeloze zomergevoel', zoals het programma wordt genoemd dat al jaren bestaat door vast te houden aan een format dat sport en amusement samenbrengt. Herinneringen zaterdag, 12.40 uur 1980 was het meest glorieuze jaar voor Nederland in de Tour de France. Joop Zoetemelk (midden) won de ronde, Hennie Kuiper (rechts) werd tweede. W ielrennen en radio zijn voor elkaar ge boren, consta teerde een adept ooit in zijn beschouwing over het feno meen Radio Tour de France. Het zo merse NOS-radioprogramma, dat veertig jaar geleden voor het eerst werd uitgezonden, is een instituut. En ééntje waar nimmer aan de ba sis is gemorreld, opvallend in de steeds maar alle kanten op stuite rende mediawereld. Het format van bedenker Kees Buurman is sinds begin jaren ze ventig constant: een presentator in Hilversum, de hoogst gewaardeer de (cijfer 8,2 in een recent luister onderzoek) Tourflitsen: korte scha kelingen naar de verslaggever aan de finish of die op de motor (des tijds een unicum), muziek en een spelletje, een studiogast, een quiz, een telefoontje of een typetje als Ab Kaashoek. En natuurlijk die heerlijk zomerse, Franse plaatjes. Met het bepalen van de Tour Ar tiest, vaak Franstalig, heeft muziek- samensteller Herman van de Vel de dik twintig jaar lang 'een reser vaat voor bedreigde muziek' opge zet. Dankzij het radioprogramma werden platen hits, zoals de Lam bada (Kaoma, 1989), Dromen zijn bedrog (Marco Borsato, 1994) en Banger Hart (Rob de Nijs, 1996). Zelfs de jingles 'NOS Radio Tour- flits... Tourflits... Tourflits....' en 'lei Radio Tour de France' en de begin- tune Trumpet Cross van Rein van den Broek hebben op menig luiste raar blijvende indruk gemaakt. Maar uiteindelijk is het de echte wielerfan om de Tour zelf en de verslaglegging ervan te doen. On der anderen Jean Nelissen, Her man Stok, Lex Harding, Koos Pos- tema, Clairy Polak, André van Duin, Jan Douwe Kroeske, Sjors Fröhlich, Pieter Storms en Evert ten Napel werkten mee aan het programma. Dionne de Graaff en Jeroen Stomphorst zijn dit jaar de nieuwe stemmen, aangevuld met columnisten Nico Dijkshoorn en Harmen Siezen. Jeroen Wielaert zorgt met zijn reportages voor de couleur locale. Theo Koomen is de naam die on losmakelijk is verbonden met het radioprogramma. Hij was tot zijn dood in 1984 de drijvende kracht. Hij werd geroemd als 'de populair ste radioverslaggever die Neder land ooit kende'. Hij deed verslag in de tweede helft van de jaren ze ventig, de hoogtijdagen van de Ra- leighploeg van Peter Post. Eén mil joen Nederlanders stemden af op zijn verslag vanaf de motor. Wan neer hem de juiste feitjes even niet te binnen wilden schieten, riep Koomen steevast: 'We gaan onder een tunnel door. Terug naar de studio in Hilversum'. Hij kwam met deze en andere halve waarhe den weg omdat op tv destijds nog niet veel live-uitzendingen waren van de wielerronde. De bijdragen van de eveneens overleden oud- wielrenner Gerrie Knetemann waren eveneens vermaard. In 1980, het jaar dat Joop Zoete melk de Tour won, trad Jacques Chapel aan als radiocommentator. Zijn stijl werd omschreven als 'een typische mix van enthousiasme en cynisme'. Bekend is de anekdote dat producer Ferry de Groot tij dens een live-uitzending van een lange, saaie etappe Chapel trakteer de op de geluiden van een porno film op zijn koptelefoon. 'Ter be vordering van de stressbestendig heid', aldus De Groot. Chapel weidde tijdens interviews graag uit over boeren die de weg blok keerden, of een kudde schapen op de weg in de Pyreneeën. Ook zag hij ooit een Fransman die woe dend een 5-literfles champagne te gen een boom stuksloeg, nadat Greg Lemond de Tourzege op 8 se conden had weggegrist voor de neus van Laurent Fignon. Verslaggever Leo Driessen sprak over het 'familiegevoel' in de Tour: „Twee weken op eikaars lip en je hebt een sitcom als Cheers, inclu sief de onvermijdelijke, voorspelba foto's ANP/CPD re humor." De in 2008 overleden Chapel maakte wel een kantteke ning bij het romantiseren van het deel uitmaken van de Tourkara vaan. „De Tour is zó verschrikke lijk groot geworden, dat het niet meer te overzien is. zei hij in een interview. „Het familiegevoel is helemaal verdwenen. De oudere collega's, ook uit het buitenland, ken ik nog wel, maar de jongere niet meer. De Tour is een multina tional geworden, terwijl ik eigen lijk van de kruidenierszaak houd." NOS Radio Tour de France, zater dag 3 tot en met zondag 25 juli, van 14.00 uur tot 18.30 uur, da gelijks op Radio 1. Op 3 juli van 14.00 uur tot 20.00 uur in ver band met de proloog in Rotter dam, op 4 juli van 12.15 uur tot 18.30 uur, vanwege vertrek uit Rotterdam. - Reageren? redactie.media@wegener.nl Mart Smeets, tegenwoordig het gezicht van de tv-verslaggeving: „De Tour de France is het watermerk van de zomer. Het is eigenlijk een vreemd fenomeen, de ronde van Italië is moeilijker, de ronde van Spanje leuker, maar omdat het zo mooi aansluit bij het zomergevoel krijgt de Tour de France zoveel aandacht De bedenkers van 'Radio Tour de France' hebben heel goed gezien dat de Tour een sportoverschrijdend evenement is, dat je er een spektakel van moet maken. En dankzij muzieksamensteller Herman van de Velde heb ik leren zingen." Dione de Graaff doet samen met Tom van 't Hek de middaguitzendingen: „Als kind al was het nogal een puntje in onze vakanties: naar het strand, oké, maar ik ging alleen mee als de radio óók mee ging. Ik wilde al vroeg niet meer op va kantie tijdens de Tour, tenzij het in Frank rijk was, in een gebied waar we nog etap pes konden bekijken. Als ik 'Radio Tour de France' zeg, denk ik vooral aan Klaas Samplonius en Felix Meurders, de twee stemmen waarmee ik groot werd. Als ik Felix hoor met het programma 'Kassa', krijg ik echt een zomergevoel: 'Wanneer komt dat Franse plaatje nou?'." Verslaggever Gio Lippens, de man die ja renlang achterop de motor verslag deed: „De overwinning van Jan Janssen in 1968 heb ik nog op vakantie uit-een krant moeten vernemen, naar de winst van Joop Zoetemelk in 1980 luisterde ik via de Wereldomroep op een Spaanse camping. Ik vond Theo Koomen gewel dig: hij sprak van 'een spervuur van ren ners' terwijl het peloton er heel rustig bij reed. Alles voor een mooi verhaal. Dat kun je nu niet meer doen, je wordt meteen gecorrigeerd vanuit Hilversum waar iedereen de televisiebeelden in de gaten houdt"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 127