Nog genoeg 'huiswerk' te doen 29 wonen XS 'Eén misser hebben we voorkomen...' Kraaien pikken regelmatig de kit uit de De onderste takken en bladeren van mijn sponningen van de ramen: een hels kabaal. abrikozenboompje zijn bruin geworden. wonen@wegener.nl 024-3650509 Zaterdag 26 juni 2010 passen, maar niet exact hetzelfde zijn. De laatste weken verplaatst het werk zich naar binnen, de vloerverwarming en elektriciteitsleidingen worden aange legd. De elektricien had onze papieren aantekeningen over dat laatste op de mu ren aangegeven met krijt, aan ons de taak dat nauwkeurig na te lopen. Want in het echt kan een 'goed gepland' licht knopje toch net vreemd uitkomen. We hoefden maar een paar stopcontacten een beetje te verplaatsen, zodat er straks nog net een kastje naast past of de was machine niet in de weg komt te staan. Eén misser hebben we wel voorkomen: we waren zelf een centraal lichtpunt in de badkamer vergeten. We hadden al leen spotjes, boven de spiegel, naast het bad en boven de douches. Gelukkig was dat vrij makkelijk aan te passen. De elektricien dacht zelf ook mee. In twee slaapkamers hebben we een open kapconstructie, maar hoe wil je daar een kroonluchter of andere lamp ophangen, zonder dat je zo'n lelijke elektriciteits doos ziet en een pvc-buis ernaartoe? Uit eindelijk hebben we een aansluiting in de hoek op de muur laten maken. Dan hoeven we alleen een snoertje naar de lamp te trekken en dat is wel weg te wer ken. Nu komt de bouwvak eraan. Voor die tijd moeten we nog heel wat details uit zoeken: glas in lood voor de schuifdeu ren, kleuren voor de muren, sierlijsten voor de plafonds, (foto)behang voor de kinderkamers, vloerbedekking voor bo ven. Voorlopig hebben we nog genoeg 'huiswerk'. Reageren? redactie.wonen@wegener.nl len. Dat is zink. Hadden we dat geko zen? Ja, het staat in het bestek. En als we diep nadenken, hebben we het daar wel eens over gehad, op een bepaald mo ment in de afgelopen jaren. Gelukkig zijn dat tot nu toe alleen maar positieve 'verrassingen'. Want ook dat zink staat goed. Net als het een klein beetje uit de gevel komen van de schoorstenen, aan de ene kant iets meer dan aan de andere kant. Zoals ook de dakgoten van de uit bouw niet op dezelfde hoogte zitten: de linkergoot zit wel een meter lager dan de rechter. Ook dat klopt, het hele huis heeft van dat soort details die bij elkaar Foto boven: De gevel is al voor de helft gevoegd en de dakkapellen worden be kleed met zink. De schoorsteen steekt een beetje uit de gevel: een leuk detail. Foto midden: De pannen liggen klaar om gelegd te worden. Foto onder: De vloerverwarming: een surrealistisch beeld. foto's ID2 Media llze Rike en haar gezin zijn bezig met het bouwen van een eigen huis. In deze krant doet zij regelmatig verslag van wat daarbij komt kijken. In deze aflevering schrijft ze over de fijnafwerking, de details. Het wordt echt een mooi huis. We zien het elke dag groeien en elke dag weer staan we dan versteld van de vorderin gen. De voorbereidingen duurden zo lang en nu gaat de bouw zo snel. Elke dag zien we bovendien hoe datgene wat we bedacht hadden, in het echt nóg mooier wordt. Zo wilden we 'gekke, grote bakstenen', zoals de aannemer het noemde (hij houdt zelf meer van het traditionele for maat). Nu de steigers weg zijn en de mu ren zijn gevoegd, is het eindbeeld duide lijk: we vinden het mooi! De dakpannen passen er ook perfect bij. Lei vonden we schitterend, alleen veel te duur. Dus kozen we voor 'OVH' (Opnieuw Verbeterde Holle of Hollandse pan), maar dan wel 'rood genuanceerd'. Apart, vin den kenners, maar het past, al thans, dat vinden wij. Het past gewoon bij óns huis. Er zijn ook details die nu ineens opvallen. Zoals de bekleding van de zijkant van de dakkapel- door Jan van Mullem redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 Lezer L. Beeckman woont in een lan delijke omgeving. In zijn woning zit ten grote ramen, waarvan het glas is vastgezet met kit. 'Regelmatig word ik 's morgens gewekt door tikkend geluid. Dat blijkt afkomstig van te gen mijn ramen beukende kraaien. De vogels pikken de kit uit de raam- dorpels. Ik heb ze al vaker opnieuw gevuld, maar de kraaien smullen er zo weer van. Wat kan ik nog doen?' „Toevallig heb ik, toen ik in Ierland woonde, een kraai gekend die stop verf uit sponningen van ramen at", zegt deskundige Romke van de Kaa. „Het maakte een hels kabaal. Hoe wel kit natuurlijk anders smaakt dan stopverf, zou ik, als het mijn ramen waren, eens experimenteren met stoffen waar kraaien niet zo van hou den. Bijvoorbeeld hertshoornolie of eucalyptusolie. Vogels hebben een goede 'neus' en er moet toch iets te vinden zijn waardoor de kraai de eetlust vergaat. Je zou ook nog zwart garen kunnen spannen." De abrikozenboom van lezer H. van Beesten is ziek. 'Ik heb dit boompje al zo'n tien jaar. Hij heeft het altijd goed gedaan, was gezond, tot vier weken geleden de onderste takken en bladeren begonnen te verwel ken. Ze werden bruin. Hoe dat zo plotseling is gekomen, geen idee.' Na het advies aan Van Beesten wat digitale foto's te maken en mee te sturen, buigt Romke van de Kaa zich over de kwestie. „Sommige takken zien er gezond uit, andere sterven in hun geheel af. Op de stam is een gezwel te zien. De symptomen zijn duidelijk die van Monilia, een schim melziekte die bij fruitbomen vaker optreedt. Fruitkwekers spuiten met een fungicide op het moment dat de knoppen beginnen te 'schuiven' en daarna nog een keer tijdens de bloei. Verwijder in ieder geval de aangetaste takken en verbrand die of gooi ze in de vuilcontainer. Ont smet de snoeischaar met alcohol, want Monilia is erg besmettelijk."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 117