wonen 26 m Junival Verlekkeren Afzuigkap! wonen@wegener.nl 024-3650509 M Zaterdag 26 juni 2010 Ü»ïk*<I STEEL DE STIJL Stylisten doen vaak inspiratie op tij dens reizen. Waarom zouden wij dat niet ook doen? Wij bezoeken vier weken lang logeeradressen met een bijzondere sfeer, op zoek naar de in terieurgeheimen en de beste tips. Volg dat voorbeeld en steel-de-stijl voor thuis! Vandaag slotaflevering 4: Vintage Hotel Brussel. 'Mooie lamp' was het eerste wat ik dacht bij het zien van deze fo to. Maar nee, het is geen lamp - hoewel hij ook licht geeft - maar een afzuigkap! Dat woord doet ei genlijk geen recht aan het fantas tische ontwerp van het Italiaan se (hoe kan het anders) design team Elica, dat op de woonbeurs in Milaan al van zich deed spre ken met deze creatie. De hypnoti serende waterval van kristal, zo als deze Star op de website van de Nederlandse dealer Axiair (Axiair.nl) wordt genoemd, be staat uit drie afneembare delen die zelfs in de vaatwasser kun nen. De Star, opgebouwd uit honderden prisma's, kan vrijhan- gend aan het plafond worden be vestigd. Binnenin zitten koolstof- filters. Afstandsbediening is op tioneel. Zijn prijs: 3.810 euro. Te opzichting? Elica (Elica.com) maakt ook 'eenvoudiger lampaf zuigkappen' in tal van kleuren. VINTAGE VINOEN Een hotel vol vintage designklassiekers hoeft geen kermis te worden. Helemaal niet, vindt interieurinrichter Michel Penneman, die het Vintage Hotel in Brussel onder handen nam. „Combineer het karakter van vintage met een sobere basis." door Renske Schriemer ren nog aanwezig en op de begane grond was een speelse ruimte die perfect dienst kon doen als de crea tieve, huiselijke hotelloby en wijn bar die ze voor ogen hadden. Bo vendien lag het pand op een steen worp afstand van de bruisende winkelstraat Avenue Louisa. De Henrions wilden een onge dwongen sfeer in hun hotel, een Romke gaat de komende zomermaanden op vakantie. Speuren naar vintage is in. Sla een woonmagazine op of kijk goed om je heen bij designminnen- de vrienden en kennis sen en je ziet het: originele meu belstukken uit de jaren vijftig, zes tig, zeventig doen het goed. Sommige mensen vinden het leu ker en spannender om een origi neel Panton Chair in huis te heb ben dan het exemplaar dat Vitra nog steeds in productie heeft. Zo ook Fabian en Isabelle Henrion, een Brusselse kok annex restau ranthouder en zijn echtgenote. Ze runnen het populaire restaurant Ventre Saint Gris in Brussel, maar droomden al tijden van een hotel. „Fabian liep al jaren rond met de naam Vintage. Voor hem was dat een fusie van wijn, zijn passie, en vintage meubels." Een paar jaar geleden kon het stel een vervallen historisch pand ko pen, dat tot dan toe in gebruik was geweest als huis voor ouden-van- dagen. Hoewel het er smeriger was dan je je voor kunt stellen, be zweert Isabelle, zagen ze direct po tentie. Alle authentieke details wa- Twee weken geleden beschreef ik het gat van juni, de tijd dat bloembollen zijn uitgebloeid en vaste plan ten nog niet op gang zijn.. Maar juni heeft niet alleen een gat. Deze maand zijn we ook getuige van de junival. De junival is bekend geworden door Jan Wolkers, die zijn roman zo noemde. In De Junival legt de hoofdpersoon voor zijn moeders verjaardag de woorden 'Leve Moeder' van mos onder een perenboom. Dat kun je dus ook doen met mos in plaats van bespuiten met mosdoder. Die peren boom laat kleine peren vallen op het kunstwerk: de junival. De junival is het verschijnsel dat in juni veel fruitbomen een deel van hun vruchten laten vallen. Bomen kunnen niet denken, maar wel plannen. In juni schatten ze in hoe veel vruchten ze dat seizoen kunnen grootbrengen. De rest laten ze vallen. Zo regelen ze zelf de omvang van hun nage slacht: in gunstige jaren meer, in ongunstige minder. Wie niet bekend is met de junival - wie bijvoorbeeld een fruitboom in zijn tuin heeft geplant en zijn eerste oogst ver wacht - schrikt zich vaak een ongeluk van die junival. Hij denkt dat er iets aan de hand is met zijn boom, maar het is een normale, jaarlijkse ge beurtenis. Wel is het zo dat je een boom zodanig kunt vertroetelen met mest en wa ter, dat hij voor meer nage slacht zorgt. Lees hiervoor een ander boek van Wolkers: De perzik van de onsterfelijk heid. Zijn Gifsla en Een roos van vlees zijn van minder be lang voor de tuinier. De junival beperkt zich overi gens niet tot fruitbomen. Juni is ook de maand waarin kastanjebomen een deel van hun vruchten laten vallen, foto Romke van de Kaa Naast een gat en een val kent juni ook de langste dag: een baken voor iedere tuinier. De langste dag is de dag van de zonnewende, meestal 21 juni. Die dag is ook voor de tuin een keerpunt. Het groeien en bloeien van veel planten wordt beïnvloed door de daglengte en als de dagen korter worden, verandert de hormoonhuishouding van de plant. Wat betekent dit voor de tuin? Bijvoorbeeld dat bij veel struiken de groei eruit raakt Wie wil dat zijn hagen presen tabel blijven, knipt buxus, taxus en liguster daarom vóór de langste dag. Tot de langste dag kunnen ook laatbloeiers nog worden teruggeknipt. Zo knippen gedreven tuiniers de helft van de floxen terug om de bloeitijd te verdubbelen, want de gemaltraiteerde floxen zullen later bloeien. Stekken wordt moeilijker na de langste dag; de spiegel van de groeihormonen in de plant wordt lager. Daardoor duurt het langer voordat stekjes wortelen. Maar daaraan kan een mouw word.en gepast door ze in hormoonpoeder te dopen. Voor ons begint de zomer op de langste dag, maar veel plan ten doen het dus vanaf die datum iets kalmer aan. Behalve het onkruid, want dat groeit altijd. Junival: afgestoten vuchten. M Websites waar je informatie vindt over (vintage) design: www.designaddict.com www.designtop100.com Winkels: Bebon: www.bebob.nl Design for Delight: www.designfordelight.nl Kikke Spulle: www.kikkespulle.com Tip van Michel en Isabelle: Het Brusselse veilinghuis St. Job in Uccle: www.uccle-st-job.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 114