Damast van de Oranjes Steel de stijl: vintage in Brussel 26 en 27 binnen buiten Altijd ai benieuwd geweest naar het damast waarop de Oranjes dineren? De expositie- De expositie Glanzend wit voor de Oranjes - gedenkdamast voor het koningshuis, is nog te zien tot en met 21 oktober 2010 in het Audax Textielmuseum in Tilburg. www.textielmuseum.nl Damastwasserij In de damastwasserij voor antiek en modern tafel goed (ook geborduurde of opengewerkte kleden), onderdeel van het Textielmuseum, kunnen particulie ren hun eigen tafellinnen op traditionele wijze laten wassen: met natuurlijke zeep, waarna het wordt ge mangeld en vervolgens 24 uur in de linnenpers ver blijft. Tenslotte wordt het verpakt in blauw papier tegen het vergelen. Alle tot nog toe bekende damastontwerpen voor de Oranjes worden tot en met 21 oktober in het Textielmuseum gepre senteerd. Voor de expositie 'Glan zend wit voor de Oranjes' worden ze aangevuld met enkele bijzondere ontwerpen uit de zeventiende eeuw. Tussen de rijen weefgetouwen en de damastwasserij staat een aantal 'Glanzend wit voor de Oranjes' in het Tilburgse Audax Textielmuseum mag dan weinig plaats innemen, boeiend is hij zeker, door Fofly van Dijk vitrines gegroepeerd waarin het ko ninklijk damast te bewonderen valt. De collectie waarover het Tex tielmuseum al beschikte, is uitge breid met bruiklenen uit het Ko ninklijk Huis-archief Jubilea, geboorten en huwelijken in de koninklijke famlie vormen traditiegetrouw de aanleiding voor het ontwerpen en vervaardigen van gedenkdamast. Ook ter gelegen heid van het huwelijk van Willem- Alexander en Maxima werd bijzon der tafelgoed vervaardigd op hand weefgetouwen met jacquardinrich tingen. Het tafelgoed werd doorgaans als geschenk aangeboden aan de vor sten, waarna het ook op de vrije markt verkocht werd. Het oudst be kende gedenkdamast dateert uit 1874. Damastweverij en hofleveran cier Hoogerwou uit Boxtel weefde dit voor koningin Sophie en ko ning Willem III. Tafellakens, servetten, vingerdoekjes en gedenkdoeken met bijvoorbeeld ingeweven takken met oranje appeltjes: lief hebbers zullen ervan smullen. Dat geldt ook voor een vin gerdoekje met franje ter gelegenheid van de inhuldiging van koningin Wilhelmina uit 1898. Dankzij haar lange regeerpe riode (officieel 58 jaar, waarbij haar moeder Emma de eer ste 10 jaar regentes was) is er voor Wilhelmina veel gedenk damast vervaardigd. Het werd vaak voorzien van een mono gram. Dat werd erop geborduurd of ingeweven. Verrassend is een ontwerp met Franse lelies dat Anton Pieck maakte voor koningin Juliana, ter gelegenheid van Damastweverij in het Textielmuseum, waar nog met de hand damast wordt geweven. haar huwelijk met Bernhard in 1934. Dat ontwerp werd later bij de 18e verjaardag van prinses Beatrix aangepast. Dat gebeurde in op dracht van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen, die het de kroonprinses aanbood. Voor 40 gul den konden de leden de set aan schaffen. Natuurlijk was ook het huwelijk van Beatrix en Claus aanleiding voor een nieuw ontwerp, met daar in kasteel Drakensteyn verwerkt. „De naam van het kasteel was met een i geschreven, en het ontwerp werd daarom in eerste instantie af gewezen door Beatrix", weet conser vator Caroline Boot van het Textiel museum. „En over het monogram had ze haar eigen idee: volgens de traditie zou dat BC moeten zijn, Beatrix-Claus. De koninklijke volg orde. Maar Beatrix stond erop dat het CB moest worden. Eerst de naam van Claus, dan pas de hare. Dat was heel ongebruikelijk." Het huwelijk van Willem-Alexan- der en Maxima in 2002 vormde aan leiding voor het blad Vorsten Roya le om het bruidspaar gedenkdamast aan te bieden. Daarvoor werd het moderne ontwerp 'Grid' van Peter Struycken gekozen. „Al gaat het hier om een traditie, de ontwerpen gaan wel mee met de tijd. Ze wor den hedendaagser", zegt Boot. „Kijk maar in onze Textielshop: bekende ontwerpers als Jurgen Bey, Hella iongerius en Kiki van Eijk hebben design tafelgoed ontwor pen dat vervaardigd is in het TextielLab." Brabant en Twente zijn altijd belangrijk geweest voor de we verij, maar rond 1970 verdween de nijverheid. Het Textiel museum hield in 2005 de traditie van koninklijk gedenkda mast in stand met het 'Koninginnedamast' ter gelegenheid van het 25-jarig regeringsjubileum van koningin Beatrix. Kunstenaar Jurgen Bey tekende voor het ontwerp met daar in 25 ingeweven patronen van gebeurtenissen, voor elk rege ringsjaar één, variërend van de Elfstedentocht tot de krakers rellen. Het kleed werd vervaardigd in het Textiellab van het museum. Het damast werd aan de vorstin geschonken en was tijdelijk te koop in de museumwinkel. „Op bestelling is het nog steeds te koop", aldus Boot. Als het aan de conservator en het museum ligt, wordt de traditie gewoon voortgezet als Willem-Alexander straks re geert. „We beschikken over alle faciliteiten om het te maken en weten dat de koninklijke familie er veel waarde aan hecht. Het wordt ook regelmatig gebruikt, is ons verteld." Alle handweefgetouwen, afkomstig van de voormalige weve rij en hofleverancier Hoogerwou die furore maakte in de re gio Eindhoven, zijn nog dagelijks in gebruik in het mu seum. Ook patronen en tafellinnen van het bedrijf behoren nu tot de collectie. De tentoonstelling wordt aangevuld met een unieke, 'geres taureerde' film uit 1935 over het intensieve proces van het weven en bleken van tafellinnen bij Van Dissel in Eindho ven. De bekende en veelzijdige kunstenaar Chris Lebeau maakte veertig jaar lang ontwerpen voor deze weverij. 'Koninginnedamast' voor het 25-jarig regeringsjubileum van koningin Beatrix (2005). Ontwerper is Jurgen Bey. Dinergarnituur 'Koningsdamast' van katoen en kunstzijde, dat in 1937 ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Juliana en r>o Reageren? prins Bernhard is uitgebracht. De leverancier is Swelheims Linnen-industrie. foto's Textielmuseum redactie.wonen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 113