sport 133 branden Altijd beladen, nooit saai Buffon ontgoocheld wk voetbal achtstefinales Zuid-Afrika vrijdag 25 juni 2010 De Italiaanse doelman Gianluigi Buffon stelde ont goocheld vast dat zijn land terecht is uitgeschakeld op het WK. Als je niet kan winnen, moet je naar huis, zo werkt het", aldus Buffon, die vanwege een hernia alleen de eerste wedstrijd van Italië speelde. door Barry van der Hooft JOHANNESBURG - Sinds de rugbyers er in 1995 wereldkampioen wer den, heeft Ellis Park voor de Zuid-Afrikanen een magische klank. De wereldkampioen voet bal van 2006 houdt louter slechte herinneringen over aan de duels in hetzelfde stadion. Tijdens de Confederations Cup verloor Italië er vorig jaar van Egypte, gistermid dag volgde tegen Slowakije de tota le ontmanteling. De titelhouder ging met 3-2 onderuit en beleefde en beschamende aftocht. Net als Tankrijk, vier jaar geleden nog de pponent in de WK-finale. Fabio Cannavaro beende als laat ste, met het hoofd gebogen, de catacomben in. De 36-jarige aan voerder speelde zijn laatste inter land voor de Squadra Azzurra en stond dit toernooi synoniem voor de zwakke gesteldheid van het Ita liaanse voetbal. Cannavaro heeft zijn beste jaren al geruime tijd ach ter zich liggen, net als andere Itali aanse dertigers. Toch bleef Marcel lo Lippi halsstarrig vasthouden aan routiniers als Gennaro Gattu- so (32), Gianluca Zambrotta (33), Mauro Camoranesi (33) en Anto nio Di Natale (32). Ze waren stuk voor stuk nauwe lijks vooruit te branden, maar dat had niet alleen met leeftijd te ma ken. Middenvelder Daniele De Ros si is pas 26, maar voetbalde in Zuid-Afrika als een oude man. Dat Italië als laatste in de poule eindig de - nog achter het nietige Nieuw-Zeeland - kwam ook niet eens als een verrassing. Sinds het veroveren van de wereldtitel in Duitsland presteerde het team bij zonder matig. Op het EK van twee jaar geleden werd het weggespeeld door het Nederlands elftal (3-0). Italië bereikte nog wel de tweede ronde, maar van een homogene groep was nooit sprake. Roberto Donadoni, die na het WK Lippi was opgevolgd, werd na het toernooi ontslagen. Lippi maakte toen de fout om weer te rug te keren als bondscoach. De plaatsing voor het WK verliep moeizaam, ook omdat Lippi ver schillende spelers bleef negeren, nauwelijks verjongde en vooral vertrouwen bleef houden in zijn oude kern. De afgelopen elf dagen speelde zijn ploeg stroperig, on geïnspireerd en statisch voetbal. Het team kon niet domineren, had geluk dat het tegen Nieuw-Zee land (1-1) niet tegen een nederlaag aanliep, en kreeg in de derde en beslissende poulewedstrijd tegen Slowakije nauwelijks een poot aan de grond. Pas in de slotfase, bij een 2-0-achterstand, kwam er" wat leven in de ploeg. Di Natale zorg de voor de hoopgevende 2-1 en daarna werd de gelijkmaker van Fa bio Quagliarella afgekeurd. Omdat de statische defensie zich uit een inworp nog maar een keer liet ver rassen door invaller Kamil Kopu- nek (3-1) was het pleit beslecht. De prachtige stiftbal van Quaglia rella (3-2), ver in blessuretijd, was alleen nog voor de statistieken. De duizenden in het blauw gestoken fans dropen een illusie armer af, net als hun voormalige helden. Voor de 62-jarige Lippi kwam daar mee in Johannesburg een pijnlijk einde aan zijn tweede periode als bondscoach. „Dit is volledig mijn verantwoordelijkheid", zei hij na afloop. Zijn opvolger Cesare Pran- delli gaat bouwen aan een nieuwe ploeg die tegenstanders weer angst moet inboezemen. Want de vier voudig wereldkampioen moet op ieder eindtoernooi bij de titelkan didaten worden genoemd. De hoop op de volgende ronde die Nieuw-Zeeland koesterde, werd gisteren niet bewaarheid. Toch ver laat de ploeg van bondscoach Ricki Herbert het WK met opgehe ven hoofd. De All Whites bleven ook tegen Paraguay ongeslagen (0-0), maar het derde gelijkspel op rij volstond niet om de tweede ronde te bereiken. Veel kansen vie len er niet te noteren bij het duel in Polokwane. Paraguay eindigt als groepswinnaar, Slowakije als twee de. Eén van de weinige keren dat Engeland aan het langste eind trok tegen Duitsland dateert uit 1966. De Engelsen werden toen op Wembley wereldkampioen mede door de omstreden goal van Geoff Hurst (tweede van links). De bal was niet over de lijn, maar werd wel geteld. foto EPA door Theo Brinkman port elizabeth - Wat te doen als het Engels elftal belabberd pres- teert? Stuur ze naar de kroeg, dacht Fabio Capello. De bonds coach gaf gisteren toe dat de Engel se spelers op de avond voor de be slissende wedstrijd tegen Slovenië gerust een biertje mochten drin ken. Engeland won en treft nu aartsvijand Duitsland. 'Herr we go again' kopte The Sun gisteren. 'Het goede nieuws: we zijn door. Het slechte nieuws: de volgende tegenstander is Duits land'. Aldus the Guardian. De Engelsen hebben alle redenen om met de nodige angst uit te kij ken naar zondag. Als Duitsland en Engeland om het echie spelen, zijn het namelijk meestal de Duitsers die winnen. Afgezien dan van die ene keer in 1966, toen Engeland in het eigen Wembley de wereldtitel veroverde. Bloemfontein kan zich opmaken voor de grootste kraker uit de acht ste finales van dit wereldkampi oenschap. Wedstrijden tussen de twee grootmachten zijn altijd bela den en nooit saai. De beroemdste: die WK-finale van 1966, met het omstreden doel punt van Geoff Hurst. De verrassendste: de schokkende 5-1-overwinning van Engeland in München, in september 2001 (WK-kwalificatie). De slechtste: de groepswedstrijd op het EK van 2000; Engeland won met 1-0, maar beide landen overleefden niet eens de poule met Portugal en Roemenië. De meest dramatische: de halve finale van het WK in Italië. Turijn, 4 juli 1990, een horror-avond voor de Engelsen. Al tijdens de verlen ging barstte Paul Gascoigne in tra nen uit omdat hij een gele kaart kreeg en daardoor de eventuele fi nale moest missen. Het werd 1-1, strafschoppen waren nodig. Stuart Pearce zag zijn penalty gestopt worden door Bodo Illgner. Ook Chris Waddie miste. De linkspoot schoot snoeihard over. Engeland lag eruit, Duitsland ging door en werd vier dagen later wereldkampi- Die avond in Turijn was voor de Engelsen het begin van een penal tytrauma. Ook in 1996 (halve fina le EK), 1998 (achtste finale WK), 2004 (kwartfinale EK) en 2006 (kwartfinale WK) werd het uitge schakeld na penalty's. Vooral die op het EK van 1996, in Engeland, kwam keihard aan. Der tig jaar na de wereldtitel - dertig jaar zonder succes, 'thirty years of hurt' - hunkerde het land naar een prijs. 'Achtung! Surrender!' kopte de voorpagina van the Daily Mir ror voor de wedstrijd. Twee spe lers, Stuart Pearce en Paul Gascoig ne, werden afgebeeld als soldaten. 'And for you Fritz, ze Euro96 is over'. Maar alle stoere, opruiende taal van the Mirror ten spijt, aan het eind van de avond was Duits land opnieuw winnaar na straf schoppen. En ook dit keer won Duitsland een paar dagen later het toernooi. Voor Capello is het derhalve te ho pen dat het zondag niet uitdraait op een strafschoppenserie. Tenzij de Italiaan ook voor dat Engelse trauma een medicijn heeft. za 26 juni Uruguay - Z.-Korea za 26 juni VS - Ghana ma 28 juni Nederland-Slowakije ma 28 juni 1C-2H OÏÏTT' zo 27 juni Argentinië -Mexico zo 27 juni di 29 juni Duitsland - Engeland; Paraguay-Japan di 29 juni 1H-2G vr2 juli vr2 juli za 3 juli Soccer City Stadion Johannesburg za 10 juli Rwartfifialësj halv.efinales finales; ^aaaagOseGg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 85