221 zeeland Le Roy gaat voor nieuwe uitdaging Vlasserswerktuigen Nieuw parkeerplan voor Kop van de Noordstraat Renovatie belfort Sluis nog dit jaar hervat Beoogd wethouder in Harlingen almanak Band 'Tegenwoordig betalen ze om te spinnen bij een fitnessschool. Vroeger trapten ze zich uit de naad op een tweetrapper om het vlas te zwingelen.' vrijdag 25 juni 2010 door Frank van Cooten terneuzen - Met het beoogd wet houderschap in het Friese stadje Harlingen kiest de voormalige Zeeuwse gedeputeerde en ex-wet houder van de gemeente Sluis Ma ria le Roy uit Hulst voor een nieu we politieke uitdaging. „Harlingen wil net als Sluis be stuurlijk op orde komen. Dat is een behoorlijke bestuurlijke uitda ging. Er is een nieuwe coalitie aan getreden die niet eerder bestuurlij ke verantwoordelijkheid heeft ge kend." Die nieuwe coalitie, bestaande uit Frisse Wind, Harlinger Belang, GroenLinks, D66 en SP, koos be wust voor twee wethouders van buitenaf om een nieuwe en frisse bestuurlijke wind te laten waaien in de historische havenstad van 15.809 inwoners. Harlingen krijgt twee wethouders. Behalve Le Roy is dat Jan Albert de Boer, voormalig wethouder van Hoorn. „Wij zijn beiden geselecteerd op basis van het nieuwe collegepro gramma", zegt Le Roy. Ondanks de grote afstand tussen Zeeuws-Vlaanderen en Friesland ziet Le Roy overeenkomsten. Fries land is net als Zeeuws-Vlaanderen een krimpregio met de bijbehoren de problematiek en uitdagingen, Harlingen ligt ook aan het water (de waddenzee) en kent een ha ven en behoorlijk wat cultureel erf goed. „De uitdaging ligt vooral op het ge bied van toerisme. We gaan probe ren meer toeristen te binden aan Harlingen. Op de politieke agenda van Harlingen staat met name de bestuurlijke stabiliteit, de werkgele genheid en de sociale paragraaf waaronder een goed WMO-be- leid." Maria le Roy verhuist van Hulst naar Harlingen. „Een wet houder moet in de gemeente wo nen waar hij of zij werkt." De voormalig Zeeuwse bestuurder ziet haar politieke toekomst met vertrouwen tegemoet. „De reacties zijn zeer positief en heel open. De lat ligt hoog, maar we krijgen alle kansen onszelf te bewijzen. Ik zet mijn beste beentje voor." Le Roy en De Boer worden op 8 juli in de raadsvergadering be noemd. Le Roy verwacht dat ze de portefeuille economische- en socia le zaken krijgt toebedeeld. easOTBB3£S§3288** door Wout Bareman terneuzen - In de directe omge ving van de Kop van de Noord straat in Terneuzen is onvoldoen de ruimte beschikbaar voor de bouw van een parkeergarge met twee lagen. Zo'n voorziening zou bovendien veel teveel geld kosten. In het gebied zou ruimte moeten worden gecreëerd voor 320 par keerplaatsen. Het gespecialiseerde bureau Royal Haskoning heeft de situatie bekeken en nog ruimte ge vonden voor zo'n 100 parkeerplaat sen. De resterende 220 plaatsen zouden moeten worden verwezen lijkt in een éénlaags-parkeerkelder (180) met daar bovenop nog eens 40 plaatsen. Daarmee worden de kosten flink Natuurlijk kan het ook de vrouw van een bandenspecialist overkomen dat zij met een lekke band langs de kant van de weg komt te staan. Na tuurlijk doet ook zij dan gewoon een beroep op de Wegenwacht. De man van de Wegenwacht zoekt lang maar tevergeefs naar de reser veband, dus belt de vrouw haar ei gen bandenspecialist. „Die zit ge- THEO RAMMELAERE, SECRETARIS DORPSRAAD door René Hoonhorst Vlassersrom antiek? „Krommantiek zal je bedoelen. Je werkte je helemaal krom." De 77-jarige Wilfried Thilleman moet niet al te veel heb ben van idyllische nostalgische ver halen van vrolijke, nijvere vlassers op zonovergoten velden. Oogsten en bewerken van vlas was een hal ve eeuw terug gewoon 'beesten werk'. Maar het vlas was wel van levens belang voor het dorp Eede en Thil leman is trots op het vlassersverle den. De dorpsraad kan dan ook weer op hem rekenen als zondag op de folkloristische vlasdag oude vlasserswerktuigen worden gede monstreerd. Wilfried weet nog waar werktuigen, die in zijn jeugd al ouderwets waren, voor dienden en hoe ze werden gebruikt. Een boothamer, een handbrakel of een vlaskam waren na de laatste we reldoorlog al nauwelijks meer in gebruik. Thilleman moet diep in zijn geheu gen tasten om te achterhalen wan neer de houten werktuigen door hardwerkende arbeiders werden gebruikt. „Die houten werktuigen werden al voor de Eerste Wereld oorlog gebruikt en waarschijnlijk ook nog wel in 'de jaren stillekes', zoals we op d'Ee zeggen als we de jaren twintig en dertig uit de vori ge eeuw bedoelen." Veel van de soms al een eeuw oude handwerktuigen zijn van Ro nald de Crook. Het lid van de Dorpsraad Eede (en van de Sluise gemeenteraad) verzamelt al jaren gereedschap en oude machines die bij de vlasbewerking werden ge bruikt. Hij koestert nog steeds de droom om aloude vlasbewerkings methodes als repelen, hekelen en zwingelen onder de aandacht te brengen in een klein museum in of bij het dorp. Maar om zijn verza meling eens per jaar te laten zien tijdens de vlasdag is in elk geval een mooi begin. Naast de oude werktuigen van De Crook en anderen zijn van 10 tot 18 uur ook moderne landbouwma chines te bewonderen op het Dorpsplein. Bovendien haalt de dorpsraad een keur aan 'oude am bachtslieden' naar Eede. Onder hen een vlasbraakster, een bezem binder, een leerbewerker, een houtdraaier, een hoedenmaker en een midwinterhoornmaker. Daar naast lopen mensen in Axelse kle derdracht rond en biedt de school onderdak aan kunstenaars, die hun werk laten zien. Ook hangen er foto's van het spektakel rondom de viering van het 65-jarig jubi leum van koningin Wilhelmina's 'stap over de meelstreep'. gedrukt, maar rust er op het hele plan altijd nog altijd een dekking stekort van ongeveer twee miljoen euro. Dat zou deels kunnen wor den weggewerkt door een finan ciële bijdrage van de provincie, maar vooralsnog houdt 'Middel burg' de boot af. Gedeputeerde Harry van Waveren heeft zich wel bereid verklaard samen met de ge meente te willen zoeken naar ex terne fondsen. De provincie heeft het bureau Eco- rys de exploitatieopzet laten onder zoeken. Dat leidde tot een positief oordeel, zij het dat niet direct wordt verwacht dat het tekort kan worden weggewerkt. De raad praat donderdag 8 juli opnieuw over het project én over de aan koop van het pand van Eprom. Tip? redactie@pzc.nl REPELKAM Door de vlasstengels door naast el kaar geplaatste pinnen (de kam) te halen zijn de zaaddozen makkelijk van de vlasstengels te scheiden. Het principe van de kam werd ook bij het hekelen en zwingelen gebruikt. De pinnen van de hekel- en de zwin- gelkam stonden dichter op elkaar om het proces te verfijnen. BOOTHAMER Boten is in dit geval 'plat kloppen'. Met de boothamer werden de zaad dozen platgeslagen om de zaden (onder meer gebuikt om lijnzaad olie van te maken) te kunnen verza melen. Door de introductie van de bootmachine, waarin meerdere ha mers tegelijk aan het werk zijn, ging het werk een stuk sneller. HANDBRAKEL De Dikke Van Dale kent alleen de handbraak (vlas-, hennepbraak, die met de hand wordt bewogen). Maar in Eede heet het oude werk tuig een 'handbrakel'. Bossen vlas werden in het gootje gelegd en ver volgens op verschillende plaatsen gebroken door de houten hefboom hard op en neer te bewegen. door Martijn de Koning woon tegen de onderkant gemon teerd", weet hij vrijwel zeker. Echt niet?" Dan moet hij even het instruc tieboekje raadplegen. Hij leest dat bij sommige modellen van dit type sim pelweg géén reserveband aanwezig is! Het ruime gevoel voor humor van de vrouw wint het van haar gêne en met brede lach vertelt zij de wegen wachter welk bedrijf haar man runt. MEEST GELEZEN 1Le Roy wethouder Harlingen 2. Terneuzen betaalde te weinig 3.10 000 euro boete geeist EN VERDER Raadpleeg op de website www.pzc.nl ook eens de weblogs van verschillen de PZC-verslaggevers. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto sluis - De restauratie van het bel fort in Sluis wordt nog dit jaar her vat. Het Rijk stelt daarvoor 600.000 euro ter beschikking, mits in 2010 met de werkzaamheden wordt begonnen. De gemeente Sluis maakte vorig jaar een begin met de opknap beurt van het gebouw op de Markt. Op eigen kosten werden re paraties en onderhoudswerkzaam heden uitgevoerd. Een gehoopte subsidie van het Rijk kwam er ver volgens niet, waardoor de ge plande verdere restauratie nog niet uitgevoerd kon worden. Het Rijk keert nu alsnog zes ton uit. Opgeteld bij andere subsidies is er nu ongeveer een miljoen euro beschikbaar om de binnen- en bui tenkant van het gebouw verder te restaureren. Ook wordt een begin gemaakt met de ombouw van het belfort tot taaicentrum en mu seum, met Johan Hendrik van Da- Ie als centraal figuur. Ontwerpbureau Baillieul presen teert komende dinsdag tijdens een commissievergadering Samen leving/Middelen het herinrich tingsplan van het belfort. De bij eenkomst in de raadszaal van het belfort is openbaar en begint om 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 78