41 binnenland r Rotterdam worstelt met Last van onkruid? www.roundup.eu t©©S Orka is zwak en herstel vergt tijd Klaar voor transport Familieleden dode mogelijk vervolgd Nieuw sterfgeval door Q-koorts Dode na schietpartij tijdens verkeersruzie Asscher doet aangifte schending geheim Gescheurd verkleurd, versleten? Nederlandse chauffeur vaak gecontroleerd vrijdag 25 juni 2010 maaMMM gammmNNem kijk voor meer informatie op LEEUWARDEN Het Openbaar Ministerie bekijkt of de familieleden uit Minnertsga, bij wie het stoffelijk overschot van een broer werd gevonden, kunnen worden vervolgd. De man lag al vier jaar dood in zijn zolderkamer tje, terwijl zijn twee broers en zus sen in het huis woonden. Mogelijk kan de familie nalatigheid ten laste worden gelegd. BILTHOVEN Het aantal sterfgevallen door Q_-koorts in 2010 is opgelopen naar vijf. Dat blijkt uit cijfers van het RIVM, die gisteren zijn bekendge maakt. Alle patiënten leden aan chronische Qjkoorts en kampten met andere, ernstige medische pro blemen. Volgens de officiële cijfers zijn in 2008 en 2009 in totaal zeven personen bezweken aan Q;koorts. VELSEN Bij een schietpartij in Vel- sen-Noord is gistermiddag een do de gevallen. Het zou gaan om een circa 18-jarige jongen, maar de iden titeit van het slachtoffer is nog niet vrijgegeven. Er zou volgens getuigen sprake zijn geweest van een hoog opgelopen verkeersruzie. Het slachtoffer over leed ter plaatse. AMSTERDAM Waarnemend burgemeester As scher van Amsterdam doet aangif te wegens schending van de ge heimhouding rond de voordracht van een nieuwe burgemeester. As scher vermoedt dat raadsleden heb ben gelekt dat Annemarie Jorrits- ma de eerste keuze was van een commissie, maar dat de raad koos voor Eberhard van der Laan. Stoffeerderij Brouwer Tel.: 0113 - 21 36 42 www.stoffeerderijbrouwer.nl DEN HAAG - Nederlandse touring cars worden er in het buitenland opmerkelijk vaak uitgepikt voor controles. Dat komt waarschijnlijk omdat Nederlandse touringcarbe- drijven snel bereid zijn om braaf de boete te betalen zodat het gezel schap de reis kan vervolgen. Dat constateren de Inspectie Verkeer en Waterstaat (IVW) en brancheorganisaties als Transport en Logistiek Nederland en Konink lijk Nederlands Vervoer. Hoe vervelend ook, er is weinig te gen te doen, aldus de IVW. „Wij gaan niet over de controles van buitenlandse autoriteiten." PAUL KUSTERS OPANJE NOS STEE&S &UITENSPEU HENK &■- ■roos EN HENK«NL RHENEN - Bij een bruine beer wordt een tand getrokken. Na de ingreep, gisteren, werd de beer direct met een soortgenoot uit Ouwehands Die renpark in Rhenen op transport ge zet naar nieuwe verblijven in Duits land. De beren vonden een tijdelijk onderkomen in het Berenbos in het dierenpark, nadat ze in december ROTTERDAM - Nu ruzie met de Tour de France, straks wellicht met de Fifa en daardoor het WK voetbal mislopen. En misschien la ter nog het IOC voor het hoofd sto ten en de Olympische Spelen mis sen. Dat schrikbeeld voor het ambi tieuze Rotterdam is gisteravond op het laatste ogenblik afgewend door de gemeenteraad. Enkele dagen voor Le Grand Dé- part in de stad, besloot de raad een praktische oplossing te vinden voor het bestrijden van de zoge noemde 'guerrillamarketing'. Tij dens de start van de Tour op 3 en 4 juli mogen verspreiders van on gewenste reclame worden geverba liseerd. Zo werd een dreigend con flict met Tourorganisator ASO op het laatste nippertje afgewend. Ongewenste reclame kan tijdens de Tour worden opgespoord en verboden, maar pas na de zomer presenteert burgemeester Abouta- leb een notitie om commerciële af spraken met organisatoren van eve nementen definitief te regelen. Met de rel rond de Bavaria-meisjes in Zuid-Afrika in gedachten, wor stelde de Rotterdamse gemeente raad met het contract dat is afgeslo ten met organisator ASO. Daarin zijn harde afspraken gemaakt over het uitdelen van reclamemateriaal van niet aan de Tour verbonden door jan ter Harmsel HARDERWIJK - Het jonge orka vrouwtje dat woensdagavond tus sen Lauwersoog en Ameland ge vangen werd, maakt het naar om standigheden goed en zwemt zelf standig rond in een van de bassins in Dolfinarium Harderwijk. Orka's leven normaal in familie groepen, zegt zeebioloog Mardik Leopold van Imares. „Een jonge orka in z'n eentje is slecht nieuws. Dan is er iets aan de hand." Orka's zijn sociale dieren en opere ren in een groep. „De enige solitai re orka's zijn oude stieren." De 3,5 meter lange orka is omge doopt tot Morgan. Dat is een Kelti sche meisjesnaam. Het Dolfina rium vindt deze naam toepasse lijk, omdat het dier waarschijnlijk afkomstig is uit Schotse wateren. Hoe Morgan in Nederlandse wate ren is terechtgekomen, is een raad sel. „Maar de meest logische verkla ring is dat het dier haar groep is kwijtgeraakt of is verstoten uit de kudde", legt Dolfinariumdirecteur Morgan in het Dolfinarium in Har derwijk, waar zij wordt verzorgd. Marten Foppen uit. „Het is ons doel om het beest te rehabiliteren en terug te zetten in de zee. Maar voorlopig is het dier daar nog niet aan toe. Het is uitermate ver zwakt." Zeebioloog Leopold is verbaasd dat de orka niet meer bij zijn kud de is. „Een groep orka's is een luid ruchtige eenheid. Het is dus raar dat zij die niet weer heeft gevon den. Zoiets is heel zeldzaam." Hij stelt dat het jong zich in zijn eentje niet kon redden en daarom zo verzwakt is. „Als zo'n beest een voudig gevangen kan worden is-ie op sterven na dood. Ze laten zich niet zo makkelijk vangen." Sommige orka's eten voornamelijk vis, anderen eten ook andere zoog dieren. Om bijvoorbeeld een vin vis te vangen hebben ze de groep nodig, zegt Leopold. „Orka's zijn hele slimme beesten. Op internet zijn filmpjes te zien waar ze met de groep een zeehond van een ijs schots laten glijden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4