Vangnet van zo'n 1 miljoen zeeland 13 r Prima service én een voordelige, vaste prijs? Natuurlijk sluisbeheer is goed voor visstand commentaar Achter glas Inbraak bestraft Profiteer ook van Zeeuwse zekerheid! DELTA, voordelig en dichtbij. vrijdag 25 juni 2010 Aantal overbelaste jongeren in Nederland. Voor hulp aan deze groep potentiële schoolverlaters, dit en volgend jaar, ligt er nu 60 miljoen euro. 'Toen ik zes was, raakte mijn moeder verslaafd aan heroïne. Ik zorgde voor mjin broertje van drie' Een 'overbelaste jongere' vertelt waarom zij op school faalde. Supermarkten zetten ein delijk hun gekoelde waar achter glas. Dat be spaart meer energie dan alle huishoudens in Zee land gebruiken. De supers hebben er erg moei lijk over gedaan. Meer dan tien jaar geleden beloofden ze al be terschap. Pas nu, omdat ze in zien dat een groen imago loont, gaan ze wat zuiniger om met energie. Maar nog niet doortas tend genoeg. Er moet opnieuw een convenant aan te pas ko men waarin drie grote ketens beloven om hun zaakjes bin nen vijfjaar goed te regelen. Dat is veel te traag. Als de supermarkten slim zijn, maken ze gebruik van de subsi die die dit jaar nog geldt. Voeg daarbij de vele milieubewuste consumenten, die graag zien dat hun winkelier maatschappe lijk verantwoord bezig is, en succes is verzekerd. Na de lange aanloop van de af gelopen jaren hebben de super markten geen enkel excuus meer om geen grote sprong vooruit te maken. Zeeuwse jongeren ning is het mbo-project dat het ROC Zeeland klaar heeft liggen voor Walcheren en de Oosterschel- deregio. Leerlingen krijgen coaches die hen ook met problemen buiten school helpen. Leraren krijgen extra scho ling over onder meer gedragspro blemen. Er is overleg tussen alle hulpverleners die met een bepaal de leerling te maken hebben. 9 Als een leerling van het ene school type of niveau naar het volgende doorstroomt, wordt ervoor ge zorgd dat alle informatie over de nodige hulp daar bekend is, om om zo de kans van slagen positief te beïnvloeden. Ruim miljoen is er dit en volgend jaar beschikbaar voor hulp aan overbelaste Zeeuwse scholieren. Dat geld moet besteed worden aan plusvoorzieningen. Scholen, ge meenten en zorginstellingen wer ken daarin samen om jongeren die met school dreigen te stoppen, bin nenboord te houden. Er wordt ge werkt in kleinere onderwijsgroe pen. Als het nodig is, kan snel een beroep worden gedaan op bijvoor beeld schuldhulpverlening, versla vingszorg of woonbegeleiding. Het onderwijs is praktijkgericht en er wordt nauw samengewerkt met door Marcel Modde BRUINISSE - Het op een kier zetten van de sluizen in de Krammer en het Bergsediep is goed voor diver se vissoorten. Een drie maanden durende proef heeft volgens alle betrokken organisaties, waaronder Rijkswaterstaat en de schelpdier sector, eigenlijk alleen maar posi tieve resultaten opgeleverd, aldus Lieselot Meelker van het Wereld Natuur Fonds. Het zoete water dat door het aan gepast beheer de Oosterschelde in stroomt, verbetert de voedselrijk- dom. De kwaliteit van de zuid westelijke delta gaat er volgens de regionale of lokale arbeids markt. Leen Maas is manager Stu denten Advies Dienst bij het ROC Zeeland, dat als contactschool voor de Zeeuwse scholen het geld over de projecten mag verdelen. „Het gaat voornamelijk om projec ten die lichte ondersteuning bie den", vertelt Maas. „Tijdelijke op vang in bestaande scholen. We gaan niet iets nieuws verzinnen, maar wel een vangnet creëren." Op dit moment bestaan de plus voorzieningen alleen nog op pa pier. Wel is vorig jaar een experi mentele aanpak beproefd bij Pon tes Goese Lyceum. „Dat heette Check In, Check Out en bestond uit kortstondige opvang van leer lingen buiten de reguliere lessen om. Leerlingen met gedragsproble men die in de schoolsituatie even niet te handhaven waren. Voor hen werd een speciaal programma ontwikkeld dat uiteindelijk terug moest leiden naar het gewone on derwijs. Pontes gaat deze plusvoor ziening uitrollen over al haar vesti gingen en ik weet dat het Calvijn College het voor zijn vestigingen vergelijkbaar aan gaat pakken." Komend schooljaar moeten over heel Zeeland de plusprojecten van start gaan. MIDDELBURG - een 26-jarige Middel burger is gisteren door de recht bank in Middelburg veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden plus nog eens negen maanden cel die hem van een eer der vonnis boven het hoofd hin gen. Er was drie maanden cel en achttien maanden van dat eerdere vonnis geëist. Hij werd verdacht van inbraak op eerste kerstdag 2009 bij zijn overburen. Morgen Palingrookwedstrijd in Veere! Bij de Stadshaven 10.00- 16.00 uur mmmimmgTSïM Meelker aantoonbaar op vooruit. Oesters zijn dikker en groter ge groeid. De 'lokstroom' stimuleert bovendien de trek van glasaal en zalmsoorten de rivieren op. „Al leen al het feit dat op deze kleine schaal zulke bemoedigende resulta ten zijn geboekt, is geweldig." Rijkswaterstaat ziet de mogelijk heid het natuurlijk sluisbeheer in te voeren als standaard in bestaan de en nieuwe situaties, zegt Kees-Jan Meeuse, te beginnen met het Volkerak-Zoommeer. Ook be pleit hij jaarrond proefstellingen bij de Bergsediepsluis en onder zoek naar een extra zoetwaterspui rond de Kramerduwvaartsluis. Bel 0800-5150 en stap in voor 1 juli! 11 ii the multi-utility company Bij ongeveer een kwart van de jongeren die zonder diploma van school gaan, zijn problemen in de privésfeer de oorzaak. foto GPD/Phil Nijhuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3