Geen ruimte in je hoofd voor school 21 zeeland concert acSEA Vliegende ratten mmMBzmmmfmm PZC De krant 5 weken voor 15 euro! Overbelaste jongeren worden ze genoemd. Slim genoeg, maar hun hoofd zit zo vol problemen dat schooluitval dreigt. Hulp is op komst. Hogescholen sluiten een fusie niet uit vrijdag 25 juni 2010 Ze was mijn schoonmaak ster. Nu is ze een van mijn beste vriendinnen. Als schoonmaakster was ze, eerlijk gezegd, minder ge slaagd. Heel secuur, maar wel van het type 'ze hadden niet eens op geruimd voor ik kwam schoonma ken'. „Weet je wat het met jou is?", vroeg ik op een dag, toen ik de juiste woorden gevonden had. Ze spitste haar oren en keek me vragend aan. „Jij bent vies van vuil", vervolgde ik. „Daar ga jij het liefst met een grote boog om heen. En voor het geld hoefje het niet te doen. Eigenlijk maak jij al leen schoon voor de gezelligheid. Dus kom voortaan maar gewoon een kopje koffie drinken, en dan maak ik zelf mijn huis schoon." Ze liet deze woorden even bezin ken en erkende toen met een lach je dat het waar was. Sinds die dag zijn we gewoon vriendinnen. Dat bevalt ons allebei beter. Want mijn oude huis, met honderden kieren, spleten, hoekjes en gaat jes, staat vol stofvangers. Haar huis is spie en span, smetteloos wit, met hier en daar een strak stuk design. Toen ik eens sugge reerde of een hond niets voor haar was, trok ze met een vies ge zicht haar neus op. Haren en hon denpoep, getver. Voor haar geen huisdieren, zei ze stellig. Maar vo rig jaar, op een mooie lentedag, trok ze me met een geheimzinnig lachje mee naar haar kleine bal konnetje. „Ik word oma", zei ze stralend. „Kijk maar, achter die plantenbak." Het was het eerste jaar dat ze een plantenbak had hangen, hoog tegen het badkamer- raam aan. Tussen kozijn en plan tenbak had een duivenkoppel een nest gemaakt, en daar lagen nu ei tjes in. Ze heeft ze gevolgd, tot het uitvliegen, maar daarna was het klaar. „Alles zat onder de poep. Ik heb flink geboend, met chloor", zei ze. Deze week werd bekend dat stadsduiven terecht ook wel vliegende ratten worden ge noemd. Dragers van ziekteverwek kers die diarree, griep en longont steking veroorzaken. „Heb je het al gelezen?", vroeg ik. Ze knikte, vol afschuw, en blikte naar de ven sterbank waar ooit de duiven koerden. „Vieze beesten." COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA!4) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaat zexgvutdig «ti met penowisgegwens, in hel colofon treft u nadere informatie 1 MILJOEN VOOR HULP IN ZEELAND door Ondine van der Vleuten Een beroepsopleiding voor leerlingen die zonder di ploma van school dreigen te gaan: dat is sCool. De sCool-klas van het ROC Zeeland is niet speciaal bedoeld voor overbe laste leerlingen, maar er zitten er heel wat bij, vertelt mbo-teamlei- der Els Bus. Lisa bijvoorbeeld, was 6 jaar oud toen haar moeder verslaafd raakte aan heroïne. Dus nam ze de zorg voor het huishouden en haar drie jaar jongere broertje op zich. „In groep 7 had ik een heel goede juf, die wist wel hoe en wat, maar ik vertelde zo min mogelijk." Jeugd zorg haalde de kinderen regelma tig weg. „Dan beloofde mijn moe der beterschap en mochten we te rug. Tot ze weer terugviel." Haar moeder raakte zwanger. Het kind kwam verslaafd ter wereld. „Ze kreeg de keus: verplicht af kicken, of het kind afstaan. Ze koos voor het eerste." Het afkicken lukte, maar toen haar moeder een relatie kreeg met een andere ex-verslaafde, was alles al snel weer bij het oude. In 2003 verhuisde het gezin naar Zeeland om een nieuwe start te maken. „En op tweede kerstdag 2003 is bij mijn moeder nierkan ker geconstateerd. Ze had nog tien jaar te leven, zeiden ze." Wéér was het Lisa die het gezin draaiende hield. Tot ze vorig jaar eindelijk voor zichzelf koos. Kort en krachtig vat Mark (18) samen waarom hij nu de niveau 1 opleiding bij sCool volgt: „Ik heb het op mijn vorige school verkloot." Waarom? Dat wordt duidelijk tijdens de workshop rappen, die in het kader van een projectweek wordt gehou den. Stroggels, heeft Mark zijn rap VLISSINGEN - Paul Rüpp, directeur van de Avans Hogeschool in Bre da, acht een fusie met de Hoge school Zeeland niet geheel ondenk baar. Voorzitter Adri de Buck van de HZ sluit ook niets uit, maar zegt nu vooral aan zelfstandigheid te hechten. „Op dit moment den ken we niet aan een fusie." Voor onderwijsgedeputeerde George van Heukelom is een fusie geen optie. „Geen denken aan." De HZ praat begin juli met Avans en de NHTV (ook in Breda) ook over samenwerking in bepaalde opleidingen en de ontwikkeling van een 'educatieve topregio Zuid- west-Nederland'. genoemd. Struggles dus: proble men. Hij spuugt de woorden uit: Ja, je moest eens weten Wat ik mee heb gemaakt Mijn moeder die me verlaat Dat heeft mijn hart geraakt Liefde van je moeder koop je niet voor een knaak En dan loop ik over straat En dan wordt er gehaat „Mijn vader kreeg zwaar leukemie en mijn moeder ging vreemd", zegt hij weer kernachtig. Nooit zal hij dat beeld vergeten: zijn zieke va der, achter een glazen wand in het ziekenhuis, hoe zwak hij was na de bestralingen. „Mijn moeder 'Daar heb ik schietpartijen meegemaakt, bloed op de stoep voor mijn deur' trok het niet. Als je iets tegen haar zei, riep ze: 'Ga d'r maar uit!' Dan hoefde ik de eerste paar weken niet terug te komen." Praat over zijn vader en zijn ogen gaan glinsteren. „Die is tien jaar lang mijn vader en moeder tegelijk geweest", zegt Mark. Na de onver mijdelijke scheiding ('het was voortdurend oorlog in huis') trok hij bij zijn vader in. Door alle pro blemen was hij excessief gaan blo wen. „Ik zocht hulp, maar kreeg te horen dat ik het op eigen kracht wel kon. Het was toch niet zo erg? Nou, als veertien joints op een dag niet erg is, weet ik het niet meer." Zo heeft hij het dus op zijn vorige school verpest. Door alle proble men. Nu zit hij op sCool, vastbe sloten zijn school af te maken. Dirk (21) belandde op sCool om dat zijn hoofd 'vol zat door alle problemen.' Toen zijn ouders op zijn zestiende uit elkaar gingen, vond Dirk dat prima. „Ze hadden toch alleen maar ruzie." Kort daar na werd zijn moeder depressief Dirk, die bij zijn vader woonde, be gon te blowen. De nieuwe vrien din van zijn vader zette hem op straat. Dirk, inmiddels ook aan het experimenteren met harddrugs, vond onderdak in een tehuis voor begeleid wonen. „Toen daar brand uitbrak, verhuisden we naar een minder prettige locatie. Daar heb ik schietpartijen meegemaakt, bloed op de stoep voor mjn deur." Hij kreeg een psychose en werd opgenomen. „Nu gebruik ik niets meer. Ik heb op een cursus geleerd wat ik moet doen als ik de behoef te voel om drugs te gebruiken. Ik heb ook veel steun aan mijn bege leider van sCool." Om deze jongeren op school te houden tot zij klaar zijn voor de ar beidsmarkt, voldoet sCool amper. Plusvoorzieningen moeten hen straks extra steun gaan bieden: per soonlijke coaching, óók voor pro blemen buiten de school. Lisa, Mark en Dirk zijn gefingeerde namen. Hulp voor overbelaste Een plusvoorziening is $en combi natieprogramma van zorg en hulp verlening, onderwijs en begelei ding naar betaald werk. Verbonden heid met de jongere staat voorop. Overbelaste jongeren hebben wel de capaciteiten om mbo2, havo of vwo te halen, maar zijn door per soonlijke problemen niet in staat zich op school te concentreren. Denk aan gedragsproblemen, psy chische problemen, een instabie le thuissituatie, schulden en cri minaliteit in de directe omgeving. Als gevolg daarvan lopen ze een zeer hoog risico op voortijdig schoolverlaten. Een voorbeeld van een plusvoorzie- www.pzc.nl CONCERT AT SEA Foto's, video's, graphics, nieuws en nog veel meer over Concert at Sea op www.pzc.nl/concertatsea Twitter mee #cas2010 STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl LEZERSFOTO'S Mooie foto's gemaakt op Concert at Sea? Stuur ze naar ons lezersfoto's-al bum en misschien zie je ze wel terug in de krant. Stuur je foto's en bekijk die van ande ren op www.pzc.nl/foto Ook Watisnouje.nl is present op Concert at Sea.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2