8l McChrystal weg om uitspraken Politie pakt drugsbaron Jamaica op Toerist laat Griekenland links liggen Walvistop Marokko levert niets op AFGHANISTAN Bewonderde generaal Petraeus is opvolger Door de lucht naar Noord-Korea donderdag 24 juni 2010 Tijdschriftartikel doet hoogste generaal in Afghanistan de das om. President Obama is 'voor di- cussie, niét voor verdeeld heid'. McChrystal wordt opgevolgd door generaal Petraeus. door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - President Barack Obama heeft gisteren het ontslag geaccepteerd van de hoogste Ame rikaanse generaal in Afghanistan, Stanley McChrystal. De drastische beslissing kwam na een tijdschrift artikel waarin McChrystal zich de nigrerend uitliet over onder ande ren Obama en vicepresident Joe Bi- den. Generaal David Petraeus, de militair die eerder succes boekte in Irak, moet nu de missie in Afgha nistan gaan redden. „Het was een moeilijke beslis sing", aldus Obama, die woedend was over het artikel in Rolling Sto ne. „Het doet me verdriet om een soldaat te verliezen die ik respec teer en bewonder, maar ik ben er ook van overtuigd dat het de juiste beslissing is. Ik ben voor discussie, maar niet voor verdeeldheid. Gene raal McChrystal heeft niet het voorbeeld gegeven aan de troepen dat van hem verwacht mag wor den." In een schriftelijke verklaring liet McChrystal weten dat hij zijn ont slag had ingediend 'uit respect voor de missie'. 'Ik steun de strate gie van de president volledig en wil dat we succes hebben. Het was een eer om te mogen dienen'. De nieuwe bevelhebber in Afgha nistan, generaal Petraeus, is de meeste bewonderde militair van Amerika. Hij was eerder verant woordelijk voor de stabilisering van de situatie in Irak. Twijfels over de relatie tussen de politieke en militaire top in Amerika lijken met de benoeming van Petraeus voorlopig weggenomen. Petraeus, die een Nederlandse va der heeft, had na zijn succes in Irak een meer toezichthoudende functie gekregen. Hij zal nu terug keren naar het slagveld. Obama be nadrukte dat er 'een verandering is in personeel, niet in strategie'. Obama staat desondanks onder grote druk sinds hij in totaal zo'n 50.000 extra soldaten naar Afgha nistan besloot te sturen. De presi dent heeft beloofd dat de eerste militairen in juli volgend jaar te rugkeren naar de VS, maar voorals nog is de vooruitgang in Afghanis tan zeer beperkt. Het artikel in Rolling Stone legt ook de grote meningsverschillen bloot binnen het team van Obama dat verantwoordelijk is voor de oorlog. De militaire top is ervan overtuigd dat Amerikaanse troe pen langdurig in Afghanistan moe ten blijven, de politieke leiding wil juist snel een terugtrekking. Obama sprak twintig minuten met McChrystal voordat hij de ge neraal uit zijn functie onthief. Mc Chrystal, die zich eerder ook al vrijpostig uitliet over zijn politieke leiders, had nauwelijks nog verde digers. Het is al de tweede oud-ge neraal in Afghanistan die Obama ontslaat. McChrystals voorganger kreeg de wacht aangezegd omdat hij niet goed zou functioneren. CHEORWON - Zuid-Koreaanse en Ja panse activisten laten ballonnen los in Cheorwon, vlakbij de gedemilitari seerde zone bij de grens met Noord-Korea. Aan de ballonnen zit ten folders waarin de leider van Noord-Korea, Kim Jong-il, wordt ver oordeeld. De activisten lieten giste- AGADIR - Een poging om een com promis te bereiken op de walvis- top in Marokko is mislukt. Delega ties meldden gisteren dat na twee dagen van onderhandelingen geen overeenstemming is bereikt tussen voor- en tegenstanders van de wal- visjacht. Het compromisvoorstel had de jacht op walvissen weer be perkt mogelijk gemaakt. Het compromisvoorstel van de In ternationale Walvisjacht Commis sie (IWC) moest het jarenlange ge steggel over de walvisjacht door breken. Het compromis zou de commerciële jacht op walvissen voor tien jaar weer toestaan, zij het beperkt. Geleidelijk zou het aantal walvissen dat zou mogen worden gedood, worden vermin derd. Voorstanders stelden dat dit voorstel zou leiden tot aanzienlijk minder walvisvangst, maar tegen standers eisten dat wordt vastge houden aan het verbod op de jacht, dat*al sinds 1986 geldt. Het verbod werd uitgevaardigd om de walvispopulaties de kans te geven te herstellen. Japan, IJsland en Noorwegen, alle lid van de IWC, schenden het verbod. Vol gens het Wereld Natuur Fonds zijn tussen 1986 en 2008 ongeveer 33.000 walvissen gedood. Gerda Verburg, demissionair minister van Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit, is tevreden dat het plan van tafel is. KINGSTON - De beruchte Jamai- caanse bendeleider Christopher 'Dudus' Coke is aangehouden. Dat heeft de politie op Jamaica bekend gemaakt. Zijn arrestatie komt nadat bijna een maand geleden 76 mensen om kwamen tijdens een vierdaagse be legering van politie en leger van Ti- voli Gardens, een sloppenwijk in de Jamaicaanse hoofdstad King ston. Tivoli Gardens is de thuisba sis van Coke en werd met man en macht verdedigd door gewapende aanhangers van de drugsbaron. De hoogste politiechef in Jamaica, Owen Ellington, heeft de aanhan gers van de 42-jarige Coke intus sen tot kalmte gemaand en drin gend verzocht het recht te respecte ren. Veiligheidsdiensten 'doen er alles aan om zijn veiligheid en wel zijn te garanderen zolang hij in hechtenis zit'. Volgens de Verenigde Staten is Co ke een van de gevaarlijkste drugs baronnen ter wereld en in New York staat hem een rechtszaak te wachten voor drugs- en wapen handel. Coke wilde zichzelf aangegeven en stemt in met uitlevering naar de VS, aldus betrokkenen. De advo caat van Coke zou al langer in ge sprek zijn met het Amerikaanse ministerie van Defensie over de mogelijkheid van een veilige over plaatsing naar New York. De predikant Al Miller, een in vloedrijke geestelijke die de overga ve van de broer van Coke deze maand mogelijk maakte, zei tegen het persbureau AP dat Coke van plan was zich bij de Amerikaanse ambassade te melden om zich over te geven toen hij onderweg werd aangehouden door de poli tie. door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - „De toeristen zijn het slachtoffer van de regering, niet van ons." De communistische vak bondsleider Sawas Tsiboglou excu seert zich, maar maakt zich niet druk over het vernietigende effect van de beelden die vanuit de ha ven van Piraeus, de grootste van Griekenland, de wereld over gaan. De rechter had de 24-uurstaking van havenwerkers illegaal ver klaard, maar twee (van de veer tien) kleine bonden zetten toch door. Met als gevolg dat honder den passagiers die gisteren koers wilden zetten naar de populaire ei landengroep Cycladen (onder meer Mykonos, Santorini) niet konden inschepen. Hoogoplopen de discussies en enig handgemeen veranderden daar niets aan. Minister Pavlos Geroulanos van Cultuur en Toerisme wordt op zijn wenken bediend. Eerder deze week beloofde hij toeristen die door stakingen niet op hun plaats van bestemming konden komen, de extra hotelkosten te vergoeden. De door hem gelanceerde campag ne 'Jij in Griekenland', die wordt ondersteund door vrijwilligers in het buitenland, is wel meteen voer voor cynici geworden. De schade in de toeristenindus trie, die staat voor 18 procent van het bruto binnenlands product en werk biedt aan 850.000 Grieken (een op de vijf), is al groot, hoe wel het gokken blijft naar de ware omvang. De hotelindustrie claimt een neergang van 30 procent, met pieken op eilanden als Kreta en Rhodos, waar meer dan honderd hotels te koop staan. Minister Ge roulanos houdt het voorlopig op een daling van 10 procent. De nationale staking van begin vo rige maand en vooral de aangesto ken brand in een bank, waarbij Toeristen in Piraeus. foto EPA drie .mensen omkwamen, was ver woestende antireclame. Voor toe risten zijn dat soort aangekondig de stakingen overigens minder er gerlijk, dus anticiperen is mogelijk. Veel vervelender zijn de (wilde) ac ties van taxichauffeurs of, zoals gis teren, havenpersoneel. Voor de jonge 'eilandhopper' hoort een beetje Griekse chaos bij het avontuur, maar de oudere en behoudendere toerist denkt daar anders over. Velen hebben beslo ten hun strandvakantie door te brengen in het goedkopere Tur kije. Toeval of niet, de Turken no teerden een 30 procent toename van buitenlandse toeristen. Wat kan Griekenland doen? De minister onderstreept dat het land goedkoop geworden is, onder meer door de lage euro. Er is een campagne gaande die lagere prij zen in restaurants en hotels moet bewerkstelligen. De landingsbelas ting in alle luchthavens (behalve Athene) is afgeschaft. Maar veel in directe belastingen zijn verhoogd, zoals op drank en benzine. Europa lijkt sceptisch. Vooral de Duitsers, de meest trouwe fans van Griekenland (15 procent van de jaarlijks 16 miljoen buitenland se bezoekers), laten het afweten. De regering gokt nu op Azië.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8