PZC Vissers tegen zand proef Schel phoek Verzoekje SCH0UWEN-DU1VELANC 22 en 23 24 en 25 ZANDHONCER Test Rijkswaterstaat levert gevaar op voor mosselpercelen en kreeftgronden déÜRVKKERY Net in schroef almanak Bestrijding zandhonger in De Schelphoek Hoofden lopen rood aan in het 'groene dorp' Dreischor Donderdag 24 juni 2010 Hotel Van der Valk: 'vijf sterren voor de prijs van vier' Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl door Ton van den Nouweland SEROOSKERKE (S) - Mossel- en kreeftenvissers op de Oosterschel- de verzetten zich tegen het storten van ïoo.ooo kuub zand door Rijks waterstaat in haven De Schelp- hoek bij Serooskerke. De vissers zijn bang dat hierdoor hun perce len verzanden. Rijkswaterstaat beproeft in de Oos- terschelde verschillende metho den om zandhonger te bestrijden. Door de stormvloedkering is de stroomsnelheid in de Oosterschel- de afgenomen. Daardoor wordt geen zand meer aangevoerd uit zee, terwijl de golfslag wel zand wegspoelt van de platen. Bij wijze van proef legt Rijkswater staat in september volgend jaar twee kunstmatige zandplaten te gen de oever van haven De Schelp- hoek. De ene plaat is vlak, de ande re wordt trapsgewijs hoger. De ko mende twee jaar bekijkt Rijkswa terstaat hoe de platen afkalven en of de ene plaat harder erodeert dan de andere. De twee platen wprden een meter hoog, zijn sa men 6oo meter breed en steken 150 tot 200 meter het water in. „Da's een hele bult zand," reageert voorzitter Jan Schot van vissers ver eniging Helpt Elkander uit Zierik- zee. „En dat spoelt in twee jaar weg. Het kan niet anders of dat komt op onze mosselpercelen te recht. We hebben Rijkswaterstaat al eerder laten weten dat wij hier bezwaar tegen hebben. Maar het gaat gewoon door. Sterker nog: Het werk is al aanbesteed." Kreeftenvisser Bram van den Hoek uit Moriaanshoofd vreest voor zijn twintig hectare visgrond bij de Schelphoek. „Dat is voorma lige landbouwgrond. Er liggen drai nagebuizen en stenen. Ideaal voor kreeften. Maar onder een zandta- pijt gaan ze straks gewoon dood." Schot pleit daarom voor een scha defonds. Probleem hierbij is dat de vissers dan moeten aantonen dat ze schade hebben van de proef en niet van zand dat van nature is aangespoeld. „Dat wordt moei lijk," reageert projectleider Victor Koenen van aannemer Witteveen Bos. „Beter is het om samen met de vissers de schade te meten en daar een onafhankelijke derde bij te betrekken. We willen voorko men dat we elkaar de komende ja ren alleen voor de rechter zien." Van den Hoek hoeft geen schadere geling. „Geef mij maar nieuwe kreeftgronden. Daar hebben mijn kinderen ook nog wat aan." Doorsnede A-A Doorsnede B-B I 25m 50m 50m T^i n1 ^9nL. jM2L_ dam3 +0- 3m - maximale waterstand +2.72 ISM8 HSBKM Markt 51 Middelburg T0118 a86 886 vr. 25 juni, 16.00 uur Jeroen Wielaert over de Tour de France za. 26 juni, 11.00-1?.00 uur Bart Moeyaert draagt voor, met muzikale begeleiding boeken bestellen? www.drukkerijmiddelbutg.nl gemiddeldehoogwaterstand +1.33 gemiddelde laagwaterstand -1.21 mmmm w mmmm MM Willem Adriaansens bron Rijkswaterstaat Tip? redactie@pzc.nl NEELTJE JANS - Reddingboot Koop- mansdank moest gisteren twee keer uitrukken om hulp te bieden aan sportvissers die op zee een net of lijn in de schroef hadden gekre gen. Het eerste alarm was rond 7.00 uur en betrof een visbootje met vier man aan boord. Rond het middaguur deed hetzelfde pro bleem zich voor met een visboot met drie man. De boten zijn terug gesleept naar de Roompotsluis. De roze vlaggen van de Giro zijn al lang weer op het Middelburgse Stads kantoor opgeborgen, maar zo nu en dan wordt nog nagehikt bij het ver zoek dat de werkgroep Giro ontving, toen de voorbereidingen nog in volle gang waren: Geachte organisator van de Giro in Middelburg. Een vraag. Het is me wat. 10 mei 2010. Op deze dag ben ik jarig. Drie stellen van buitenaf hebben dan het gebruik mij op deze heuglijke dag te bezoeken met de au to. Ik woon op de Touwbaan te Mid delburg in het groene deel van Uw folder. Mijn vraag... kunt U de etappe een dag verzetten? Een dag eerder of la ter maakt niet uit. Met hartelijke dank voor Uw moeite. Om zandhonger (het wegspoelen van zand) in haven De Schelphoek te bestrijden, wil Rijkswaterstaat een proef doen met twee aan te leggen zandplaten. Plaat B is vlak en plaat A wordt met dammen in tredes aangelegd. I zandsuppletie mosselperceel visvak dam (cascade)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 73