nist echte leider sport31 Engelsen ontsnappen na benauwde 1-0 overwinning op Slovenië \1 kwartfinales. halyefinales finales; donderdag 24 juni 2010 door Theo Brinkman door Barry van der Hooft JOHANNESBURG - Zonder te impo neren deed Duitsland gisteravond wat het moest doen. Ghana werd met het nodige geluk verslagen (1-0), waardoor Die Mannschaft uiteindelijk nog als groepswin naar de achtste finales bereikte. Daarin wacht Engeland, ook al zo'n ploeg die met zichzelf wor stelt. De Ghanezen bereikten on danks de nederlaag ook de twee de ronde, omdat het Australië van Pim Verbeek te sterk was voor Ser vië (2-1). Duitsland begon het WK vorige week nog flitsend, met snel combi natievoetbal tegen de kansloze Au straliërs (4-0). Het team van Joachim Löw werd meteen als één van belangrijkste kandidaten voor de wereldtitel bestempeld, maar de euforie werd getemperd door de onverwachte nederlaag tegen Servië (1-0). Natuurlijk hielp het niet mee dat Miroslav Klose al na 36 minuten met zijn tweede gele kaart van het veld afmoest. Toch kreeg Duitsland kansen om dat duel naar zich toe te trekken. Ook met tien man kwam aan het licht dat Die Mannschaft een ech te leider mist. Zoals dat gistera vond in het Soccer City Stadium nogmaals werd benadrukt. Dit Duitsland heeft geen Lothar Matthaus, Stefan Effenberg of Oli ver Kahn, spelers met uitstraling die een ploeg op scherp kunnen zetten. De bepalende figuren bin nen de selectie zijn Bastian Sch- weinsteiger en Lu kas Podolski. Dat zegt alles: twee knullen van 25 die de ervaring en het natuurlij ke overwicht missen om al bijzon der bepalend te zijn. De rol van leider wordt bij de Duitsers al jaren bekleed door Mi chael Ballack. Bij zijn afwezigheid is Philip Lahm door Löw als aan voerder aangewezen. Lahm, rechtsback en klein van stuk, zal best een prima aanvoerder zijn maar geen speler die op het juiste moment eens over het randje durft te gaan. Ballack kan dat wel, maar hij werd half mei in de fina le van de FA Cup tegen Portsmouth uit de wedstrijd ge schopt door Kevin-Prince Boa- teng. Diezelfde Boateng stond gisteren op het middenveld van Ghana en zag halfbroer Jerome als linksback in het shirt van de opponent rond lopen. De broers, die allebei in Berlijn opgroeiden, kwamen el kaar niet al te vaak tegen. Duits land controleerde de wedstrijd, zonder echt gevaarlijk te worden. De Ghanezen speelden als blok, gingen geen duel uit de weg en maakten gebruik van hun snel heid. De onvoorspelbare ploeg van de Servische bondscoach Mi- lovan Rajevac kreeg daardoor zelfs de beste kansen. Die liet het - op vaak onbegrijpe lijke wijze - stuk voor stuk liggen. De Duitsers scoorden wel, een kwartier minuten na rust dankzij een prachtige volley van Mesut Özil. Zijn treffer was voldoende voor een beladen affiche in de tweede ronde: Duitsland-Engeland, zon dag in Bloemfontein. De Ghane zen, door de uitschakeling van vier Afrikaanse landen nu de hoop van het zwarte continent, bereikten als nummer twee van de groep de achtste finales. Daar in wacht het team van de Verenig de Staten. Ghana had de plaats bij de laatste zestien gisteravond te danken aan Pim Verbeek en zijn spelers. Dank zij Tim Cahill, die nog nooit een interland heeft verloren waarin hij.scoort, en AZ-speler Brett Hol man leidde Australië na 73 minu ten met 2-0. Het had op dat moment nog twee treffers nodig om de tweede ron de te bereiken, maar incasseerde er juist één van Ajacied Marko Pantelic (2-1). De gelijkmaker, die juist de Serven op doelsaldo weer een ronde verder zou hebben ge bracht, viel niet meer. Servië kan net als Australië de koffers pak ken. PORT ELIZABETH - Zo wreed kan het gaan op een WK: bij het eind signaal van Engeland-Slovenië (1-0) mocht ook de verliezer zich winnaar voelen, maar amper een minuut later was Slovenië alsnog uitgeschakeld. De grote winnaars: team USA en team England. In Port Elizabeth zorgde het Engel se legioen voor een echte voetbal sfeer. Aan vuvuzela's hebben En gelse supporters een broertje dood. Liever zingen ze, of ze flui ten als het spel ze niet aanstaat. Dat laatste deden ze vrijdag, na de 0-0 tegen Algerije, volop. Met ge joel en een fluitconcert van de fans droop het Engels elftal af De spelers hadden het land weer eens te schande gemaakt. De achtste fi nales van het WK waren ver weg. Maar gisteren, tijdens de wedstrijd tegen Slovenië, zongen de suppor ters uit volle borst 'God save the Queen' en 'Rule Britannia'. De ar metierige eerste groepsduels wa ren alweer vergeten. „Ik heb mijn elftal teruggevon den", zei een dolgelukkige Fabio Capello na de benauwde overwin ning. „Dit is het team dat ik ken, het team dat voor elkaar wil gaan. De spelers hebben met zijn allen gevochten. We moeten nu niet meer terugblikken, maar vooruit kijken. Zonder angst." De bonds coach kreeg bijval van zijn aanvoer der. „De vorige wedstrijden moe ten we vergeten Zoals we vandaag speelden, zijn we moeilijk te ver slaan", zei Steven Gerrard. In Port Elizabeth was het erop of eronder voor Engeland. Een gelijk spel betekende vrijwel zeker uit schakeling. Er móest dus gewon nen worden. Of het die weten schap was of niet: de spelers toon den in elk geval meer vechtlust en beter voetbal dan in de eerste groepsduels. Het was spits Jermain Defoe, voor het eerst dit toernooi in de basis, die de Engelsen aan de overwin ning hielp. Hij scoorde na dik twintig minuten op aangeven van James Milner. Kansen op een grote re voorsprong had Engeland daar na genoeg, maar de vedetten had den pech in de afronding. Slovenië kon lange tijd nauwelijks gevaar lijk worden, tot de laatste twintig minuten. In één Sloveense aanval ontsnapte Engeland drie keer aan De Engelse verdediger John Terry bedankt het publiek. De Sloveen Marko Suler druipt teleurgesteld af. foto Julie Jacobson de gelijkmaker. De mannen van Capello konden het beschouwen als een beloning voor de vechtlust die ze dit keer hadden getoond. De zege was voor Engeland vol doende voor de volgende ronde. Of Slovenië het met die 1-0-neder- laag zou redden, hing af vari die an dere wedstrijd: VS-Algerije. Lang, heel lang, zag het er goed uit voor de Slovenen. In Pretoria misten Al gerije en de Verenigde Staten kans op kans, beide ploegen raakten paal of lat en er werd ook nog een Amerikaanse treffer afgekeurd we gens buitenspel. Even mocht Slove nië daarom, ondanks de neder laag, hopen op de achtste finale. De genadeklap kwam even later dan ook keihard aan. Landon Don ovan schoot de Verenigde Staten in blessuretijd alsnog langs Alge rije en daarmee ook naar de groepswinst. Voor de Engelsen maakte dat niet meer uit. Vergeven en vergeten wa ren de belabberde vertoningen te gen de Verenigde Staten (1-1) en Algerije (0-0). Ze klampen zich nu maar vast aan de wijsheid die zegt: 'Het gaat er niet om hoe je een toernooi begint, maar om hoe je het eindigt'. In Engeland mogen ze blijven dromen van een mooi einde van het WK. Landon Donovan liet zijn tranen de vrije loop na de memorabele wedstrijd van de Verenigde Staten tegen Algerije. „Ik heb veel meege maakt de afgelopen vier jaar. Ik ben zo blij dat het op deze manier goedkomt", aldus Donovan die vo rig jaar juli scheidde van zijn ex-vrouw, actrice Bianca Kajlich. „Het doet me geloven in de goed heid van de wereld. Als je pro beert om dingen goed te doen, word je beloond." Donovan ver klaarde het gevoel te hebben dat 'de tijd even stilstond' bij zijn win nende doelpunt. Naast een persoonlijke triomf com plimenteerde de speler van Los An geles Galaxy ook zijn teamgeno ten: „Het is geweldig. Ik ben trots op deze jongens", jubelde Dono van na afloop. Ook bondscoach Bob Bradley kon zijn geluk niet op: „De mannen hebben niet opge geven. We leven nog. Ze hebben al les gegeven en we bleven erin gelo ven." WK voetbal achtste finales. Zuid-Afrika za 26 juni Uruguay - Z.-Korea za 26 juni VS - Ghana ma 28 juni 9 ma 28 juni 1E-2F 1G-2H zo 27 jum Argentinië -Mexico zo 27 juni Duitsland - Engeland di 29 juni 1F-2E di 29 juni 1H-2G vr 2 juli vr 2 juli za 3 juli za 3 juli zo 11 juli wo 7 juli Bloemforiteik-X ZUID A i K I KA Port Elizabeth

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 67