Onderhandelen moet toch een keer beginnen 41 binnenland Alsnog Prima service én een voordelige, vaste prijs? Fries lag vier jaar dood bij familie in huis Eenzijdig ongeluk eist drie levens Zonadvies via e-mail, twitter en sms Jonge orka gevangen in Waddenzee Specialisten voeren actie tegen Klink KABINETSFORMATIE De kans op een kabinet van WD, PvdA, CDA, D66 en Groenlinks lijkt al verkeken voordat de gesprekken erover zijn begonnen. Wanneer krijgt 'landsbelang' de overhand? Profiteer ook van Zeeuwse zekerheid! DELTA, voordelig en dichtbij. donderdag 24 juni 2010 door Pier Abe Santema Ze meden alle contact met de buitenwereld. De nabestaanden van Rients Wolbers, die vier jaar dood in bed lag, zien nu ech ter alle ogen op zich gericht. Journalisten lopen door de Winse- miusstrjitte in Minnertsga en pra ten met buurtbewoners. De broers (6i en 67) en zussen (44 en 71) van Rients Wolbers zijn zichtbaar ach ter de vitrage van hun rijtjeshuis. Ze spreken met niemand. De man nen zijn soms buiten, de vrouwen zelden. Het is een familie met een eigen geloof, vermoedelijk in de or thodox protestantse sfeer. De politie spreekt over een 'sociaal zwakke' familie. De overleden broer werkte in het verleden bij de sociale werkvoorziening. De fami lie verklaarde tegenover de politie dat ze niet wist dat hij dood was. Volgens politiewoordvoerder Wou ter de Vries zijn de broers en zus sen overstuur door de situatie. „Ze vragen zich nu af waarom ze niet eerder bij hem gekeken hebben." Vier jaar geleden brachten ze hun broer (toen 50) na een ruzie naar zijn kamer op de zolderverdie ping. De man was erg kwaad en CAMPERDUIN Een eenzijdig ongeval heeft in de nacht van dinsdag op woensdag het leven gekost aan drie mannen. Twee anderen raakten gewond. De auto met vijf inzittenden sloeg over de kop op de Hondsbossche Zeewering. De 31-jarige bestuurder reed aan de strandkant van de dijk en miste een afslag, volgens de poli tie omdat hij mogelijk te hard reed. AMSTERDAM KWF Kankerbestrijding geeft ieder een die dat wil zonbeschermings- advies via e-mail, twitter, hyves, een widget of mobiele telefoon. De kracht van de zon is momenteel heel sterk. Veel mensen hebben nog een witte winterhuid en ver branden heel snel. In het advies wordt bekeken wat voor huidtype iemand heeft en hoe sterk de zon die dag is. gaf zijn familie te verstaan dat hij niemand op zijn kamer wilde zien. Aan dat verzoek gaven zijn fa milieleden gehoor, totdat er afgelo pen maandag iemand van een bouwbedrijf voor de deur stond, die de kozijnen moest vervangen. Ze keken eindelijk in de kamer en zagen dat hun broer dood was. Toen belden ze toch een huisarts en even later was de politie er. Sociaalpsycholoog Hans van de Sande denkt dat toen hun broer niet meer uit de kamer kwam, zij zich geen raad meer wisten. „Min der begaafde mensen overzien het niet, ze vinden het ingewikkeld. Ze verwachtten waarschijnlijk ook bemoeienis van de buitenwereld. De reactie is dan: wacht nog maar even." Binnen een kleine groep kan er dan een eigen werkelijkheid ont staan, zegt de sociaalpsycholoog. „Mensen hebben nu eenmaal sterk de neiging om te doen wat anderen doen. Als niemand actie onderneemt, sterkt dat de anderen om dat ook niet te doën." Van de Sande ziet geen direct ver band met het geloof „Dit is heel zeldzaam. Ook binnen sekten zet ten ze de rituelen rond de dood niet zomaar opzij." DEN HAAG Medewerkers van het Dolfinarium hebben gisteravond op de Wadden zee bij Ameland een jonge orka ge vangen. Het zoogdier werd eerder op de dag vanaf een schip van het ministerie van LNV bij het Wadde neiland gesignaleerd. Het gaat om een ongeveer 3,5 meter lang, jong dier dat volgens ooggetuigen sterk vermagerd en verzwakt is. DEN HAAG Medische specialisten gaan vanaf 1 juli actievoeren tegen de ingreep van minister Klink in hun inko men. Of de acties patiënten gaan treffen doordat artsen bijvoorbeeld zondagsdiensten gaan draaien, wil den de artsen niet zeggen. Volgens Klink hebben de specialisten, zoals chirurgen en oogartsen, vorig jaar 700 miljoen euro meer gedecla reerd dan hij hen had toegerekend. PAUL KUSTERS door Laurens Kok en Lianne Sleutjes Nog steeds is er geen glimp op te vangen van een nieuw kabinet. En dat twee weken na de verkiezingen. Er wordt verkend en gesnuffeld, maar onderhandelen ho maar. Het partijbelang gaat nog even voor het landsbelang. De WD moet het voortouw ne men en zit daarom in een lastige positie. Zij heeft rekening te hou den met haar rechtse stemmers, die de partij tot de grootste maak ten en die het meest lijken te voe len voor een coalitie met CDA en PW. Het establishment van de WD, met een veel liberalere in borst dan het WD-electoraat, ziet samenwerking met Geert Wilders echter niet zo zitten. WD-leider Mark Rutte moet bei de groepen tevreden zien te hou den, dus kwam het hem helemaal niet slecht uit dat het CDA een rechts kabinet vooralsnog onmoge lijk maakte. Dat Rutte vervolgens zelf aangaf geen perspectieflii Paars-Plus te zien, was evenmin verbazingwek kend. Ook al wilde hij diep in zijn hart misschien best aan de onder handelingen beginnen, het partij belang verhinderde dat. De WD die de verkiezingen op een klas- siek-rechts programma wint en vervolgens met drie linkse partijen in zee gaat - zie dat maar eens aan de kiezer uit te leggen. Bij de PvdA is de beeldvorming al even bepalend. De sociaaldemocra ten waren liefst zelf de grootste ge worden en staan dan ook niet te springen om Paars-Plus. Het is de minst slechte optie maar liever had PvdA-partijleider Job Cohen alleen met D66 en GroenLinks in het kabinet gezeten, desnoods aan gevuld met de SP. Dat hij er nu alles aan doet om D66 en met name GroenLinks een coalitie in te krijgen, mag dus ook al geen verbazing wekken. Hoe meer progressieven in het kabinet, hoe minder er straks in dë opposi tie zitten. Met alleen WD en CDA een grote coalitie vormen, grenst aan electorale zelfmoord. Zie als PvdA maar eens de linker flank af te dekken, terwijl het kabi net waar rechts de overhand heeft de ene na de andere hervorming lanceert. Het CDA heeft zich tot nu toe verscholen achter de enor me nederlaag die de partij leed. 'Wij zijn niet aan zet', klinkt het logischerwijze. De WD, met wie het CDA al voor de verkiezingen de meeste ver wantschap vertoonde, mag het vui le werk opknappen. De liberalen weten echter heel goed dat als het eropaan komt, het CDA als echte bestuurderspartij nooit terug deinst voor de macht. De verschillende combinaties die WD-informateur Uri Rosenthal tot nu toe heeft verkend, zijn alle mislukt. Als vandaag blijkt dat ook 'de grote coalitie van VVD, PvdA en CDA geen basis voor samenwer king heeft, lijkt zijn rol uitge speeld. Dat hoeft echter niet zo te zijn. Er kan een extra formateur van PvdA-huize worden benoemd, die samen met Rosenthal de WD en de PvdA laat onderhandelen, waar na een derde of vierde partij aan tafel wordt genodigd. PaarsPlus of een middenka binet (WD, PvdA en CDA) is dan terug van weggeweest. Rosenthal, of een andere informateur, kan na een bezoek aan de koningin zelfs besluiten een rechts kabinet van WD, PW en CDA opnieuw te gaan onderzoeken. In de eerste ronde is die mogelijkheid immers nooit echt serieus beproefd. Aan de inhoud zijn de partijen nog he lemaal niet toegekomen. Nu het woord 'landsbelang' steeds vaker klinkt op het Binnenhof, kunnen echte onderhandelingen niet lang meer uitblijven. DEN HAAG - GroenLinks en D66 praten vandaag met WD-informa- teur Uri Rosenthal over regeren met WD, PvdA en CDA, ook al hebben zij gisteren in de media ge zegd daar niets voor te voelen. De informateur dient echter officieel alles zelf na te gaan. D66-fractievoorzitter Alexander Pechtold en GroenLinks-fractie- voorzitter Femke Halsema vinden Bel 0800-5150 en stap in voor 1 juli!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4