van brede duinen OPEN DAG zeeland23 Ommezwaai PvdA over brede school opvallend Natuurspeeltuin anders dan een 'suffe wipkip' Zwart pak op het strand 'Hoge bouwleges vormen extra belemmering' Nieuwe natuur bij Groede in 2011 donderdag 24 juni 2010 Dijkgraaf Toine Poppelaars viel in z'n zwarte streepjes pak nogal uit de toon tussen de andere gastendie bijna allemaal een stuk zomerser gekleed waren. „Vol gende keer trek ik een T-shirt aan", beloofde hij, voor dat hij puffend de duinen weer beklom. door Martijn de Koning Hoe vier je de afron ding van een groot schalig kustverster- kingsproject? Dit maal een keertje niet met mannen in pakken, lange toe spraken en een borrel, vonden ze bij waterschap Zeeuws-Vlaande- ren. Het schap koos voor een zand- feest. De kinderen stonden daarin gisteren op het strand bij Groede centraal. Het schap sloot onlangs de verster kingswerkzaamheden aan de dui nen bij Nieuwvliet en Groede af Geen betere plek om dat te vieren dan aan de voet van de met tiental len meters verbrede duinen, bij het gloednieuwe paviljoen Beach House. Natuurlijk zijn er wat toe spraken, maar die zijn kort en deels op de aanwezige kinderen ge richt. Die mogen uitleggen wat zand is ('kleine steentjes'), hoe het voor de duinen gebruikte zand uit de zee wordt gehaald ('met zandzuigers') en waar zand nog meer voor wordt gebruikt dan om kastelen van te bouwen. Pas daar vallen de kinderen stil: glas, prik keldraad, computers; daar hadden ze niet aan gedacht. Vijf zwakke schakels De versterking van de kust tussen Groede en Nieuwvliet was de eer ste aanpak in een serie van vijf 'zwakke schakels' aan de West-Zeeuws-Vlaamse kust. Het waterschap is nu bezig met deel 2: de Herdijkte Zwarte Pol der bij Nieuwvliet. Daar wordt on der meer een strekdam aangelegd. Daarna volgen nog het gebied rond de veerhaven in Breskens, het toekomstige Waterdunen en Cadzand-Bad. In Cadzand wordt de versterking mogelijk gecombineerd met de aanleg van een jachthaven. terneuzen - Burgemeester en wet houders van Terneuzen zien een forse verhoging van de bouwleges om extra inkomsten te krijgen niet zitten. „In een tijd van sterk stag nerende bouwinitiatieven als ge volg van de economische situatie zal een verhoging van bouwleges extra belemmerend werken", rea geren B en W op het idee van Top Gemeentebelangen om de bouwle ges voor grote projecten te verdub belen. Volgens het college moet de hoogte van de leges wel in een re delijke verhouding staan met de kosten. „Een verhoging van de ta rieven met ïoo procent valt in dit verband niet uit te leggen." Zandkunstenaar Sara boetseerde met haar collega's het logo van fusiewater schap Scheldestromen in een enorme berg zand. Vervolgens mogen de kinderen aan de slag met het bouwen van zandkastelen. Echte zandkunste- naars helpen hen daarbij. Opval lend tafereel: het zijn vooral de pa pa's en mama's die de schep in de hand nemen. Is zand scheppen te zwaar voor hun kroost, of vinden- ze het stiekem toch ook wel leuk om kastelen te bouwen? Dijkgraaf Toine Poppelaars komt ook een kijkje nemen. Hij valt nog al uit de toon in zijn zwarte streep jespak, zo tussen de gasten in zo- mertenue. „Dit is toch geen weer om in zulke kleren op het strand te lopen", grijnst een bezoeker in korte broek hem toe. „Volgende keer trek ik een T-shirt aan", be looft Poppelaars, die het vervol gens puffend voor gezien houdt. De bouwsels van de kinderen en hun ouders beginnen inmiddels op kastelen te lijken. Logisch ook, met 'professioneel' materiaal als grote bakken, gieters en 'zandmes- jes' voorhanden. De kleine gasten GROEDE - De recreatienatuur in de 's Gravenpolder aan. de kust bij Groede wordt volgend voorjaar aangelegd. De partijen (gemeente, provincie, Ballast Nedam) teken den gisteravond daarvoor het maatwerkcontract. Rond de Zwar- tegatsekreek komt 33 hectare toe gankelijke nieuwe natuur, inclusief spelletjes als een doolhof en kabel baan. Ballast Nedam betaalt 561.000 euro voor de aanleg ervan. Dat moet het bedrijf betalen als verevening voor de realisatie van een groot recreatiepark in de Baanstpolder bij Nieuwvliet-Bad. Zaterdag 26 juni 11:00 - 14:00 uur Goes en Bergen op Zoom www.luzac.nl Luzac Lyceum, van brugklas tot diploma. Luzac College, eenjarige versnelde examenopleiding. LUZAC z Biervliet krijgt wellicht toch een nieuwe brede school aan de Braakmanlaan. Voor al de radicale ommezwaai van de PvdA in de discussie is opvallend. Terneuzen moet bezuini gen. Het college wilde daarom niet verder gaan dan een verbouwing van De Komme. Gijs van de Berg (Pv dA) vond het twee weken geleden nog de moeite waard deze optie te onderzoeken maar fractiegenoot Rien de Regt nam dinsdagavond in de vergadering van de raadscom missie Samenleving voor een vol gepakte publieke tribune met actie voerders uit Biervliet opeens een heel ander standpunt in. Toch een nieuwe brede school. Weliswaar in afgeslankte vorm omdat een aantal potentiële gebruikers niet meer meedoet maar toch. Ook de rol van commissievoorzitter Wim door Frank van Cooten ten Hoor (ook PvdA) was opval lend. los Verdurmen (TOP/Ge- meentebelangen) wilde de discus sie uitstellen tot de behandeling van bezuinigingsvoorstellen in de gemeenteraad maar De Regt wilde doorpakken. Ten Hoor vond de mening van de overige commissie leden over uitstel of behandelen blijkbaar niet zo interessant en bood zijn fractiegenoot direct alle ruimte. De Regt maakte daarmee de weg vrij voor wethouders Van Schaik en Liefting (beiden even eens PvdA) met het mooie nieuws dat Biervliet, mede dankzij extra geld uit Den Haag, toch een brede school krijgt. Dat heet nu politieke handigheid. zijn deels bewust afgekomen op het feest, maar een ander deel werd vlak voor het begin door wa terschapmedewerker Emily Sturm gewoon van het strand geplukt. Waarom dit feestje gevierd wordt, wil een Belgische strandganger we ten. „Ah, ik dacht al dat ik verder moest lopen dan vorig jaar", wijst hij naar de verbrede duinen. „Ik was al bang dat ik snel oud aan het worden was." Sturm noemt het een mooie bij komstigheid dat een aantal toeris ten op deze manier alles te horen krijgt over de kustversterkingspro- jecten. „Mensen die hier wonen, konden met eigen ogen de voort gang zien of lazen erover in de krant. Toeristen zien opeens aller lei veranderingen of hebben zelfs overlast, zoals bij de huidige werk zaamheden in Nieuwvliet-Bad. Daar is het fietspad onderlangs de dijk afgesloten. Het is dus goed dat ook die mensen weten wat er nu eigenlijk aan de hand is." Dagmar (I) en Christel verkenden gisteren een spannende kruipgang in de nieuwe natuurspeeltuin in Terneuzen. foto Huib de Jonge door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Trek vooral niet je mooiste kleren aan als je naar de nieuwe natuurspeeltuin in Terneu zen gaat. Want je kunt er in bo men klauteren, door tunnels krui pen, met water en zand spelen, een vuurtje stoken, of gewoon kikkers en insecten bewonderen. Avontu ren beleven dus. Wel even wat an ders dan de suffe wipkip in het speeltuintje om de hoek. De natuurspeeltuin ten noorden van de kinderboerderij aan de Evertsenlaan werd gisteren officieel geopend door wethouder Cees Lief ting en krijgt de toepasselijke naam de Boomhut. Bedacht door Remco Fransbergen en Elma Visman die daarmee een ballonvaart winnen. De jeugd heeft een grote inbreng gehad in het ontwerp. De jongsten maakten een grote tekening en de ouderen bezochten een natuur speeltuin in Rotterdam. Leerlingen van het tweede en derde jaar tech- nasium van de Rede maakten ma quettes. Zo kon een wensenlijsteje worden gemaakt waarop de nu ge realiseerde speeltuin is gebaseerd. Een speeltuin zonder speeltoestel len. De kinderen konden de speel tuin gisteren al even testen. Vanaf vandaag mag iedereen op avontuur komen. De toegang is gratis en de openingstijden zijn dezelfde als die van de kinderboerderij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 47