Zeeuwse zonnebootrace 2 2 nd Naheffing van fiscus dreigt bij overdracht brandweerkazernes Blessure PZC Helemaal zelf gebouwd, ook de schroef donderdag Veertien zonneboten varen zaterdag in het Dok in Vlissin gen, het Kanaal door Walcheren en de Binnenhaven van Middelburg, tijdens de Zeeuwse zonnebootrace. De krant 5 weken voor 15 euro! donderdag 24 juni 2010 door Willem van Dam ZEEUWSE ZONNEBOOTRACE Door al dat gevoetbal in Zuid-Afrika was het mij bijna ontgaan dat zich in ons eigen land ook een belangrijke sportgebeur tenis voltrok: het Nederlands Kampioenschap schaken. Ik zou daarvan geen weet hebben gehad, indien mijn oog niet bij toeval was gevallen op een bericht, waar in melding werd gemaakt van een hoogst hilarisch incident tijdens dat NK-schaken. Sport verbroedert, zeggen ze vaak. Ia,ja. Geloof het maar niet, zelfs tij dens een potje schaak vallen er soms gewonden. Niet gelezen? Ik zal u even bijpraten. Plaats van handeling: het Confe rence Centre van de High Tech Campus te Eindhoven. In de wed strijdzaal hebben de jeugdige titel verdediger Anish Giri en zijn te genstander Frisio Nijboer tegen over elkaar plaatsgenomen. De beide schaakgrootmeesters schud den elkaar de hand, zuchten eens diep en buigen zich over het bord. De spanning in de toernooizaal is te snijden. Wordt het E2-E4 of D2-D4? In gedachten verzonken tast de titelverdediger naar het flesje Spa Rood, dat naast de schaakklok gereed staat. Hij pakt de flessenopener, plaatst die te gen de dop en dan: AU! De titel verdediger bestudeert beteuterd z'n vinger en ontdekt tot zijn ont steltenis een sneetje waaruit een druppeltje bloed opwelt. Hellup- pie, stamelt hij ontdaan en hij trekt lijkbleek weg. De geblesseerde schaakgrootmees ter wordt door hulpverleners haastig naar een belendend ver trek afgevoerd, waar hij zorgzaam op een bed wordt gelegd, liefde vol een kussen onder het hoofd krijgt geschoven en met een snuf je vlugzout weer tot bewustzijn wordt gebracht. En zijn tegenstan der? Die raakt door al die commo tie dusdanig in de war, dat een paar overijverige EHBO'ers me nen zich ook over hem te moeten ontfermen. Uitslag van de partij: remise. Hedenavond in Kaapstad: Neder land-Kameroen. Wedden dat het lang niet zo vermakelijk wordt als dat potje schaak in Eindhoven? Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Cornelleke Blok COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie, Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) D ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie De Zeeuwse zonne bootrace, zaterdag in Vlissingen en Middel burg, wordt wellicht een tweejaarlijkse wedstrijd. De or ganisatie overweegt zich voortaan alleen te richten op de Solar Chal lenge, een internationale meer daagse zonnebootrace die elke twee jaar (deels) in Zeeland gehou den wordt. „We vragen ons af of een jaarlijkse wedstrijd nog haalbaar is", zegt or ganisator Ad Phernambucq. „De organisatie van de Solar Challenge is zo groot. We hebben die twee jaar nodig om het goed op poten te kunnen zetten." De Solar Challenge is dit jaar in Friesland. Van 4 tot en met 10 juli varen de boten langs de Friese elf steden. De Zeeuwse zonneboot race is voor het merendeel van de deelnemers een voorproefje voor die wedstrijd: acht van de veertien teams die dit weekend meedoen in Zeeland strijden een week later weer tegen elkaar in Friesland. De deelnemers uit de standaard klasse doen niet mee aan de wed strijd in Frieciand. In die klasse va ren teams leerlingen van mid delbare schalen. Zij krijgen de zon nepanelen i?i bruikleen van de or ganisatie, in ^t^jpS^iing tot de deelnemers ui Wie open klasse. Morgen doen 46 teams van basis schoolleerlingen mee aan de mini- zonnebootrace in Goes. Daar zijn ook de Solar Olympics voor mid delbare scholieren. Phernambucq: „De kennis die leerlingen en stu denten opdoen in het project is een ervaring die ze hun leven lang niet meer vergeten. Zo hebben we er jonge ambassadeurs van duurza me energie bij." Er zijn volop ont wikkelingen, zegt hij. „De zonne boten zijn nog lang niet uitontwik keld. Zo varen de teams niet meer allemaal met panelen, maar inte greren ze zonnecellen in het dak van de boot. We willen graag aan het publiek laten zien wat je er al lemaal mee kan. We hopen dat de toeschouwers denken: hee, zou dat ook iets voor mij zijn?" Een nieuw onderdeel in de wed strijd is de slalom. In het Dok van Vlissingen moeten de deelnemers met hun boten rondom boeien va ren. „We willen iets extra's aan het pu bliek laten zien én het is een nieu we uitdaging voor de deelnemers. De zonneboten moeten niet al leen goed zijn in lange afstanden en sprints, maar het yergt ook iets van de wendbaarheid. Dat brengt meer spanning in de wedstrijd." Lichte stress bij het team van het ROC Zeeland in Vlissin gen. Tech.Know.Logy moet de laatste dagen voor de Zeeuwse zonnebootrace nog van alles doen aan de boot. Maar ze hebben het vaartuig dan ook helemaal zelf gebouwd. Zélfs de schroef is van eigen hand, ver tellen Gregory de Nooijer (23) uit Vlissingen en Floris Moens (20) uit Aagtekerke. „Andere teams heb ben veel uitbesteed", weten de stu denten werktuigbouwkunde. Floris: „We zijn nu druk bezig om een nieuwe schroef te maken, zo dat we sneller kunnen varen. We hopen een snelheid van vijftien ki lometer per uur te halen." De houten romp van de boot staat dinsdag in de hal van het Tech- num te wachten om wit gespoten te worden. De studenten draaien hier en daar nog wat schroefjes aan. Onderop de boot is een over blijfsel van een gat te zien: een on gelukje bij het wegen van de boot, afgelopen zaterdag. „Gelukkig kon het snel gerepareerd worden." De jongens zijn trots op het eindre sultaat, waar ze samen met studen ten elektrotechniek en bouwkun de aan werkten. „Het is een leuk project. Je ziet waar je aan gewerkt hebt, en het is mooi om te zien dat de boot echt vaart", zegt Grego ry. Floris heeft er ook veel van ge leerd. „Je moet snel beslissingen nemen en oplossingen bedenken." Winnen? Ze lachen. „Dat is wel het laatste dat we verwachten." door Marcel Modde GOES - De overstap van de gemeen telijke brandweerkorpsen naar de Veiligheidsregio Zeeland (VRZ) kan financieel wel eens heel verve lend uitpakken. De kans bestaat dat gemeenten dan alsnog het BTW-deel aan de fiscus moeten betalen over kazernes die de afgelo pen tien jaar zijn gebouwd of in aanbouw zijn. In het donkerste scenario gaat het om miljoenen euro's, bevestigt VRZ-voorzitter Jan Lonink. In de huidige situatie krijgen gemeenten de 19 procent BTW op de nieuw- bouwprijs terug van de fiscus. Die regeling vervalt zodra de veilig heidsregio formeel eigenaar wordt van de gebouwen. Gemeenten krij gen dan met terugwerkende kracht alsnog de rekening gepre senteerd. De afgelopen tien jaar zijn er verspreid over de provincie zestien nieuwe kazernes gebouwd of in voorbereiding. De veiligheidsregio gaat in overleg met de belastingdienst om-te zien of er een regeling valt te treffen. Te gelijkertijd worden andere mogelij ke constructies onderzocht, aldus Francois Lauret. De Terneuzense gemeentesecretaris denkt daarbij aan een afzonderlijke beheermaat schappij voor de kazernes. Lauret leidt een commissie die de kosten verdeling van de lokale en regiona le brandweerzorg onder de para plu van de veiligheidsregio onder zoekt. De BTW-constrüctie zou wel eens een groot probleem kun nen vormen, waarschuwde hij de gezamenlijke burgemeesters giste ren. Volgens Lonink kampen ande re regio's met dezelfde problema tiek, maar 'is het per belastingin spectie, verschillend hoe daarmee wordt omgegaan'. Lauret: „En in Zeeland hebben we niet de makke lijkste inspectie. Maar we gaan eerst eens praten, ons probleem voorleggen en zien wat er aan te doen is." Studenten van het ROC Zeeland met hun zonneboot. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2