Elke werkdag 10 We^mwndvtL tv dinsdag 22 juni 2010 Twaalf van die apparaten T rijden er in Nederland. Motorfietsen die toege rust zijn om pechgevallen op de weg te verhelpen. De meeste tref je in de Randstad, maar één zo'n knalgele motor rijdt ook in Zeeland. De 44-jarige Rudi Verboom uit Arnemuiden is de berijder. Dat ie een echte motorfanaat is, blijkt wel uit de als nieuw blinkende Moto Guzzi uit de jaren vijftig, die in zijn woonkamer als pronkstuk staat tentoongesteld. „Helemaal zelf opgeknapt." Als achttienjarige jongeman haalde Verboom meteen z'n motorrijbewijs. Nog eerder dan het roze papiertje dat je nodig hebt voor het besturen van een automobiel. In de garage van Verboom wachten nog twee motoren. Een zijspan - ook een Moto Guzzi - en de ANWB- motor. „Een Honda", zegt hij met bijna iets van afschuw in zijn blik. „Ik heb het embleem van de tank gehaald en de vleugels van Moto Guzzi erop geplakt", grijnst hij. „Want ja, op een Hondiwil ik eigenlijk niet gezien worden." Toch is de Japanner een parel op de weg. De motor is volgestouwd met computerappara tuur, gereedschap en onderdelen om stilgeval len voertuigen weer aan de praat te krijgen. Het is een heerlijke baan, vindt de Zeeuwse wegenwachter. „Zes maanden per jaar zit ik in de auto en zes maanden op de motor. Op de Colofon Buiten: verschijnt elke dinsdag als bij lage bij de PZC en BN/DeStem Buiten is een bijlage over leven en bewegen in Zeeland U kunt ons informeren: e-mail: buitengebied@pzc.nl website: www.pzc.nl postadres: PZC onder vermelding van i Buiten Postbus 91 4330 AB Middelburg telefoon: 0118 434010 Coördinatie: Jan van Damme telefoon: 0118 434014 mobiel: 06 542 671 57 e-mail: J.vandamme@pzc.nl Advertenties: Verkoopteam Zeeland telefoon: 0118 434070 teamzeeland@bndestem-pzc.nl Het zou een mop kunnen zijn: Het is kana riegeel, sjeest door Zeeland en komt veel pech tegen. Maar de opvallende ANWB-motor is geenszins een lachertje. Wegenwachter Rudi Verboom helpt namelijk ge strande toeristen, gestreste zakenlui en wanhopige gezinnen uit de penarie en weer op weg. motor werken is toch wel een andere dimensie. Je bent dan één met de elementen. Je hebt sneller contact met mensen. Bij het stoplicht gaat nogal eens het portierraam naast me open voor een praatje. Hartstikke leuk." De motor is dan ook Ver booms lust en z'n leven. „Het is wel zwaarder dan in de auto. Als het koud is eahet heeft de hele dag geregend, dan heb ik het 's avonds wel eens gehad. Ook met extreme warmte zit je toch in zo'n leren pak. En als het dan ook nog regent, daar een regenpak overheen. Nou, dan regent het in mijn pak net zo hard als buiten. En toch... het heeft ook weer de charme van het buiten werken." ANWB'er Verboom is in heel Zeeland te vinden. Hij rijdt van pechgeval naar pechgeval. Het is bijna altijd continu werken. „Ik kan bij voorbeeld 's ochtends in Vlissingen beginnen en aan het eind van de middag in Ouddorp eindigen. Het is maar waar de pechmeldingen vandaan komen." De ANWB-motor is vooral 's zomers een uitkomst. Verboom kan dan gemakkelijk langs files laveren en campings oprijden, want daar Wegenwachter Rudi Verboom raakt menig toeristenvehikel niet aan de praat. „Op de camping zijn de mensen vaak relaxed. Komt natuurlijk meteen ook de hele buurt kijken hoe je onder de motorkap hangt en iedereen heeft wel een oplossing. Maar je komt langs de weg ook mensen tegen die door het lint gaan, haast hebben om op een afspraak te komen. Die reageren zich dan af op mij." Hoe met zulke lastige klanten om te gaan, leren de wegenwachters tijdens trainingen. Ook als het om de motorvoertuigentechniek gaat, zijn de ANWB'ers goed geschoold. Toch, zo nu en dan, zijn er situaties waarop ook Verboom niet is getraind. Zoals die keer dat hij een klein raampje van een camper moest open zien te wrikken omdat de sleutel nog binnen lag. Een maal open, stond de Duitse eigenaresse erop om zelf door het raampje de camper in te klau teren. „Ik keek nog eens goed en dacht: 'Uh, dat gaat niet lukken.' Ik vroeg nog of er geen kind in de buurt was dat door dat raampje kon klimmen, maar zij zei: 'Ich mache das' „Wij haar met drie man opgetild en zij zich door het raampje wurmen. Je raadt het al, ze kwam klem te zitten. Dat werd duwen en trekken tot opeens, flop. Ze plopte zo naar binnen. Nou, dat was hilarisch." Meestal zijn de klussen minder enerverend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 82