Droombaan in 8 Badmeester Cj&xj/tt, dinsdag 22 juni 2010 Het Wissebad in Wissenkerke, een van de weinige verwarmde openlucht zwembaden die Zeeland nog heeft, is een geliefde ontmoetingsplaats voor jong en oud. Als badmeester moet Ellen van der Klooster altijd ogen en oren openhouden. Ze kent iedereen en ziet alles. Het is vrijdagmiddag en de jeugd van Noord-Beveland viert het begin van het weekeinde in het water van het Wissebad. De zon schijnt behaaglijk. Kleine kinderen gillen van opwinding en klimmen in en uit het bad. Hun jonge moeders zitten aan de kant, onder een parasol, waar ze het plaatselijke nieuws doornemen met de andere moeders en een enkele vader. Het geluid van het spetterende water en de enthousiaste kinderstemmen is onverwacht rustgevend. Het blinkende bad lonkt verlei delijk en nodigt uit tot een verkoelende duik. Er zijn slechtere werkplekken denkbaar. De badmeester kan gedachten lezen en zegt: „Wie wil dit niet, zo'n baantje?" Ellen van der Klooster is een van de twee betaalde krachten van het Wissebad. Zé houdt toezicht en geeft zwemles. Een decennium geleden zat ook zij onder de parasol langs het bad, als moeder van de kleine Koen. Men zocht een nieuwe badmeester, Van der Klooster volgde een driejarige opleiding tot zwemonderwijzer en sindsdien mag ze lesge ven en zwemexamens afnemen. Zoon Koen is inmiddels vijftien en helpt nu mee als vrijwil liger achter de kassa. „Ik heb van mijn hobby mijn beroep kunnen maken", vertelt Van der Klooster terwijl ze de oudere jeugd in het diepste gedeelte van het bad in het oog houdt. „De hele zomer sta ik lekker aan het zwembad. Alleen als het echt heel erg warm is, neem ik zelf een duik. Maar het is niet altijd zulk prachtig weer." Van der Klooster (45) is een bekende verschij ning op Noord-Beveland. Ze zit voor de PvdA in de gemeenteraad en werkt ook parttime op een kinderdagverblijf De kinderen op wie ze Ellen van der Klooster daar 's ochtends past, treft ze 's middags vaak weer in het zwembad. „Ik ben allround, ze komen mij overal tegen", zegt ze met een glimlach. „Niet om op te scheppen, maar tachtig procent van het eiland kent mij wel. Dat is een groot voordeel voor een badmeester. longeren weten wie ik ben en wat ze aan me hebben. Als ik het fatsoenlijk vraag, ruimen ze netjes hun rotzooi op. De lijnen zijn heel kort op Noord-Beveland, er is een grote sociale controle." Het zwembad is belangrijk voor Wissenkerke. „Natuurlijk, want waar moeten de mensen anders naartoe? Veel kinderen zijn te klein om zelf naar het strand of het Veerse Meer te gaan. De ouders weten bovendien waar ze zijn: bij ons, op het dorp. En de kinderen komen hier meer vriendjes tegen dan op het strand. Er zijn ook vaak Duitse kinderen van de campings in de buurt, die vinden altijd gauw aansluiting met hun leeftijdsgenoten." De badmeester staat vaak voor het hok waarin de attributen worden bewaard, zoals zwem- bandjes en flippers. Daar heeft ze het beste uitzicht over het bad en kan ze snel ingrijpen als kinderen iets te enthousiast raken. „Ze mogen elkaar bijvoorbeeld niet in het water jonassen." Ze heeft het nog niet gezegd of een grote plons water spat omhoog. „Patrick, niet duiken hier, dat weet je!" Er zijn ook momenten dat Van der Klooster het gemakkelijker heeft. Het banenzwemmen vormt het rustpunt van de dag. „Daar komen vooral veel oudere dames op af Eén mevrouw rijdt elke dag op de fiets van Camping Anna- Friso naar ons toe om baantjes te trekken. Ook zij kan niet zonder het Wissebad." Sven Remijnsen Het Wissebad in Wissenkerke is geopend van mei tot medio september. In juli en augustus is er elke dag vrij zwemmen van 13.00 uur tot 18.00 uur, ook op zondag. Op maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag zijn bepaalde uren gereserveerd voor banenzwemmen. Veel Noord-Bevelandse families hebben een gezinsabon nement. Voor 125 euro per seizoen kan het hele gezin onbeperkt gebruikmaken van het bad. Een individueel abonnement kost 57,50 euro per seizoen. Voor een enkele badkaart wordt aan de kassa 3,70 euro gerekend. Kinderen van 4 tot 12 jaar en 65-plussers betalen iets minder: 3 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 80