18I zeeland Politie houdt jonge treiterende A58 maakt luisterhoek van gezongen moord Ondanks wachttijden pluim voor artsenpost Extra controles amper dinsdag 22 juni 2010 door Ton van den Nouweland zierikzee - Alle bezoekers van de drie Zeeuwse huisartsenposten bo ven de Westerschelde vinden dat ze te lang op de dokter moeten wachten. Desondanks waarderen zij deze nooddienst met een acht. Dat blijkt uit een landelijk tevre- denheidsonderzoek onder twaalf huisartsenposten door bureau IQ Healthcare van de Radbouduniver- siteit in Nijmegen. In Goes, Viissin gen en Zierikzee vulden 1600 pa tiënten het vragenformulier van IQ Healthcare in. De huisartsen posten (haps) van Goes en Zierik zee scoren in vergelijking tot de rest van het land beter als het gaat over de bejegening door de dokter sassistente (gewaardeerd met res pectievelijk een 8,4 en een 8,5). Patiënten van de hap in Zierikzee zijn bovendien iets beter te spre ken over de organisatie van de hap. Ze hebben daar een 7,9 voor over. De haps in Goes en Viissin gen moeten het met eentiende puntje minder doen. De stichting Huisartsendiensten- structuur Zeeland, die de resulta ten van het onderzoek gisteren be kend maakte, trekt lering uit de en quête. De dienstdoende huisart sen moeten zich beter verdiepen in de persoonlijke situatie van de patiënt. Ze moeten ook meer uit leg geven over behandelingsmoge lijkheden en de (bij-)werking van medicijnen. Over de netheid en hy giëne van de hap in Viissingen zijn de patiënten minder goed te spreken. Patiënten in Zierikzee hebben een duidelijke klacht over privacy. Gesprekken aan de balie zijn in de wachtkamer woord voor woord te volgen. Meer dan 20 pro cent van de Zeeuwse patiënten zegt na een telefonisch consult van de assistente niet de zorg te hebben gekregen die zij hadden verwacht. „Dat komt omdat veel mensen de hap als een verleng stuk van de huisartsenpraktijk be schouwen," verklaart directeur To Verheaghe de Naeyer van de Huis- artsendienstenstructuur. „Maar dat zijn we niet. We zijn een nood- hulpdienst." De politie is gisteren, net als vorig jaar, begonnen met extra controles langs fietsen de scholieren. De aanpak, bedoeld om pesterijen tegen te gaan, blijkt te werken. door Lilian Dominicus Preventie is het sleutel woord op de fietsroute van scholieren tussen Yer- seke, Kapelle en Goes, zegt politiewoordvoerster Mirja Vis. Sinds de twee incidenten van vori ge week waarbij jongeren op hun fiets zijn lastig gevallen door een clubje van drie jongens wil de poli tie de komende tijd in de ochtend uren extra patrouilleren. Die extra controles zijn overigens niets nieuws, zegt ze er direct bij. „Het is bij ons een bekende route. Vorig jaar zijn we ook extra gaan controleren en dat werkte heel goed. Vanochtend is het ook weer goed gegaan, er waren gelukkig geen incidenten. Als we merken dat er eentje begint met treiteren, halen we hem of haar eruit en be ginnen we een gesprek. We spre ken ze ook aan op school." Van extra voorlichtingslessen door de politie op middelbare scholen in Goes, zoals door een journalist werd opgetekend, is overigens geen sprake. „Dat heb ik ook nooit 'Als we merken dat er eentje begint met treiteren, beginnen we een gesprek' Hoe lang de controles door zullen gaan, kan ze niet zeggen. Ook wil ze niets kwijt over de beweegrede nen van de daders. Volgens som migen zouden vooral gereformeer de jongeren mikpunt zijn. „Dat heb ik niet gevraagd en lijkt me niet relevant. Het gaat om twee in cidenten. Daar kun je geen conclu sies uit trekken." De treiteraars van het 14-jarige meisje zijn overi gens bekend: drie jongens uit Yer- seke van tussen de 13 en 14 jaar oud. Naar de pestkoppen van de 16-jarige jongen die is mishandeld wordt door de politie nog onder zoek verricht. Ook gisteren was daarover nog niets bekend. Dat de slachtoffers in de gerefor meerde hoek gezocht moeten wor den, wil ook coordinator commu nicatie Peter Smit van de reforma torische scholengemeenschap het Calvijn College in Goes noch ont kennen, noch bevestigen. „Het zou kunnen", is het enige dat hij er over kwijt wil. „Maar het is vooral betreurenswaardig dat het gebeurt. Het is overigens geen nieuw verschijnsel, vorig jaar wa ren er ook meldingen en heeft de politie gecontroleerd. Het begint met spugen, en dan gaat het lang- 'Het begint met spugen en dan gaat het langzaam van kwaad tot erger' zaam van kwaad tot erger." Zon der op individuele gevallen in te willen gaan, meldt hij wel dat de school meldingen van leerlingen uiterst serieus neemt. „Er is een standaardprocedure, dat leerlingen met problemen zich bij één ver trouwenspersoon bij de politie kunnen melden. Media verwijzen we ook naar de politie." Andere middelbare scholen van Goes melden overi gens geen problemen te hebben gehad. Rector Jos Brand van het Ostrea College had zelfs nog niet van het nieuws gehoord. „We gaan er op school dus ook niets mee doen. Met twee inciden ten is nog niet gezegd dat er een trend is ontstaan. Actie lijkt me dan ook overdreven. De politie legt een verband dat ik nog niet leg." Ook bij het reformatorische Hoornbeeck College in Goes is niets vernomen van leerlingen die zijn gepest. „Onze studenten zijn 16, 17, 18, 19, 20 jaar oud. Die zijn daar waarschijnlijk te oud voor. Maar ook daar hebben ze wel be leid voor jongeren die wat hebben meegemaakt. „We geven ze altijd mee: 'walk away from trouble' en heb je problemen? Meld het dan. Ouders kunnen ook altijd bellen. We hebben een hele korte lijn met de gemeente en de politie, voor als er wat is." Een fietsende scholier op de Postweg is op weg naar huis. Onder de scholieren zelf zijn de extra politiecontro les langs de fietsroute tus sen Yerseke, Kapelle en Goes zeker niet het gesprek van de dag. Ze ha len er hun schouders bij op of vin den het eigenlijk wel goed dat het gebeurt. „Het gaat om een paar mensen die irritant zijn. Als je die oppakt, is het probleem ook opgelost", is de nog de meest opvallende uit spraak. Hij komt van een 15-jarige Yersekse leerling van het Ostrea Ly ceum die verder niet met zijn naam in de krant wil. Schoolgenootjes Janita Goulooze en Marissa Pols (14) uit Yerseke door Claudia Sondervan rilland - Ze mogen nog eens twee jaar lang bogen op de titel van beste gemengd groot koor lich te muziek van het land. Die titel sleepten de 82 leden van popkoor A58 uit Rilland afgelopen weekein de in Arnhem in de wacht tijdens het Nederlands Koorfestival. Op hun lauweren rusten de zangers niet: woensdag repeteren de leden alweer in het Rillandse dorpshuis Luctor et Emergo voor de laurea- tenfinale, 27 november in Musis Sa crum in Arnhem. En tussendoor worden de eerste nummers ingestudeerd van het nieuwe luisterhoek, dat ter ere van het 12,5 jarig bestaan van A58 wordt geschreven en gecompo neerd. Het luisterhoek, een 'gezon gen moordspel' wordt het jubi leumprogramma waarmee het koor vanaf september 2011 de Zeeuwse en Brabantse theaters in wil. Het werk is nog in wording bij diri gent Rob van der Meule, componist/pianist Christian Blaha en choreografe Ineke van der Horst en nog enkele mensen, maar her eerste lied heeft het koor al gezongen: „een soort alibisong", vertelt voorzitter Mia van den Nieuwelaar van het koor. „Heer lijk. Volledig nieuw en helemaal op het koor toegeschreven." Popkoor A58 heeft de viering van het tiende bestaansjaar eraan gege ven om gereed te zijn voor het ko renfestival in Arnhem. De leden trainen serieus: ze hoeven geen no tenschrift te kennen, maar dienen wel een goed muzikaal geheugen hebben. Van de website haalt elk koorlid zijn zangpartij om die als huiswerk in te studeren. Van de re petities mag niemand meer dan twintig procent missen behalve voor ziekte of werk. Het koor kijkt uit naar de finale in Musis Sacrum, op de Middelburg se Concert- en Gehoorzaal na de favoriete locatie van het koor. Van den Nieuwlaar: „Al weet ik niet hoe in november de jurering moet gaan: we concurreren daar met zes stemmige klassieke koren en wat niet al!" Popkoor A58 bij Musis Sacrum in Arnhem. foto Marco de Swart

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 62