i8l zeeland Logistiek Lüüsturus! dompelt kinderen onder Arbeidsre-integratiebedrijf Dethon vreest verlies distributie pakketpost Met Lüüsturus wordt twee jaar werk aan een digitaal histo risch onderzoeksproject afgesloten. Het is tevens startsein van een nieuwe 'gang' van het cultuurmenu voor basisscholen. De Griend trekt Blue Berry uit laag water weg i dinsdag 22 juni 2010 MUSEUMEDUCATIE Het terrein van Slot Moermond is er groot genoeg voormaar het is geen kleinigheid. Het aan- en afvoeren van 1100 leerlingen tussen de verschillen de locaties brengt heel wat organisatie met zich mee. door Esme Soesman ZIERIKZEE - le mocht in vroeger tij den best spugen onder het eten. „Maar niet op tafel. Wel eronder of tegen de muur." Het is bijna onmogelijk je niet mee te laten slepen door Herman Geeraert's verhalen over tafelma nieren in het verre verleden. Tij dens de eerste dag van Lüüsturus, een tweedaags festijn waarmee het museumeducatieproject Het ver haal van de regio wordt gelanceerd, staat hij met een tafel vol heerlijk heden in de tuin van Slot Moer mond in Renesse. Op de met (nep-)fazant en duif aangeklede tafel liggen voedselwa- ren van weleer. Gedroogd fruit waarmee spijzen werden gezoet. Groenten, zoals zeekool en allerlei ingrediënten (zoals linzen) die het goed deden in de brij. „Je had toen natuurlijk nog geen pizzakoerier." Er waren heus wel wat fatsoensre gels maar ze hadden niet zoveel om het lijC vervolgt SCEZ-vrijwilli: ger Geeraert (tevens lid van de Ar cheologische Werkgroep Zeeland) zijn verhaal. Zo mocht je bijvoor beeld je vingers niet verder dan het eerste vingerkootje in de pap stoppen. Het zijn deze verhalen van Geeraert en van talloze ande ren waaruit Lüüsturus is opgetrok ken. Basisschoolleerlingen van Schouwen-Duiveland en Tholen worden tijdens dit evenement on dergedompeld in historische verha len uit de regio. Bij Slot Moermond bijvoorbeeld voert theatergroep de dRang een historisch tafereel op. Een jongen, vastgekluisterd in een schandpaal, kan vrijkomen als er voldoende spannende verhalen worden ver teld. En Charel, afkomstig uit het land van Cadzand, vertelt in ge bouw De Driehoek in Zierikzee op z'n Zeeuws-Vlaams het verhaal van zijn opa. Het verhaal dat opa hem altijd vertelde als hij zei dat school saai was. „Vinden jullie school ook weieens saai?", vraagt Charel zijn toehoorders. De vin gers gaan collectief omhoog. Het is precies dat waar het mu seumeducatieproject, opgezet door SCEZ samen met regionale musea en de twee betrokken ge meentearchieven, verandering in Via webquest aan de slag met musea Kinderen via moderne leermidde len kennis laten maken met de re gionale geschiedenis. Dat is het doel achter dit museumeducatie project. Elk museum heeft een webquest opgezet. Via zoekopdrachten op onder meer YouTube kunnen kin deren zich in een thema van de musea verdiepen. Ook wordt het museum zelf bezocht en wordt er na afloop een krant in elkaar gezet. SCEZ heeft het idee ontwikkeld in samenwerking met de Brusea in Bruinisse, het Brouws Museum in Brouwershaven, de Burghse Schoole in Burgh-Haamstede, Goe- manszorg in Dreischor, het Waters noodmuseum in Ouwerkerk, de Museumhaven en het Maritiem Museum in Zierikzee en Streekmu seum de Meestoof in Sint-Anna- land. Lüüsturus is de feestelijke afron ding van het twee jaar durende voorbereidingstraject. Alle basis scholen van Schouwen-Duiveland en Tholen (de groepen 7 en 8) zijn uitgenodigd. In totaal 32 scholen, goed voor 1100 leerlingen, doen (vandaag en gisteren) mee. hoopt te brengen. Kinderen wor den via eigentijdse leermethoden ingevoerd in de geschiedenis van hun regio. Ja dat is belangrijk, geeft Geeraert aan. „Het heeft te maken met je voorouders. Gewoonten die we vandaag hebben, zijn overgeno men van mensen vóór ons. Het is belangrijk te weten wat de oor sprong is." Leuk ook, want die vork die nu standaard onderdeel uitmaakt van ons eetgedrag is ooit 'uitgevonden'. Toen het eten van (warme) aardappels werd inge voerd, brandde de koning van Frankrijk zijn handen. Hij gebood zijn dienaren hier een oplossing voor te verzinnen. Het zijn de ver halen die kinderen prikkelen en het is de wijze van brengen, weet Geeraert. „Ik heb uitgerekend dat als je 500 jaar terug in de tijd wilt, je dan 16 keer de opa van je opa moet zeggen. Zoiets spreekt aan." Aansprekend is zeker ook - zo blijkt uit het gejoel - de bijdrage van rapper BDM en dj Tem po-Slow in de Nieuwe Kerk in Zie rikzee: 'Van vroeger tot nu/Van nu tot in het heden/Heffen we die han den op/En laten we bewegen/Wees trots op wat je hebt/En leef tussen de regels/Met gepaste trots/Trotseren we die wegen'. Charel weet te boeien met een verhaal over zijn opa en diens liefde Janna. In dat verhaal zitten vele feiten vervlochten over het boerenleven van ooit. BRUINISSE - Reddingboot de Griend van KNRM-station Oud dorp heeft zondagmiddag het jacht Blue Berry met vijf mensen aan boord vlot getrokken. Het schip was vastgelopen in de Geul van Bommenede, op enige af stand van de haveningang van Bruinisse. De 15 meter lange Blue Berry heeft een diepgang van 2 me ter 10, maar bevond zich in water waar de grootste diepte slechts 90 centimeter is. Om het jacht weer op weg te helpen is een lange sleeptros overgebracht en is de boot onder vol zeil losgetrokken. Na controle op schade kon de be manning van Blue Berry weer op eigen kracht verder. Tegen het decor van Slot Moermond doet theatergroep De dRang oude tij den herleven. Rapper BDM brengt een eigentijdse Lüüsturus De lunch, het spel, de kostuums, de verhalen en de rap zijn te zien via www.pzc.nl/schouwen-duiveland. EN VERDER vertelt Willem van Gogh over Vin cent bij picknickplek de Tien Gebo den op het weblog Cultuur Dichtbij TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Het laatste nieuws via www.pzc.nl/schouwen-duiveland door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Arbeidsre-integratie- bedrijf Dethon maakt zich bij TNT sterk voor het behoud van het distributiecentrum voor pak ketpost in Zeeuws-Vlaanderen. Het sorteren van pakketten in Ter- neuzen gebeurt nu door Dethon. De vrees is dat TNT daar binnen een jaar of vijf mee stopt in het ka der van de plannen om de pakket dienst te herstructureren. Volgens algemeen directeur Edwin van den Berghen raakt Dethon hoe dan ook de expresdienst van TNT voor Zeeuws-Vlaanderen kwijt. Postpakketten die snel be zorgd moeten worden, werden tot nu toe vanuit Bergen op Zoom of Roosendaal naar Terneuzen ge bracht, waar ze door Dethon wer den bezorgd op het postadres. „Die distributie gaat voor Oost- Zeeuws-Vlaanderen via Boom bij Antwerpen en voor het westen via Kortrijk", zegt Van den Berghen. „We zouden de pakketten dan zelf moeten ophalen. Dat betekent dat we met een lege auto heen moe ten rijden en dat we dus wat kos ten betreft nooit kunnen concurre ren met andere bedrijven. Geluk kig vormt de expresdienst maar een klein deel van onze omzet." Erger zou het zijn als het distribu tiecentrum voor pakketpost wordt opgedoekt. Nu worden de pakket ten in Terneuzen door Dethon ge sorteerd op postcode en adres en vervolgens bezorgd. In de toe komst zouden de pakketten echter al gesorteerd op route in Goes aan komen, waarna Dethon wel de ver spreiding ervan in Zeeuws-Vlaan deren blijft verzorgen. Van den Berghen: „Als we die sor- teeractiviteiten kwijtraken, scheelt ons dat omzet en betekent het ook minder werk voor onze doelgroep, j de laag geschoolde mensen." Hij 1 schat dat zo'n twintig werknemers van Dethon betrokken zijn bij het sorteren van postpakketten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 42