Eindelijk begin van de 21 zeeland Gedeputeerde en dijkgraaf vragen aandacht voor Nationaal Landschap PZC dinsdag Leeuwen De krant 5 weken voor 15 euro! Zeeland lijkt er klaar voor. dinsdag 22 juni 2010 door Marleen Blommaert Op een goede dag werd mijn dochter wakker en besloot ze dat het genoeg was. Bezocht door de Vegetarische Geest zwoer ze het vlees af. Haar argument is dat alle vleesproductie de aarde te veel kost. Daarnaast vindt ze vis veel lekkerder. Soepel als ik soms kan zijn, antwoord ik: 'Is goed, volgende week'. Maar gegrepen door haar eerste principe dient diezelfde avond maaltijd al vleesloos te zijn. Twee verschillende potten koken is natuurlijk een hele hijs en fat soenlijk vegetarisch koken even eens. De groenteburger is geen echt alternatief. Het is de vega-va- riant van het blikje SMAC uit on ze jeugd. Het blikje varkensvlees, dat met een sleuteltje moest wor den opengemaakt, ook wel be kend als SPAM. Evenzeer gemalen als de vegaburger, even smakeloos en ook te zout. Zelf hecht ik niet zo aan vlees dus daar zat het pro bleem niet. Het gezin bestaat ech ter uit vier en de andere twee kun nen echt niet onder de vegeta riërs geschaard worden. Maar in het kader van de duurzaamheid wilden ook zij wel hun steentje bijdragen. We maakten de afspraak dat maandag tot donderdag echt vege tarisch gekookt zou worden. Op die dagen zouden de vleeseters hun leeuwennatuur begraven. Op vrijdag de verplichte pizza of pa tat en in het weekend een fatsoen lijk stuk vlees en een vleesvervan ger voor wie wil. Iedereen blij. Zo gingen enkele weken voorbij. We aten veel vis, spinazie met een ei, kortom de bekende gerechten zon der vlees. Niemand morde. Na eni ge tijd werd ik echter overmoe dig: andijviestamppot met kaas en een yoghurtsausje met tuin kruiden. De leeuwen bekeken het al enigszins argwanend. Na de eer ste hap betrok hun gezicht en de opgekropte onthoudingsverschijn selen van al die vleesloze dagen explodeerde. Spekkies, worst en vette jus dreven voor hun geestes oog, de verplichte gezellen van de andijviestamppot. Ik zal u de woordenwisseling besparen, laten we stellen, dat ik sindsdien twee potten kook. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115-64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoooteamZeeland T: 0118-43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig gesèlecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Ma deze periode stopt de bezorging vanzelf (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bón naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In hel colofon treft u nadere informatie DE ZON SCHIJNT EN DE TEMPERATUREN STIJGEN Vanaf vandaag is het zomer: vooral in her week einde worden hoge temperaturen verwacht. Een hittegolf? „Geen spra ke van", zegt Jos Broeke, Zeelands bekendste weerman. „Het wordt wel heel erg mooi weer, met temperaturen net boven de normale waarden; iets boven de twintig graden. Maar voor een hit tegolf moeten er vijf zomerse da gen op rij zijn, van 25 graden of warmer en drie daarvan boven de dertig graden." Voor strandgangers zijn de vooruit zichten niet eens zó gunstig, zegt Broeke. „De wind blijft nog wel een paar dagen uit het noorden waaien, dus aan zee kan het nog best fris zijn." Die noordenwind was de oorzaak van het herfstge- voel dat iedereen de afgelopen week had. „Zondag was het diepte punt, met 13,4 graden in Westdor- pe. Dat gebeurt echt niet zo vaak in de periode rond de langste dag van het jaar." Toch is de tempera tuur over de hele maand juni geno men niet lager dan gemiddeld, zegt Broeke. „De eerste tien dagen van juni waren warmer dan nor maal. Vooral het weekeinde van 5 en 6 juni was heel erg warm. De tweede tien dagen waren weer wat kouder. Dat zijn we intussen weer vergeten. Gemiddeld was het ongeveer twintig graden. En dat is normaal voor de tijd van het jaar." Het ziet er naar uit dat het zomer weer tot na het weekeinde aan houdt, voorspelt Broeke. „Er is een kleine kans op een buitje op zater dag, maar die kans is in Zeeland echt heel erg klein. Ik denk dat het een stabiele periode wordt, met zondag en maandag de mooiste da gen van de week." Als het goed is moet Jaap Geleijnse de komende dagen echt aan de slag: met mooi weer stijgt de vraag naar citroenijs in IJssalon Geleijnse in Renesse explosief. „Vooral met warm drukkend weer willen mensen citroenijs", vertelt hij. Het viel tot nu toe niet mee, met de vraag naar ijs zegt de ijsmeester. „Als het koud is en er staat een noorden wind zoals de afgelopen maand het geval was, dan eten mensen geen ijs. Dat is ook logisch. De maand mei was echt heel koud, volgens mij was het de koudste mei maand van de eeuw." Bij Geleijnse maken ze al hun ijs zelf: hoeveel er op een warme dag doorheen gaat, wil Geleijnse liever niet zeg gen. „Daar doe ik geen mededelingen over. Dat is be drijfsgeheim." Het is simpel: als het warm wordt, maken ze meer; als het koud weer is, wat minder; de productie kan van dag tot dag worden aangepast. Bij frisser weer, zoals de afgelopen week, eten klanten andere soorten ijs dan bij hitte. Met kouder weer doen juist de zoetere en zwaardere ijssoorten het goed: bastognekoek- en marsijs. „Dat is ook heel lekker hoor", zegt Geleijnse. foto Dirk-Jan Gjeltema MIDDELBURG - Gedeputeerde Frans Hamelink en zijn oud-colle ga en Toine Poppelaars (inmiddels de Zeeuwse dijkgraaf) stappen za terdag 26 juni op de fiets om de aandacht te vestigen op het natio naal Landschap Zuidwest-Zeeland. Ze leggen die dag een fietsestafette af in samenwerking met de ge meenten Borsele, Sluis, Vlissingen, Veere, de drie informatiepunten Museum Het Bolwerk, De Kamer- se Kooi, Terra Maris en de water schappen in Zeeland. Deze pu- blieksdag heeft als doel om alle in woners en bezoekers van de drie deelgebieden (opnieuw) kennis te laten maken met de eigen leefom geving. Tussen 10.00 tot 16.00 uur zijn er activiteiten in de drie deel gebieden (West Zeeuws-Vlaande ren, Zak van Zuid-Beveland en Walcheren) van Nationaal Land schap Zuidwest-Zeeland. Hamelink en Poppelaars doen met een klein gezelschap de drie deel gebieden aan. In ieder informatie punt wordt het nieuwe fietsroute- boekje Nationaal Landschap Zuid west-Zeeland aangeboden aan bur gemeesters en/of wethouders van de betrokken gemeenten. Er is de mogelijkheid om het nieu we fietsrouteboekje aan te schaf fen voor een speciale prijs. Alléén op deze dag kost het boekje €6,50 (in plaats van €7,95). Prijzen van de fotowedstrijd worden per deel gebied uitgereikt aan de prijswin naars. En het gezelschap fietst een korte route door het Nationale Landschap, waar iedere belangstel- ende aan mee mag doen. Deelne mers krijgen u een kleinigheid van het 'Jaar van de Fiets'. Tijdens deze fietstocht wordt er onderweg geluisterd naar geluids fragmenten over het landschap via een bikespeaker. Het kan een ver haal over de streek zijn, maar ook uitleg over wat je op dat punt kan zien. Een nationaal landschap is een gebied dat typerend is voor de geschiedenis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2