Commissie bekijkt salaris Delta-top opruiming zeeland 123 y 'Maak succesregio van Zeeland en Vlaanderen' Nieuwe DNA-teChniek in zaak Toth Schelpdierkweek in Veerse Meer Informatie toekomst deltagebied 'Kernenergie moet je zien als overbrugging' met heel veel keus lange vorststraat - goes dinsdag 22 juni 2010 GOES - De stuurgroep Zuidwestelij ke Delta gaat de boer op met haar plannen voor een veilig, veerkrach tig en vitaal deltagebied. De komende weken zijn op drie plaatsen in Zeeland bijeenkom sten voorzien waar inwoners ken nis kunnen nemen van de projec ten en maatregelen die voor hun deel van het deltagebied, om te be ginnen voor de periode tot 2015, zijn ontwikkeld. Zo komen de zandhonger in de Oosterschelde, het peilbesluit voor het Veerse Meer en het herstellen van estua- riene natuur in de Westerschelde. De bijeenkomsten zijn 30 juni in Goes, 14 juli in Zierikzee en 15 juni in Terneuzen, in de gemeente huizen. De aanvang is 19.30 uur. GOES - Gedeputeerde Kees van Beveren (CDA) ziet kern energie als 'overbrugging' naar milieuvriendelijkere al ternatieven als wind- en zonne-energie. Hij zei dat giste ren tijdens een protestactie van het Comité 'Borssele 2, Nee' voor het stadskantoor in Goes. Daar vergaderden de aandeelhouders van Delta over de toekomst van het energiebedrijf. Delta wil een tweede kerncentrale bou wen in Borssele en is voornemens daar volgend jaar een vergunning voor aan te vragen. In reactie op die plan nen is vanuit de Socialistische Partij (SP) het actiecomi té opgericht, dat gisteren voor de tweede keer van zich liet horen. Via de website zijn al meer dan duizend handtekeningen opgehaald, die aan Delta-directielid Ad Louter werden overhandigd. Van Beveren gaf aan de dia loog te willen blijven aangaan. Wat hem betreft kunnen de voor- en tegenstanders v^n kernenergie ook samen gaan. „Kernenergie kan een overbrugging zijn naar die intelligente oplossingen en daar zal ik me ook sterk voor maken." foto Ronald den Dekker zie www.pzc.nl voor video's AANDEELHOUDERSVERGADERING Voor 1 januari nieuwe afspraken over beloning directie GOES - Nederland en Vlaanderen moeten een voorbeeld nemen aan echtelieden die weliswaar zijn ge scheiden, maar toch op goede voet met elkaar blijven omgaan. Volgens commissaris van de konin gin Karla Peijs is op veel terreinen, bijvoorbeeld de veiligheid op de Westerschelde, wel sprake van een goede verstandhouding tussen Ne derland en Vlaanderen. „Maar", zei ze maandag in de discussie na de door de Vlaamse minister-presi dent Kris Peeters uitgesproken Del ta Lezing, „het kan nog beter." Ze doelde op de belemmeringen die nu nog bestaan, zowel voor Zeeuwen als voor Vlamingen, om aan de andere kant van de grens te werken. Peijs: „Het is voor een Pool makkelijker om in Zeeland of in Vlaanderen aan de slag te gaan dan het voor een Zeeuws-Vlaming is om in Gent te werken of voor een Gentenaar in Zeeuws-Vlaande- ren." Ze pleitte ervoor van Vlaan deren en Zeeland, eventueel met Noord-Brabant, een wat ze noem de 'succesregio' te maken. „Dan gaat de burger ook eindelijk eens iets positiefs van Europa merken." Peeters ging in op de veranderin gen op de energie- en afvalmarkt. Hij waarschuwde voor vergaande schaalvergroting. In Vlaanderen zijn de elektriciteitsbedrijven goed deels in Franse handen geraakt. Peeters: „Als je naar de ontwikke ling van de elektriciteitsprijzen kijkt, moet je vaststellen dat de voordelen ook bij de Fransen te recht zijn gekomen." En hij ver zuchtte: „Schaalvergroting leidt niet tot liefdadigheid." Peeters moedigde Delta aan schaal en takenpakket te handhaven. door Jeffrey Kutterink GOES - Een commissie - waarin vertegenwoordigd de Raad van Commissarissen en de aandeelhou ders van energiebedrijf Delta - neemt het salaris van de directie onder de loep. Voor 1 januari wor den nieuwe afspraken gemaakt. Dat bleek gisteren tijdens de aan deelhoudersvergadering van Delta in het stadskantoor van Goes. Gro te kritiek was er vanuit de aandeel houders op de stijging van het sala ris van directeur Peter Boerma. Hij verdiende in 2009 ruim 541.000 eu ro; bijna 22 procent meer dan het jaar ervoor. Hoewel het beloningsbeleid van Delta eerder is goedgekeurd door de aandeelhouders, wordt het her ijkt, beloofde voorzitter Jaap Hen- nekeij van de Raad van Commissa rissen. „De Raad is niet doof voor het geluid uit de samenleving, ik kan me voorstellen dat als het be drijf kleiner wordt - door bijvoor beeld afsplitsing van waterbedrijf Evides - ook de beloning van de di rectie lager wordt." De provincie - hoofdaandeelhou der - drong ook aan op meer trans parantie. „Eneco geeft aan hoe de beloning is opgebouwd en waar om salarissen stijgen. Als dat was gebeurd, was veel voorkomen", zei Kees van Beveren, namens de pro vincie vertegenwoordiger in de aandeelhoudersvergadering. Hen- nekeij: „Achteraf gezien had er in het jaarverslag uitleg bij de cijfers moeten staan." Hennekeij nam gisteren afscheid als voorzitter van de Raad van Commissarissen. Zijn opvolger, Daan van Doorn, zei dat herijking van het beloningsbeleid onderdeel moet zijn van een discussie over de positie van Delta. „Delta moet zich de komende twee a drie jaar focussen en richten op versterking van de balans. Anders komt het energiebedrijf niet toe aan het waarmaken van zijn ambitie. Er moet goed worden gekeken naar de positie van het bedrijf. Het is niet dat Delta verkeerd bezig is, maar ze moet wel kijken waar ze vandaag staat en waar ze over een tijd wil staan." Directeur Peter Boerma stond zelf kort stil bij alle kritiek. „De artike len over mijn salaris en de reacties daarop raken mij. Ik kan me voor stellen dat die geluiden klinken." De aandeelhouders ging gisteren akkoord met het voorstel om de aandelen van waterbedrijf Evides uiterlijk eind 2013 over te dragen aan de provincie en de gemeen ten. Verder stonden ze stil bij het af scheid van Jaap Hennekeij als voor zitter van de Raad van Commissa rissen. door Emile Calon DEN HAAG - De nieuwste DNA-technieken kunnen eventue le twijfels in de zaak van de moord op Ilonka Toth wegnemen. Ze zijn voorhanden en kunnen worden toegepast, zei onderzoeker R. Eikelenboom van het onder zoeksbureau IFS gisteren tegen de leden van het Haagse gerechtshof Het gaat om technieken die sinds enkele maanden toegepast kun nen worden en waarmee deeltjes beter zijn te herleiden tot een com pleet DNA. Raadsman M. Dunsbergen liet ech ter weten dat hij geen voorstander is van het inzetten van deze hyper moderne techniek. Vooral niet om dat wetenschappelijke publicaties over deze nieuwe methode nog ontbreken, zei de raadsman van de Vlissinger (54) die vorig jaar door de Middelburgse rechtbank veroordeeld werd tot twaalf jaar cel. Ook voerde hij aan dat Eikelen boom niet meer gezien kan wor den als een neutrale onderzoeker. Bijna twee jaar na de gewelddadi ge dood van Ilonka Toth (42) op de Noorderbegraafplaats in Vlissin- gen blijft deze moordzaak voor dis cussie zorgen op het gebied van DNA-technieken. Na haar dood trof de politie slechts minimale DNA-sporen aan. Onder andere op het moordwapen, een marme ren grafrand. Hevige regenval en veel zon hadden de meeste sporen vernietigd. Met behulp van nieu we technieken wist Eikelenboom de rechtbank te overtuigen dat die DNA-resten afkomstig moesten zijn van de cliënt van Dunsbergen. De twijfels die door de verdedi ging ingeschakelde experts uitten, werden terzijde geschoven. Het IFS heeft nu de beschikking over nog nieuwere technieken en het Openbaar Ministerie wil die graag inzetten, zo maakte hofaan- klager M. van der Horst duidelijk. Het gerechtshof gaat de komende tijd nadenken of die nieuwste tech niek ingezet kan worden of dat vol daan wordt aan het verzoek van de raadsman; een onafhankelijke deskundige inschakelen die alle DNA-onderzoeksrapporten door neemt voor het Hof in hoger be roep bepaalt wie verantwoordelijk is voor de dood van Ilonka Toth. WOLPHAARTSDIJK - Volgende maand begint een proef met de kweek van platte Zeeuwse oesters, kokkels en tapijtschelpen in het Veerse Meer. Deze proef wordt uitgevoerd op initiatief van de Stuurgroep Visse rij Initiatief Zeeland. Die zag in de spectaculair verbeterde waterkwali teit van het Veerse Meer (als ge volg van de verbinding met de Oosterschelde) aanleiding de mo gelijkheden van het meer voor de schelpdierkweek te bekijken. Na een verkenningen van de techni sche en juridische mogelijkheden hebben vier bedrijven een con creet plan voor de kweek van schelpdieren uitgewerkt. Gedeputeerde Kees van Beveren (visserijzaken) markeert woensdag 30 juni tijdens een boottocht op het Veerse Meer het begin van de proef

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 25