81 buitenland Eerste dans rechtstreeks op tv stipreizen.nl Superstip s van de dag... 'Schadepot BP naar 50 miljard' Komorowski wint eerste ronde in Polen KONINKLIJK HUWELIJK Prins Daniel slaagt met vlag en wimpel Meer dan 130 doden door noodweer China Leger verwijdert barricades in Osj Movie Park Germany**** maandag 21 juni 2010 De Zweedse prinses Victo ria trouwde zaterdag met sportschoolhouder Daniel. De tv-kijker kreeg heel wat meer te zien dan bij de Oranjes gebruikelijk is. door Hans Jacobs Nee, een kikker was hij niet, maar na de eerste kus veranderde hij ook niet meteen in een prins. Met kwinkslagen en een openhartige en liefdevolle terug blik op de acht jaar verkering met kroonprinses Victoria, slaagde de kersverse Zweedse prins Daniel za terdag met vlag en wimpel voor zijn eerste opgave als echtgenoot van de toekomstige koningin. Daniel sprak tijdens het galadiner in de Rijkszaal van het koninklijk paleis in Stockholm uit het hoofd en uit het hart, grotendeels in het Engels. Enkele uren eerder was de eenvoudige, hardwerkende sport schoolhouder uit het nietige Ockel- bo door een simpel 'ja' prins Dan iel van Zweden, hertog van Vastergötland geworden. De weg naar het altaar van Storkyr- kan, de 700 jaar oude kerk naast het paleis, was lang en vol obsta kels. „Zonder hulp van de koning en koningin was mijn transforma tie niet mogelijk geweest. Zij heb ben mij en Victoria geholpen", al dus Daniel. Hij moest, net als eer der tijdens de kerkdienst, vechten tegen zijn tranen, in de weten schap dat niet alleen heel ge kroond Europa zat te luisteren, maar ook heel Zweden. Anders na melijk dan bij de Oranjes, die de deur stevig op slot doën bij dit soort gelegenheden, werden in Zweden ook het staatsbanket, het aansnijden van de taart en de eer ste dans rechtstreeks uitgezonden. Het leverde geen spannende, maar wel intrigerende beelden op, van het soort waarvan de zo op haar persoonlijke levenssfeer gestelde koningin Beatrix gruwt. Want waarover sprak zij met de naast haar gezeten Belgische koning Al- bert? Dé kleinkinderen of de kabi netsformatie? En prinses Maxima, maakte die met de Deense kroon prins Frederik wellicht een af spraak voor een zeiltochtje met de kinderen? Amalia (6) liep als bruidsmeisje immers in de kerk hand in hand met Frederiks zoon tje Christian (4). Het rechtstreekse verslag van het huwelijk van Victo ria met sportschoolhouder Daniel Westling trok zaterdagmiddag bijna 1,4 miljoen Nederlandse tele visiekijkers, meldde de Stichting Kijkonderzoek. LONDEN - BP werkt in het geheim aan een plan om 50 miljard dollar (ruim 40 miljard euro) opzij te zet ten voor de schoonmaak en scha declaims die uit de olieramp in de Golf van Mexico kunnen voort vloeien. Dat meldde het Britse blad The Sunday Times gisteren. Het bedrag is twee keer Zo veel als wat de onderneming eerder meld de opzij te leggen voor de gevol gen van de olieramp. BP gaat er in het slechtste geval vanuit dat er 100.000 vaten olie (15,9 miljoen liter) per dag uit de lekkende oliebron zullen stromen. Dat staat in een intern document van de Britse oliemaatschappij dat gisteren is vrijgegeven door een Amerikaanse parlementariër. De Amerikaanse regering was eerder uitgegaan van van 60.000 vaten (9,5 miljoen liter) per dag in het meest slechte geval. De schattin gen over hoeveel olie er nu in zee stroomt, lopen sterk uiteen. BP-baas Tony Hayward heeft op nieuw de toorn van het Witte Huis opgewekt. Hoewel Hayward de leiding heeft over het bestrij den van de olieramp, bleek dat hij zaterdag aan het zeilen was. „Dit is onderdeel van een lange reeks pr-blunders en fouten", aldus staf chef Rahm Emanuel van het Wit te Huis gisteren. WARSCHAU - Bronislaw Komorows ki heeft gisteren de eerste ronde van de presidentsverkiezingen in Polen gewonnen. Dat blijkt uit exitpolls na het sluiten van de stemlokalen. Komorowski kreeg in de eerste ronde 41 procent volgens exitpolls van omroep TVPlnfo, of 46 pro cent volgens een andere exitpoll van TVN24. Zijn belangrijkste te genstrever Jaroslaw Kaczynski be haalde 36 procent (TVPlnfo) of 33 procent (TVN24). Omdat Komor owski geen 50 procent in de eerste ronde heeft behaald, moet er op 4 juli een tweede ronde plaatsvin den tussen Komorowski en Kac zynski. De verkiezingen stonden oorspronkelijk gepland voor het najaar, maar wegens de plotselinge dood van president Lech Kaczyns ki door een vliegramp in april wa ren ze vervroegd. PEKING - Door overstromingen in het zuiden van China zijn de afge lopen week 132 mensen om het le ven gekomen. Zeker 86 personen worden nog vermist en 800.000 mensen zijn geëvacueerd. Dit heeft de Chinese televisie gisteren bericht. Een half miljoen hectare land bouwgrond is aangetast door de buitensporige regens en 68.000 huizen zijn ingestort als gevolg van het aanhoudende noodweer. Door de zware stortregens is een aantal rivieren ver buiten zijn oevers getreden. De meeste doden vielen door aardverschuivingen. De Chinese weerdienst heeft ge waarschuwd voor meer zware re genval in de komende dagen. OSJ - Het leger van Kirgizië heeft gisteren wegversperringen rond om Oezbeekse buurten in de zui delijke stad Osj verwijderd. Belang rijke straten in het centrum zijn weer open voor het verkeer, aldus een politiewoordvoerder. Een paar barricades in kleinere straten aan de buitenkant van de stad waren nog intact, ondanks het ultimatum ze voor twee uur 's middags weg te halen. De politie zal die niet met geweld verwijderen, omdat dat de gespan nen situatie verder zou aanwakke- Prinses Victoria en prins Daniel dansen, te midden van 1200 bruidsgasten, de bruidswals in het koninklijk paleis in Stockholm. foto Jonas Ekstromer/EPA 2010. VIACOM International Incl 2- en 3-daagse autovakantie Aankomst juni t/m okt, Inclusief: of 2 dagen entree tot Movie Park Germany (met meer dan 40 attracties en shows!) t.w.v. 32,1 of 2 nachten In een nabijgelegen 4-sterren hotel met ontbijt. "Bij aankomst van 28/6 t/m 30/7 ontvangt u in het park gratis entree voor de volgende dag. Voor exacte voorwaarden zie internet. Zie siipreizen.nl/moviepark 'voorwaarden allerlaagste prijsgarantie zie www.stipreizen.nl. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer/hut excL Calamiteitenfonds/reserveringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. boek online of bel 020 - 66 22 222

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8