Nieuwe regel devalueert toernooi sport I41 Hans-Peter Minderhoud lijkt zeker van plaats in dressuurploeg voor WK UNICEF OPEN Toernooidirecteur hoopt volgend jaar weer met 32 mannen te kunnen spelen Sjaak Polak stopt met profvoetbal Henin is klaar voor Wimbledon Smeets Nederlands kampioen schaken Jeffrey Herlings raakt achterop Van der Westen naar EK atletiek Thuiszege helpt handballers niet Alleen Huta Calung vandaag in actie Voetbalsters niet voorbij Noorwegen ■■BHnaBHHB r.' roosendaal - Zijn vierhonderdste wedstrijd als voetbalprof is hem niet meer gegund. Na 392 duels in het betaald voetbal bij Excelsior, FC Twente, ADO, Sparta, Veen- dam en RBC zet Sjaak Polak een punt achter zijn loopbaan. De 34-jarige Hagenaar speelt ko mend seizoen bij zaterdaghoofd klasser Scheveningen, de club waarmee hij in 1996 als 20-jarig broekie amateurkampioen van Ne derland werd. „De cirkel is rond, maar sneller dan de bedoeling was", constateert Polak. Natuurlijk had hij nog wel een paar jaar ver der gewild, maar in de eredivisie was geen belangstelling meer voor hem en nog een jaar in de eerste divisie zag Polak niet zitten. rotterdam - Na het CHIO van Rotterdam lijkt duidelijk welk team Nederland vertegenwoordigt op het WK dressuur, eind septem ber in Kentucky (VS). Zaterdaga vond lieten vier Nederlanders zien dat ze er met kop en schouders bo venuit steken. Edward Gal kreeg met Totilas voor de vierde keer een score boven de magische grens van 90 procent (90,143). Adelinde Cornelissen (tweede met Parzival, 83,929 pro cent) en Imke Schellekens (derde met Sunrise, 81,250 procent) leg den - op gepaste afstand, maar wel minimaal meer dan 3 procent voor de concurrentie - beslag op de ere plaatsen. Ook Hans-Peter Minder houd reed een prachtige kür, maar werd niet hoog gewaardeerd. De Westkappelaar werd na twee Duit sers zesde met Nadine (76,893 pro cent). Gal was uitermate blij met Totilas. Bij het binnengaan van de ring barstte een enorme regenbui los, waardoor de combinatie bin nen enkele seconden doorweekt was. Maar de zwarte hengst schrok er niet van, tot verwonde ring van Gal. „Als thuis twee drup pels regen vallen, ga ik al naar bin nen." Nu kon hij niet vluchten voor de regen en dat was maar goed ook, want de mensen op de volgepakte tribunes verdienden voor hun doorzettingsvermogen een fraaie show. De juryleden be loonden de combinatie royaal. „Het is weliswaar al de vierde keer, maar het blijft altijd bijzonder om een score van meer dan negentig procent te krijgen. En Totilas is nu ook geslaagd voor de paraplutest. Hij schrikt er niet meer van", vond de winnaar uit Harskamp. Rolf-Göran Bengtsson won giste ren het CHIO bij het paardsprin- gen. De Zweedse springruiter bleef met de hengst Casall La Silla in de barrage de Franse amazone Penelope Leprovost (Mylord Catha- go) ruim een seconde voor. Hij ver diende daarmee 50.000 euro. door Maarten van Helvoirt rosmalen - Toernooidirecteur Marcel Hunze hoopt dat de ATP zijn verzoek honoreert om vol gend jaar weer met 32 mannen aan de Unicef Open te mogen be ginnen. Dat waren er dit jaar door een regelwijziging 28. „Gezien on ze argumenten verwacht ik dat ze voor ons die uitzondering wel wil len maken." Volgens Hunze is de nieuwe regel van de spelersbond de reden dat zijn grastoernooi dit jaar in ijltem po van alle aansprekende namen was beroofd. Zo kon het gebeuren dat de ongeplaatste, onbekende Oekraïner Sergei Stakhovsky zater dag - met overigens sterk en geva rieerd spel - de finale won van Jan- ko Tipsarevic: 6-3, 6-0. De ATP wil de topspelers meer rust' gunnen en voerde daarom de regel in dat bij toernooien uit de 250-serie de nummers 1 tot en met 4 van de plaatsingslijst in de eerste ronde een bye krijgen. In Rosma len waren dat Ljubicic, Baghdatis, Robredo en Troicki. Zij lagen er al le vier na één partij uit. Hunze: „Iedere tennisser moet na het gravelseizoen wennen aan spe len op gras. Als je dus pas in de tweede ronde in actie hoeft te ko men, ben je in het nadeel tegen ie mand die er al een partij heeft op zitten. Dat hebben de spelers ook voor het toernooi al aangegeven." De nummer vijf van de plaatsings lijst, Phillip Petzschner, trok zich bovendien net voor de start van het toernooi terug en de als zesde geplaatste Thiemo de Bakker liet zich in de eerste ronde verrassen door landgenoot Igor Sijsling. Daardoor was het mannentoer- nooi al snel gedevalueerd - ook te snel naar de zin van Hunze. Maar kan het niet gewoon zijn dat de toppers het wel prima vinden om na één partijtje klaar te zijn, hun startgeld opstrijken om vervol gens rustig naar Wimbledon te kunnen afreizen? „Nee, dat vin den ze juist niet lekker", stelt Hun ze. „Ze komen hier om wedstrijd ritme op te doen op gras." Hoe goed Stakhovsky afgelopen week ook speelde, zijn naam vloekt tussen eerdere toernooiwin- naars als Richard Krajicek, Michael Stich, Patrick Rafter en Lleyton He witt. Maar zulke grote mannen kie zen niet meer voor Rosmalen. Het voorbereidingstoernooi van Eastbourne had afgelopen week hetzelfde probleem. De spelers uit de top tien prefereren in de week voor het toernooi van Wimbledon rust en training boven wedstrij den. En zij zetten de toon voor de rest. Hunze: „Maar als alle spelers die geen voorbereidingstoernooi heb ben gespeeld, snel klaar zijn op Wimbledon, kan het volgend jaar zomaar anders zijn. Daar hoop ik op." ROSMALEN - De Belgische tennisster Justine Henin (foto) won zaterdag de finale van de Uni cef Open, het grastoernooi van Rosmalen. Henin was in drie sets de baas over de Duitse Andrea Petkovic: 3-6 6-3 6-4. Henin was als eerste ge plaatst in Rosmalen, waar ze in 2001 ook al eens won. „Andrea gaf me heel wat problemen, zeker in de derde set, toen ik met 3-0 achterkwam", keek ze terug op de partij die onder lastige weersomstandigheden werd gespeeld. „Ik ben blijven knokken. Ik heb deze week nodig gehad om te wennen aan gras. Ik denk dat dit een goe de voorbereiding is geweest op Wimbledon." Henin speelde in de zomer van 2007 voor het laatst op gras. In het voorjaar van 2008 beëindig de ze haar loopbaan om begin dit jaar toch weer terug te keren in het proftennis. foto anp maandag 21 juni 2010 EINDHOVEN Jan Smeets is gisteren in Eindho ven Nederlands kampioen schaken geworden. Een korte remise tegen Robin van Kampen was voldoende voor de eindzege. Het is de tweede nationale titel voor Smeets. „Mijn toernooi liep als een geoliede ma chine", concludeerde Smeets. Hij had nog wel wat kritiek op zijn ei gen spel: Ik denk in het begin van de partij veel te lang na." TEUTSCHENTHAL Motorcrosser Jeffrey Herlings heeft gisteren geen indruk kunnen ma ken in het wereldkampioenschap in de MX2-klasse. De vijftienjarige Nederlander eindigde in de Grote Prijs van Duitsland op het circuit van Teutschenthal als dertiende. De zege ging naar de Fransman Marvin Musquin. Herlings staat in de Wk-stand nu op de vierde plaats met 241 punten. BOEDAPEST Hordenloper Marcel van der Wes ten heeft zich gisteren geplaatst voor het EK, eind juli in Barcelona. De Nederlander liep in Boedapest tijdens de Europese teamkampioen schappen (eerste divisie) de 110 me ter horden in 13,61 seconden. Van der Westen, die als tweede ein digde in de race, voldeed met de 13,61 precies aan de voor de EK ge stelde limiet. EMMEN Het Nederlands mannenhandbal- team heeft gisteren in de return te gen Oostenrijk revanche genomen voor de smadelijke nederlaag in het eerste duel van een week gele den (15-31). Oranje won in Emmen met 34-28. De zege hielp de hand ballers echter niet aan kwalificatie voor het WK van 2011. Oostenrijk plaatste zich dankzij de thuiszege voor de eindronde in Zweden. LONDEN Jesse Huta Galung is de enige Ne derlandse tennisser die vandaag in actie komt op de openingsdag van Wimbledon. Huta Galung treft de Amerikaan Brendan Evans in de tweede partij op baan zestien. De partij zal rond half 3beginnen. Titelverdediger Roger Federer neemt het in de openingspartij op centercourt op tegen de Colombi aan Alejandro Falla. ZWOLLE Voor de Nederlandse voetbalsters is de kans op kwalificatie voor het WK nagenoeg verkeken. Oranje bleef zaterdagavond in Zwolle tegen het sterke Noorwe gen op 2-2 steken. De ploeg van interim-bondscoach Ed Engelkes had een ruime zege op de nummer zes van de wereld no dig om in groep 2 in de race te blij ven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 71