61 binnenland 'Ik heb een rein geweten' Voordeelweek DUITSLAND Luchtmacht achter vliegtuig Onur aan Stichting M.A. De Ruyter boos op Wilders MKZ Dierenarts Bakker kijkt aan vooravond rapportpresentatie terug op crisistijd BOEK ONLINE of bel 0900-9697 5 €25 maandag 21 juni 2010 DEN HAAG - Twee F-16's van de Ko ninklijke Luchtmacht hebben giste ren een passagiersvliegtuig van de Turkse luchtvaartmaatschappij Onur Air onderschept, omdat het vanaf Praag geen radiocontact had met de Europese luchtverkeerslei ding. Het ging om een Airbus 321, die vanuit oostelijke richting onder weg was naar Dublin. De F-16's werden, na diverse pogingen om contact te maken met de piloot van het vliegtuig, vanaf vliegbasis Volkel op het toestel afgestuurd om het te identificeren en contact te maken. Aan de Duitse grens nam het toestel alsnog contact op, waarna de F-16's terugkeerden naar de vliegbasis. „Een misver stand", volgens de piloot. Het was de eerste keer dit jaar dat de F-16's opstegen om een vlieg tuig te onderscheppen. Vorig jaar gebeurde dit zesmaal, aldus een woordvoerder van Defensie. „Steeds bleek er niets aan de hand gelukkig." Het alarmeringssysteem Quick Reaction Alert (QRA) ter bescher ming van het luchtruim bestaat al sinds de Koude Oorlog, maar is weer actueel sinds de terroris tische aanslagen van 11 september 2001 in de Verenigde Staten. Voor de bewaking van het luchtruim bo ven Nederland staan 24 uur per dag, 7 dagen per week twee F-16's paraat. Bij een melding van een onbekend vliegtuig in het Europese lucht ruim bepaalt de Navo welk land ac tie onderneemt. In het Nederland se luchtruim kunnen de twee para te F-16's indien nodig binnen enke le minuten in de lucht hangen om het vliegtuig te onderscheppen. Als de F-16's het bewuste vliegtuig bereiken, proberen ze contact te maken met de piloot om vast te stellen of er iets mis is. Zo nodig wordt het toestel begeleid naar de landingsplaats. DEN HAAG - De Stichting M.A. De Ruyter, die de nagedachtenis aan de in Vlissingen geboren admiraal Michiel de Ruyter (1607-1676) in ere wil houden, is boos op PW-voorman Geert Wilders. Wil ders liet zich in Veronica Magazine afbeelden als Michiel de Ruyter, naar zijn zeggen 'één van de groot ste helden uit de Nederlandse ge schiedenis'. Een duidelijk gevalletje hoog moed, zo meent de stichting. „Wil ders is wel de laatste persoon die zich met De Ruyter kan en mag vergelijken", stelt een zegsman van de organisatie. „De Ruyter was, zo als elke goede militair, volstrekt a-politiek. Hij heeft zich nooit be moeid met alle heftige politieke te genstellingen van zijn tijd. Wilders moet zich echt schamen om zich te vergelijken met zo'n waarachtig groot Nederlander." Arts Jim Bakker werd 'weg gezet' als crimineel toen hij in 2001 zei dat er geen MKZ heerste in Kootwijkerbroek. Een onderzoek - vandaag - geeft hem gelijk, vindt hij. door Gerard Chel Uren ben ik verhoord door de criminele in lichtingendienst, alsof ik een misdadige organi satie zou leiden. Ik zou boeren op hitsen tegen de overheid, moest me eerst ergens hier in de buurt op een parkeerplaats melden, waar iemand me in een autootje, dat gedetailleerd werd beschreven, zou opwachten. Ik kreeg een wachtwoord ter controle. Later kwam ik die lui tegen in het crisis centrum in het dorp, maar ze de den net of ze me niet kenden." Dierenarts Jim Bakker, nu met pensioen, kan zich alles uit maart 2001 herinneren. Kootwijkerbroek was even wereldnieuws toen de ME er slaags raakte met boeren die het dorp blokkeerden. Zij wilden niet dat koeien, varkens, kalveren, geiten en schapen geruimd zou den worden. Er was volgens hen geen mond- en klauwzeer (MKZ). Foto's van dode beesten die in bo men waren opgehangen, gingen de wereld over. Tot verontwaardi ging van dierenbeschermers. Bakker kan daar nog om lachen. „Voor hun imago was het niet goed, maar de boeren hadden ge lijk. Kadavers moeten binnen 48 uur worden opgehaald, maar toen bleven ze dagen liggen, wie wij ook belden. Tja, dan kun je dat soort acties verwachten." Ruim 35 jaar was hij dierenarts in Kootwijkerbroek, maar deze episo de heeft met afstand de meeste im pact gehad. „Vooral mijn vrouw heeft zich heel bedreigd gevoeld. Niet alleen fysiek, doordat de hele dag mensen op de stoep stonden Dierenarts Jim Bakker: „Voor hun imago was het niet goed, maar de boeren hadden tijdens de MKZ-crisis gelijk." foto David van Dam/GPD en de telefoon geen moment stil bleef, ook mentaal. Er stond zo'n autootje voor de deur met daarin een man die de hele dag de krant zat te lezen. Onze telefoon werd af getapt. Het was beangstigend en grimmig. ME'ers, blokkades, au to's in de fik, knokpartijen. Geluk kig geen ernstig gewonden." Hij kreeg te maken met boze tele foontjes uit Den Haag, waar hij in hemelsnaam mee bezig was? Maar ook telefoontjes van medewerkers van overheidsdiensten, die ano niem zeiden dat hij door moest gaan. „De burgemeester verweet mij dat ik de boel op zou hitsen door de twijfel over de MKZ naar buiten te brengen. In wezen werd mij een spreekverbod opgelegd. Hield ik mij daar niet aan, dan zou den er maatregelen tegen me wor den genomen." Het weerhield én weerhoudt Bak ker er niet van zijn mening te her halen: het lijkt hem zeer onwaar schijnlijk dat er MKZ is geweest. „Er is welgeteld bij één kalf uitein delijk pas na diverse tests vastge steld dat het MKZ zou kunnen zijn. Terwijl een eerste test nega tief was. Het rapport zelf heb ik nooit gezien. Ook bij latere mon sters van andere dieren is het virus nooit aangetroffen. In eerste in stantie geloofde ik het laborato rium. Als ik zo'n lab, waar ik vaker monsters naar stuurde, niet kan vertrouwen, wat moet je dan? Maar ergens knaagde het. Het klini sche beeld van het zogenaamde zieke kalf, klopte niet." Bakker werd destijds vooral verweten dat hij te dicht bij de boeren stond. Dat hij niet onafhankelijk zou zijn, zijn praktijk bestaat immers bij de gratie van dezelfde boeren. Bakker haalt zijn schouders op: „Ik heb een rein geweten." Een paar jaar geleden oordeelde de rechter dat het ministeriële be sluit om een kleine 55.000 dieren te ruimen onvoldoende onder bouwd was. Vvandaag wordt be kend dat het zeer onwaarschijnlijk is dat er MKZ is geweest. Bakker zelf sluit niet uit dat er misschien in het laboratorium iets is misge gaan. „Ik ben bang dat het net zo gaat als met dat filmrolletje van Srebrenica: we zullen waarschijn lijk nooit 100 procent zeker weten wat er precies is gebeurd." Van natuur tot attractieparken! 2 t/m 15 dagen Aankomst: juni t/m december bij KRAS.NL boekt u uw autovakantie naar Duitsland nu met extra korting! maak bijvoorbeeld een stedentrip naar Berlijn, Wellness in het Sauerland, ontdek Saksen, Movie Park Germany of verblijf in een bungalow, hotel of vakantiepark Per Comfort Class bus 3 t/m 12 dagen Vertrek: juni t/m december nog nooit waren busvakanties naar Duitsland zo voordelig bij KRAS.NL! kiest u voor een boeiende stedenreis of voor een complete excusrsiereis? u bezoekt o.a. Berlijn, het Sauerland, Thüringen of het Zwarte Woud! Zie www.kras.nl/duitslandvoordeelweek Prijzen zijn per persoon, tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds KORTING! 28 voor Boek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 6