overhoop gooien met het spel van alles Spelersrapport Morten Olsen is boos na zege Denemarken Van der Vaart en Elia haken af maandag 21 juni 2010 Eljero Elia en Rafael van der Vaart (foto) hebben gisteren de training van het Nederlands elftal in Johannesburg vroegtijdig beëindigd. „Elia heeft al bijna een week last van zijn voet", verklaarde bondscoach Bert van Marwijk. „Van der Vaart heeft lichte nekklachten." door Leon ten Voorde JOHANNESBURG - Nu de kwalifica tie voor de achtste finales al bin nen is, zijn de komende dagen ei genlijk maar twee vragen interes sant voor Oranje. Wie wordt vol gende week in Durban, dan wel Pretoria de tegenstander van Ne derland en wat gaat bondscoach Bert van Marwijk doen met de op stelling in de laatste, nietszeggen de groepswedstrijd tegen Kame roen? Met een klein feestje vierde het Nederlands elftal zaterdagavond de kwalificatie voor de achtste fina les. Er klonk gejuich in de lobby van het spelershotel van Oranje na de winnende treffer van de Deen Dennis Rommedahl tegen Kame roen (2-1). De spelers mochten ver volgens van bondscoach Bert van Marwijk een drankje drinken. Lang duurde het feestje niet. De voetballers trokken zich na 23.30 uur terug op hun hotelkamer en startten gisterochtend de voorbe reiding op het laatste groepsduel van donderdagavond met Kame roen. Van Marwijk benadrukte na een lichte training op het complex van Wits University dat hij ook de derde wedstrijd op de mondiale eindronde uiterst serieus neemt. „We zijn namelijk met een missie bezig. Ook deze wedstrijd willen we winnen." Als Nederland groepswinnaar wordt, speelt het volgende week maandagmiddag in Durban. Mocht de ploeg nog worden ach terhaald, dan is Pretoria een dag la ter het decor. Voor het duel met Kameroen ligt de verleiding op de loer om enkele basiskrachten te sparen. „Ik zal zeker kijken naar de fitheid van de spelers en het zou kunnen dat we uitkijken met jon gens die al geel hebben", zegt Van Marwijk. „Maar ik ben zeker niet van plan om het hele elftal over hoop te gooien." Hoe link het is om gas terug te ne men, heeft Van Marwijk wel ge leerd van zijn voorganger Marco van Basten, die zowel op het WK als het EK na twee duels in dezelf de uitgangspositie zat. Vier jaar ge leden in de laatste groepswedstrijd tegen Argentinië, die moest uitma ken wie als nummer één door zou gaan, stelde Van Basten spelers als Jaliens en De Cler op. Terwijl ie dereen hem wees op het gevaar om in de volgende ronde angstgeg- ner Portugal tegen te komen, haal de Van Basten de schouders op. Het maakte hem allemaal niets uit. Nederland en Argentinië maakten er op die avond in Frank furt een gezapige wedstrijd van (0-0), waardoor Oranje op basis van een slechter doelsaldo tweede werd in de poule. In de achtste fi nale werd Nederland vervolgens uitgeschakeld door Portugal. Twee jaar later op het EK maakte Van Basten het nog bonter, want na de glansvolle exercities tegen Italië en Frankrijk liet hij in de laat ste groepswedstrijd tegen Roeme nie de volledige tweede keus op draven. Hoewel het achteraf nooit meer te bewijzen valt, was het wel heel opvallend om te zien dat de A-ploeg na een week rust niet meer vooruit te branden was te gen Rusland. Het ritme was gebro ken en dat kwam niet alleen door de tragische gebeurtenissen rond het overleden kindje van Khalid Boulahrouz. Wijs geworden door die ervaring, zal Van Marwijk ongetwijfeld de spanning er de komende dagen op willen houden bij het grootste deel van zijn basisformatie. Want wie de teugels te drastisch laat vie ren na een succes werkt noncha lance in de hand en dat kan in de knock-outfase direct fatale gevol gen hebben. Maarten Stekelenburg: 7 Scherp als een stanleymes blijven, ook als je vrijwel niks te doen hebt: dat is een kwaliteit van een goede keeper. Solide en betrouw baar, ook toen de Japanners begon nen aan te dringen. Gregory van der Wiel: 6 Een samoerai die de bal tussen je benen speelt, dat is wel even een tikkie. Maar dat zal niet de voor naamste reden zijn geweest waar om de Ajax-back een stuk bleker was dan in de wedstrijd tegen de Denen. John Heitinga: 6 Eén goede wedstrijd betekent nog geen goed WK. Bleef verdedigend overeind, maar wie leert hem hoe hij een bal op de stropdas van Van Persie moet leggen? Omhaal Dirk Kuijt Joris Mathijsen: 6 Werd na afloop bedolven onder de Duitse pers, Bïld voorop, en moest toen uitleggen dat een ploeg niet altijd een goede dag kan hebben. Dat gold ook voor Mathij sen zelf, die net als kompaan Heit inga geen enkele nuttige bijdrage aan de opbouw leverde. Giovanni van Bronckhorst: 5,5 Eén rush naar voren is veel te wei nig in een tijdperk waarin verdedi gers steeds meer aanvallers wor den. Nog vijf wedstrijden Gio, als Oranje tenminste alsnog de grote vorm terugvindt. Nigel de Jong: 6 Daagde zijn coach deze keer niet uit met een kamikazetackle, maar zo erg op de rem hoef je nu ook weer niet te spelen. Rust geven te gen Kameroen, Bert, want hij heeft al geel op zak. niet bij de vedetten, maar in de li nie van de waterdragers. Stijgt ver boven zichzelf uit en dat is knap na een slopend seizoen. Na het WK de gedoodverfde aanvoerder? Dirk Kuijt: 6 Had de Grote Vier ter plekke tot de Grote Vijf gepromoveerd als die 'bicycle kick' was gelukt. Nu bleef het voornamelijk bij een van zijn grootste kwaliteiten: spelers afja gen, in dit geval Japanners. Wesley Sneijder: 5 Wie organiseert die verkiezing tot Man of the Match? Geef dat trom meltje aan Van Bommel, Wesley, als je echt een grootheid bent. Rafael van der Vaart: 5 De uitblinker van de oefenduels kan het niet brengen als het om de knikkers gaat. En een zekere Rob ben staat ook nog te dringen. Eljero Elia: 5 Eén invalbeurt maakt nog geen zo mer. Deelde in de malaise en kon Oranje niet de zo broodnodige diepgang geven. Mark van Bommel: 8 De grote leider speelt voorlopig Robin van Persie: 5 Moeten we Wenger laten invlie gen voor een consult? Onherken baar en onbereikbaar. Vreugde na de zege. Ibrahim Afellay en Klaas-Jan Huntelaar speelden te kort voor een beoordeling. tig dat ook is tegen een ploeg die alle ruimtes heeft dichtgetimmerd, zoals Japan dat zaterdag deed. Tekenend voor de aanvallende on macht is dat Oranje in beide groepswedstrijden de hulp van een tegenstander nodig had om op voorsprong te komen. Tegen Denemarken stond een onhandig heid van Poulsen aan de basis van de winst, tegen Japan mazzelde Oranje omdat doelman Kawashi- ma een houdbaar schot van Sneij der zeifin het doel ranselde. Sneij der wist met die treffer zijn matige optreden nog enigszins op te fleu ren. Van der Vaart was zo'n succes niet gegund. De middenvelder die linkerspits moet spelen werkte hard, maar was weinig gelukkig met z'n acties en dat gold ook voor Van Persie. De aanvaller van Arsenal begon als de man in vorm aan het WK, maar al die mooie dingen die hij in zijn hoofd heeft, willen zijn voe ten nog maar niet bereiken. Tegen Japan maakte hij bij vlagen zelfs een moedeloze indruk. Zowel Sne ijder, als Van der Vaart en Van Per sie haalde in Durban het einde van de wedstrijd niet en die in greep van de bondscoach kwam niet voort uit luxe. Eens te meer werd duidelijk dat Oranje snakt naar de snelheid en de creatieve impulsen van een fitte Arjen Rob ben. Dat Van Persie worstelde, kwam ook doorat de eindpass hem maar zelden bereikte. Wie heeft er bij voorbeeld tegen Giovanni van Bronckhorst verteld dat Van Persie kopsterk is? Achter die lange hoge ballen zit geen enkele intentie. Daarnaast heeft Nederland te wei nig snelle schakers en denkers in de opbouw. De traditie wil dat Oranje de bal rondspeelt vanuit een gevoel van superioriteit, maar dit elftal speelt 'breedtevoetbal' omdat de oplossing naar voren niet wordt gevonden. Het gevolg is dat de spelers die het verschil kun nen maken vaak te laat worden aangespeeld. En dus gefrustreerd en geïsoleerd raken. Omdat de brille er niet was, roem de Van Marwijk zaterdag het soli de karakter van de ploeg. Maar het zal de bondscoach toch niet zijn ontgaan dat erin de nog nauwe lijks beproefde verdediging met een onrust ontstond, toen de Ja panners in de slotfase eindelijk het lef hadden om naar voren te gaan. Onheil bleef Oranje verder be spaard, waardoor het net als vier jaar geleden in Duitsland al na twee duels de zekerheid van de tweede ronde op zak heeft. Dat is een uitstekende prestatie, maar wie zo zuinig blijft spelen, schiet straks bij de eindafrekening een keer tekort. door Barry van der Hooft PRETORIA - De twee beelden na het laatste fluitsignaal hadden over eenkomsten, maar vertelden ook twee verschillende verhalen. Sa muel Eto'o duwde zijn gezicht zwaar teleurgesteld diep in het gras van het Loftus Versfeld sta dion; Morten Olsen maakte een wegwerpgebaar en beende kwaad naar binnen. Voor Kameroen was uitschakeling een feit na de 2-1-ne- derlaag tegen de Denen, die don derdag Japan moeten verslaan om de tweede ronde te bereiken. „Ik was teleurgesteld over het spel", verklaarde bondscoach Ol sen zijn gedrag na afloop. Daarbij kwam dat zijn ploeg had ver zuimd de belangrijke derde treffer te maken. Bij een zege met een marge van twee goals zou een ge lijkspel donderdag volstaan tegen Japan. Nu móeten de Denen win nen. „Maar als we zo spelen als vanavond, gaat dat niet lukken", bekende Olsen. „De mentaliteit was goed, maar we maakten veel te veel individuele fouten." De grootste kwam op naam van Christian Poulsen, die de weg pla veide voor de openingstreffer van Eto'o (1-0). Kameroen kreeg wat het wilde, maar liet daarna zien bij zonder grillig en ongeorganiseerd te zijn. Denemarken profiteerde, met de prachtige gelijkmaker van Nicklas Bendtner. De man van de assist, Dennis Rommedahl, maak te na rust 1-2. Het duel was door de vele fouten bijzonder onder houdend. „Het is lang geleden dat ik een wedstrijd heb gespeeld waarin zoveel fouten werden ge maakt", zei Jon Dahl Tomasson.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 57