Oranje wil niet in schoonheid sterven RESULTAATVOETBAL Van Marwijk geeft prioriteit aan resultaat en tart het Nederlandse legioen 38 en 39 A MJXJ 2S 41 Bakx: Geen Cyprus, maar FC Den Bosch Jos van Nieuwstadt gaat bij Hoek spelen AZ: Sergio Romero kan naar Genoa Gesink baalt van gemiste kans door Roel Wiche DURBAN - Ook in de mooiste tem pel van het WK weigerde Oranje zaterdag te schitteren. Maar het be toveren van de wereld past voorlo pig niet in de missie van Bert van Marwijk. Waar de luid bejubelde Hollandse aanvalsschool zo vaak in schoonheid stierf, geeft de bondscoach prioriteit aan resul taat. Van Marwijk accepteert de nieuwe zakelijkheid en tart daar mee het Nederlandse legioen, dat eeuwig en altijd mooi voetbal wil zien. De liefhebbers van hogeschoolvoet bal gruwden ongetwijfeld van de manier waarop Oranje als eerste van de 32 landen de poort naar de achtste finales opende. De zege op het taaie Japan (1-0) was even bloe deloos als effectief net als de winst in het eerste duel op de De nen. Het lijkt onmogelijk dat de zestien miljoen bondscoaches in Nederland gaan houden van dit spel, dat smaakt als een vage si naasappel waaruit alle sap is ge perst. Maar buiten de grenzen wordt daar blijkbaar heel anders te gen aangekeken. Buitenlandse journalisten felici teerden Van Marwijk zaterdag met de koele succesreeks, waarna de bondscoach een triomfantelijke grijns naar de Nederlandse pers niet kon onderdrukken. Alsof hij het mentale trauma dat Oran je-ploegen blijft achtervolgen - al tijd complimenten, nooit winnen - nog eens wilde inpeperen. Een eerste evaluatie van het WK zal hem in zijn visie sterken. Ter wijl Nederland, het land van de kleine eredivisie, zich in alle rust kan preparen op de knock-outfase, wacht de vijf grote voetbalnaties van Europa (Duitsland, Engeland, Spanje, Italië en Frankrijk) nog een zware opgave, soms zelfs een strijd op leven en dood. Kame roen, van oudsher een van de po werhouses van het Afrikaanse con tinent, is al uitgeschakeld. Van Marwijk: „Ik zou nu graag wel eens willen weten hoe die landen over ons denken. Waarschijnlijk een stuk positiever dan wij over onszelf denken. Wij willen altijd maar kritisch zijn. Maar goed, dat Bondscoach kan bouwen op allrounder Carlo van Minde Nieuwe regel bezorgt Rosmalen onbekende winnaar bij de mannen Maandag 21 juni 2010 Tip? sport@pzc.nl is niet erg. Het houdt ons alert." Toen Van Marwijk twee jaar gele den de scepter van Van Basten overnam, hamerde hij als eerste op het inbouwen van meer defen sieve zekerheid in de ploeg. Het schrikbeeld had hij enkele weken eerder gezien, tijdens het EK in Zwitserland en Oostenrijk. Oranje vernederde de wereldkampioen (Italië) en vice-wereldkampioen (Frankrijk), maar zakte genadeloos door het ijs toen het er tegen Rus land op aankwam. Het paste in een lange en tragische traditie van grote toernooien waarin Neder land, door cynici graag wereldkam pioen balbezit genoemd, op de ver keerde momenten de show stal. De huidige bondscoach is als de dood dat de geschiedenis zich her haalt. „Als het niet gaat, moet je stabiel zijn. Ik weet dat we veel of fensieve kwaliteiten hebben, dat we veel power hebben. Maar het is soms niet eenvoudig om erdoor heen te komen. Dan moet je tevre den kunnen zijn." Zes punten, nul tegentreffers: hoe pover en teleurstellend het spel ook is, het zijn comfortabele cij fers in een tijd waarin de nivelle ring over de hele linie heeft toege slagen. Iedereen lijkt van iedereen te kunnen winnen, ook in Zuid-Afrika. Zwitserland verrast Europees kampioen Spanje, Servië ontregelt de Duitse machine, Alge rije houdt Engeland in toom, ja zelfs de allerzwakste broeder - Nieuw-Zeeland - bedwingt Italië (1-1). Van Marwijk: „Op dit niveau heeft geen enkel land het gemakke lijk. Ploegen hebben geen gehei men meer voor elkaar. De midde len om elkaar te analyseren zijn enorm toegenomen." Hij wil er maar mee zeggen dat geen enkele ploeg zomaar over een andere loopt, of er nu vijf, tien of vijftig plekken verschil op de wereldranglijst is. Excelleren wordt steeds moeilijker, zelfs als je Van Persie, Sneijder of Van der Vaart heet. En dus koestert de bondscoach, als het niet anders kan, voorlopig zijn resultaatstrate gie. Liever de punten dan weer in schoonheid sterven. „In Neder land verwachten we dat we de te genstander binnen twintig minu ten kapot spelen. En dan moeten we ook nog met 5-0 voorstaan. Dat is gewoon niet realistisch." foto Roberto Candia/AP Wesley Sneijder (nummer 10) is het middelpunt van de feestvreugde na zijn uiteindelijk winnende treffer tegen Japan. DEN BOSCH Istvan Bakx meldt zich komende zaterdag voor de eerste training bij FC Den Bosch. De Vlissinger komt komend seizoen op huurbasis uit voor de Brabantse eerstedivisio- nist. Hij komt over van het Bel gische KRC Genk, waar hij op een zijspoor was beland. Bakx kreeg een aanbieding van een club uit Cy prus, maar zijn voorkeur ging uit naar een club dichter in de buurt. Bij FC Den Bosch wordt Bakx de ploeggenoot van de Thoolse voet baller Wilmer Kousemaker. HOEK Jos van Nieuwstadt voetbalt ko mend seizoen in het shirt van Hoek. De 30-jarige verdediger kwam afgelopen seizoen uit voor eerstedivisionist Cambuur Leeuwarden, waar hij op huurbasis speelde. Tussen 1998 en 2006 kwam Van Nieuwstadt acht seizoe nen uit voor Willem II. Hij speelde vervolgens twee seizoen bij Excel sior en één bij Doncaster Rovers op het tweede niveau in Engeland. pagina 31: Hoek heeft selectie com pleet ALKMAAR AZ heeft al enkele weken geleden met de Italiaanse club Genoa een akkoord bereikt over een transfer van Sergio Romero. Dat zegt Mar cel Brands. „De clubs zijn eruit, maar Romero zelf nog niet. Hij wil pas na het WK een besluit nemen", aldus Brands, die als directeur voet balzaken op 1 juni AZ verruilde voor PSV. Romero (23) is op het WK in Zuid-Afrika eerste keus bij Argentinië. Bij beide groepsduels (tegen Nigeria en Zuid-Korea) stond hij onder de lat. LIESTAL Hij baalde kort na zijn tijdrit even van de gemiste kans. Robert Ge sink ontbeerde gisteren in de Ron de van Zwitserland de kracht om de gele leiderstrui in de tijdrit te behouden. De klassementsleider verloor in de afsluitende chronorit over bijna 27 kilometer zoveel tijd dat hij naar de vijfde plaats in het eindklassement zakte. „Met de gele trui om wil je ook meer. Dit is even balen", zei hij. pagina 30-31: Tijdrit is nog een kwel ling voor Gesink 1. Martijn de Kok wint Familieloop 2. Bakx op huurbasis naar Den Bosch 3. Elf WK-landen hebben worteltjes STUUR UW TIPS NAAR sport@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 55